Avrupa, Türkiye'deki 'Yaz saatine' geçiyor

Avrupa ülkelerinde bu gece yarısından sonra saatler 1 saat ileri alınarak 'Yaz saati' uygulamasına geçilecek. Böylece Avrupa ile Türkiye arasındaki 1 saatlik fark ortadan kalkacak.

Avrupa, Türkiye'deki 'Yaz saatine' geçiyor
Avrupa, Türkiye'deki 'Yaz saatine' geçiyor
GİRİŞ 25.03.2017 11:11 GÜNCELLEME 25.03.2017 11:12
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bakanlar Kurulu'nun aldığı, 7 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, 30 Ekim’den itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek, yaz saati kalıcı hale getirilmişti. Böylece 1973'ten bu yana her yıl, Mart'ta 1 saat ileri alınan saatlerin, Ekim'de bir saat geri alınması uygulamasına son verilmiş zaman GMT+3 diliminde sabitlemiş olmuştu.

SAAT FARKI AZALIYOR

Uygulama ile Türkiye’nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkmış, Avrupa ülkeleriyle saat farkı 1 saatten 2 saate, İngiltere ile de 2 saatten, 3 saate çıkmıştı. Türkiye'de karanlıkta işe gitmekten, çocuklarını sabah ezanı okunmadan gece okula göndermekten yakınan kişilerin internette başlattıkları 140 bini aşan imza kampanyaları sonuç vermemişti.

ELEKTRİKTE REKOR ARTIŞ

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), GMT+3 saat diliminin (yaz saati) kalıcı hale getirilmesinin enerji tüketimini azaltacağı yerde arttırdığını öne sürerken, Kasım ayı tüketiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 düzeyinde rekor artış gösterdiğini ve 22.7 milyar kilovat saat ile en yüksek düzeye ulaştığını açıklamıştı.

Yaz saati saat uygulamasıyla, özellikle Türkiye’de büyük ilgi gören UEFA ve Şampiyonlar Ligi futbol maçlarının gece yarısına doğru başlaması, bitişinin ertesi günün ilk saatlerine sarkması futbol severleri uykusuz bırakmıştı.

Avrupa ülkelerinde 27 Mart pazar günü saat 03.00'te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş olacak.

YORUMLAR 3
 • cengiz 6 yıl önce Şikayet Et
  Allaha sükür sonunda oldi
  Cevapla
 • mehmet 6 yıl önce Şikayet Et
  görende teknolojisini aldı sanır hay allahım ya
  Cevapla
 • Memnunuz 6 yıl önce Şikayet Et
  Gayet memnunuz ne alakası var . Bende sabah namazını kilicam diye 5te kalkmadım saat 7de sabah namazı kıldım çok güzeldi . O saatlerde millet yolda oluyor zaten akşamda aydınlıkta dönüyorlar normalde öğleden sonra 4te ışık açardık bi sene 6da
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Önder Aksakal: Emperyalist güçler, Mayıs 2023 seçimlerinin rövanşını almak istiyorlar
Dünyanın en popüler kahvaltısına Türkiye'den bir lezzet girdi! Yiyen tadını unutamıyor....