Akıllı telefonlarda FETÖ izi!

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların otomatik klavye tahmininde tespit edilen bir açık kullanıcıları çileden çıkarttı.

 • GİRİŞ02.12.2017 17:08
 • GÜNCELLEME02.12.2017 17:25
Akıllı telefonlarda FETÖ izi!

Android'in yeni sürümüne sahip akıllı telefonlarda 'muhterem' kelimesi yazıldığında, Google'ın klavyesi otomatik olarak FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ismini öneriyor. Söz konusu açık hakkında sosyal medyada da kampanya başlatıldı.

Günümüzde kullanımda olan akıllı telefonların artık tamamında akıllı klavye özelliği bulunuyor. Bu klavye bazı imla hatalarını düzeltme ve sonra kullanılabilecek kelime tahmini yapabiliyor. Bu sistem özellikle yeni çıkan cihazlarda hem sistem üzerinden hem de internet senkronizasyonuyla tahminler yapıyor.

Google klavye geliştiricileri tarafından makine öğrenmesi yöntemi kullanılıyor. Android sözlüğü sürekli art arda kullanılan kelimelere göre kendisini yapılandırıyor. Eğer bir kelime hiç kullanılmadıysa kendi önerilerini sunuyor. ‘Muhterem’ ve ‘Hocaefendi’ kelimelerini yazdığınızda, daha önce bu kelimeleri yazmamış olsanız bile karşınıza FETÖ elebaşı Fetullah Gülen önerisi çıkıyor. Kullanıcılar bu rahatsız edici durumla ilgili Twitter üzerinden bir kampanya başlattı.

Google'ın akıllı klavyesindeki bu açığın görüldüğü telefon modellerinden bazıları şu şekilde:

Samsung S6, Samsung S7, Samsung S7 Edge, Samsung S8, Samsung A9 2017, Samsung A5 2017, LG G5, Moto Huawei P10, Samsung Note 5, Lenovo Moto G4

USMED kurucu üyesi Kerem Abadi attığı tweet ile durum hakkında bir kampanya başlattı. Özellikle yeni çıkan ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda karşılaşılan bu çirkin önerilerin durdurulmasını talep ediyor.

Bu öneriler makine öğrenmesinin yanında sistemi yöneten kişilerin yönlendirmesiyle de alakalı olabiliyor. Facebook tarafından yapay zeka çevirilerine ilişkin olarak yayınlanan bir makalede kullanılan aşağıdaki cümle gibi. Türkçe-İngilizce çeviri için kullanılan cümle seçimi oldukça dikkat çekici.

KAYNAKYENİ ŞAFAK

Yorumlar65

 • Fatih 3 ay önce Şikayet Et
  Sadece Android klavyede değil samsung klavye ve hatta SwiftKey de bile çıkıyor. Bence kasti değildir, zamanında bu iki alakasız kelime çok fazla arka arka yazılmışsa ondandır.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Hamidiye Süvarisi 3 ay önce Şikayet Et
  Allah belalarını versin.Amin.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • ERSİN 3 ay önce Şikayet Et
  benim telefonum yeni aldm samsung j7 aynısı ondada çıkıyur yeni denedim
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • bir bilgi daha 3 ay önce Şikayet Et
  Metni tahmin etmiyor cümleyi mantık olarak devam ettirin size geçen konuşmayı sunuyor
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • annem hep haklıydı 3 ay önce Şikayet Et
  metin tahmini kullanmıyorum. zaten neftet ederim. öyle bişey çıksa telefonu kırarım!
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat