'Çocuktur, ıslatır' demeyin!

Normalde çocuklar 4 yaşında idrar kontrolü sağlıyor ancak alt ıslatma, çocukluk döneminde sık rastlanan problemler arasında. Sorun, basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi böbrek yetmezliğinin bir sinyali de olabilir.

'Çocuktur, ıslatır' demeyin!
'Çocuktur, ıslatır' demeyin!
GİRİŞ 18.03.2013 12:15 GÜNCELLEME 18.03.2013 16:52

Çalışmalar, 5 yaşındaki erkek çocukların %20'si, kızların %21'inin, yaşı 12 olan erkeklerin %5'i, kızların ise %4'ünün gece idrar kaçırma sorunu yaşadıklarını gösteriyor.

Hem gece hem de gündüz idrar kaçırma oranlarının ise kızlarda %6, erkeklerde %3,8 olduğunu belirten Ankara Üniversitesi'nden Çocuk Üroloğu Prof. Dr. Tarkan Soygür, sorunun basit bir gelişimsel veya doğuştan olan bir anatomik problemden kaynaklanabileceğini söyledi.

Soygür, yaşla beraber azalsa da iyileşmeyen idrar kaçırmanın hem anne-baba hem de çocukta psikolojik problemlere yol açabileceğini vurgulayarak, sorunun kendiliğinden geçmesini beklemenin yanlış olduğunu söyledi: "Bu problemle yüz yüze olan aileler öncelikle bu hastalığı kendiliğinden düzeltmeye çalışmakta ve başarılı olamamaktadırlar. Büyük oranda çocuklar ıslak çamaşırlarla, psikolojik olarak etkilenmiş, hayat kalitelerinden ödün vererek hayatlarına devam etmektedirler. Altını ıslatma probleminin hem çocuk hem ailede sosyal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkarması tedavi gerekliliğinin en önemli göstergesidir. Tedavi edilmeyen çocukların sosyal ortamlarda içine kapanık, derslerinde başarısız oldukları çalışmalarla gösterilmiştir."

Tedavi sonrası psikolojik sorunlarda da okul başarısızlığında da hızlı bir düzelme görüldüğünü aktaran Soygür, "Sorun, alt idrar yollarının fonksiyonel bozuklukları veya böbrek yetmezliğine kadar gidebilen idrar yollarının bazı önemli hastalıklarının da belirtisi olabilir " uyarısında bulundu.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
"Makam odasına Erdoğan'ın fotoğrafını asan CHP'li başkanlar var" deyip tehditler savurdu!
Son dakika: Her geçen gün yeni skandal ortaya çıkıyor! CHP'li Engin Özkoç FETÖ gecesinde..