Lahey'den Putin'i sevindiren karar

Rusya’nın yıllardır başını ağrıtan Yukos davasında Putin’i sevindiren karar çıktı.

Lahey'den Putin'i sevindiren karar
Lahey'den Putin'i sevindiren karar
GİRİŞ 20.04.2016 14:50 GÜNCELLEME 20.04.2016 14:50

Rusya’nın yıllardır başını ağrıtan Yukos davasında Putin’i sevindiren karar çıktı. Buna göre ülkenin varlıklarının Yukos olayı yüzünden başka ülkeler tarafından dondurulmasını önüne geçildi. Geçen haftalarda Fransa Yukos davasından dolayı Rusya’nın ülkesindeki mal varlığını dondurma kararı almıştı.

Hürriyet'in haberine göre, Rus devleti ve iş adamlarının Fransa’da mal varlığını donduran Yukos davasında son karar verildi. Lahey’de verilen kararda Rus devleti ve iş adamlarının varlıklarının artık Yukos davası yüzünden dondurulamayacağı belirtildi.

YUKOS DAVASI NEDİR?

Lahey Tahkim Mahkemesi 2014 yılının temmuz ayında Rusya’yı 50 milyar dolarlık rekor tazminata mahkûm etti. Dava, 2003’te Rus devletinin el koyduğunda ülkenin en büyük petrol üreticisi olan Yukos şirketinin ana hissedarlarınca açılmıştı.

Yukos’un varlıklarına haksız olarak el konulduğu ve söz konusu varlıkların usulsüz olarak satıldığı iddiasıyla açılan davada Rusya, Yukos hissedarlarına 1 milyar 866 milyon Euro tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. Davacıların tazminat talebiyse yaklaşık 38 milyar Euro’ydu.

AİHM bu davada 2011’de bir ara karar vermiş ve Yukos’un siyasi motivasyonlu bir müdahaleye maruz kalmadığını ancak 2000’de başlayan vergi soruşturmalarına karşı savunma hakkının etkili şekilde kullanılmasına izin verilmediğini, vergi cezalarının hesaplanmasında aşırıya kaçıldığını ve şirkete ait malların satılmasında orantısız davranıldığını karara bağlamıştı.

Bu sebeplerle davacıların “hakkaniyetli bir tazminat” talep edebileceklerine hükmetmiş, tazminat miktarının kararlaştırılmasını 2014’e bırakmıştı. Öte yandan AİHM’nin kararının, davaya taraf olmayan binlerce azınlık Yukos hissedarının tahkim yoluna başvurmasına yol açabileceği de belirtiliyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'den son dakika Türkiye açıklaması: Türkiye oldukça aktif
DP Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy İsrail ağzıyla Filistinlileri hedef aldı