Eurovision’da bayrak krizi

Avrupa Yayın Birliği tarafından yayınlanan yasaklı bayraklar listesi tartışma yarattı

Eurovision’da bayrak krizi
Eurovision’da bayrak krizi
GİRİŞ 01.05.2016 07:38 GÜNCELLEME 01.05.2016 07:45
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilecek 2016 Eurovision şarkı yarışması öncesinde ortaya çıkan ve basına sızdırılan  bir belge seyirciler tarafından kullanılması yasak olan bayrakları işaret ediyor.

Kuzey Kıbrıs, Filistin ve Bask bayrakları IŞİD bayrağı ile aynı listede yer aldı.

Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) düzenlediği yasaklı bayrak listesinin ortaya çıkmasıyla Avrupa’da büyük tepkiler oluştu. Zira IŞİD terör örgütünün bayrağının da bulunduğu listede İskoçya, Kosova, Kuzey Kıbrıs, Filistin gibi ülkelerin de bayrakları yer alıyor.

En büyük tepki ise Bask bayrağının yasak olduğunun öğrenilmesiyle İspanya’dan geldi. Bask bayrağının IŞİD bayrağı ile aynı listede yer alması ülkede büyük tepkiye neden oldu. Bask partisi olan EH Bildu temsilcileri, olayla ilgili olarak yayınladıkları mesajda, İsveç Büyükelçiliği ile acil bir görüşme talep ettiklerini ve listenin ‘düzeltilmesini’ istediklerini beyan etti.

Filistin bayrağının yasaklanması da tepki çeken bir diğer unsur. 2009 yılındaki Eurovision yarışmasında biri Yahudi diğeri Müslüman iki sanatçı İsrail’i temsil etmiş ve İsrail bayrakları ile Filistin bayrakları yanyana sallanmıştı.

Eurovision yetkilileri ise, belgenin yayınlanmayacağını ve henüz taslak aşamasında olduğunu iddia etti. Eurovision tarihinde ilk defa ortaya çıkan taslakta, Birleşmiş Milletler üyesi ülke bayrakları, Avrupa Birliği bayrağı ve LBGT toplumunu temsil eden gökkuşağı bayrağına politik amaçlı sallanmamaları koşuluyla izin verildiği görülüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • 2023 4 yıl önce Şikayet Et
  kendi birligimizi, bir kuralim, askeri, sosyal, ekonomi, ticari vs . gerisi topluca gelir insallah.
  Cevapla
 • Metin Tetik 4 yıl önce Şikayet Et
  Zaten elhamdülillah bir Müslüman olarak bize yakışmıyordu. Cumhurbaşkanımız önayak olursa Müslüman bestelerinin yarıştığı alternatif YALELLİVİZYON yapalım. Kâfirler morarsın.
  Cevapla
 • tesbit 4 yıl önce Şikayet Et
  Bence de hiç bir müslüman devletin zaten siyasi bir hal alan bu yarışmaya katılmaması gerektiğine inanıyorum,Kendileri çalıp kendileri oynasın haçlı zihniyetliler derim.
  Cevapla
 • NHNN 4 yıl önce Şikayet Et
  iSABET OLMUŞ BİZİM BAYRAKLARIMIZ OLE ORASINI BURASINI AÇANLARIN OLDUĞU YERLERE YAKISMAZ ZATEN
  Cevapla
 • ali Avusturya dan 4 yıl önce Şikayet Et
  Adı: Eurovision Yani;Avrupa vizyonu!! Anlasana artık!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş, Konya'da fena dağıldı!
Koronavirüs sonrası gittiler! Yüzlerce kişi kasım sonunu bekliyor