NATO Genel Sekreteri'nden 'Karabağ' açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu.

NATO Genel Sekreteri'nden 'Karabağ' açıklaması
NATO Genel Sekreteri'nden 'Karabağ' açıklaması
GİRİŞ 23.11.2017 13:44 GÜNCELLEME 23.11.2017 13:44
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulunamamasının endişe verici olduğunu belirtti. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le bir araya geldi.

Azerbaycan'a, Afganistan'da Kararlı Destek Misyonu'na sağladığı katkılardan dolayı teşekkür eden Stoltenberg, Azerbaycan'ın asker sayısını artırma kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Stoltenberg, Azerbaycan ve NATO arasında uzun yıllardır demokratik değerlere dayanan bir iş birliği olduğunu hatırlatarak, tarafların kabiliyet gelişimi ve enerji güvenliği gibi çok farklı alanlarda iş birliği yaptığını belirtti.

"SORUNUN ÇÖZÜLMEMESİ ENDİŞE VERİCİ"

Stoltenberg, görüşmede Güney Kafkasya bölgesinde güvenlik durumunu da ele aldıklarını belirterek, "Dağlık Karabağ sorununun çözülmemesi endişe verici." vurgusunu yaptı.

NATO'nun bu konuda doğrudan bir rol oynamadığını hatırlatan Stoltenberg, soruna askeri bir çözüm bulunmadığının çok açık olduğunu, Minsk Grubu'nun çalışmalarına destek verdiklerini bildirdi.

Stoltenberg, soruna tarafların anlaşarak çözüm bulmaya çalışmasının önem taşıdığını ve gerginliğin tırmanmaması için çaba sarf etmeleri gerektiğini kaydetti.

"ERMENİSTAN MEVCUT DURUMU SÜRDÜRMEK İSTİYOR"

Aliyev, Stoltenberg'le birlikte bölgesel güvenlik konularını da ele aldıklarını kaydederek, "Bölgesel güvenlik için en büyük tehdit, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çözülmemiş sorun olarak ortaya çıkmaktadır." diye konuştu.

Azerbaycan topraklarının uzun yıllardır Ermenistan'ın işgalinde olduğunu anımsatan Aliyev, 1 milyondan fazla Azerbaycan vatandaşının sığınmacı haline geldiğini ya da kendi ülkeleri içinde göç etmek zorunda kaldığını ifade etti. ,

Aliyev, "Azerbaycan halkına karşı etnik temizlik gerçekleştirildi. Durum maalesef değişmiyor. Ermenistan mümkün olduğu müddetçe mevcut durumu sürdürmek istiyor." dedi.

YORUMLAR 3
 • diyarbakır türkmen 2 yıl önce Şikayet Et
  gardas 2023 bekle az kaldı
  Cevapla
 • abdullah karagoz 2 yıl önce Şikayet Et
  kimse haddi deyilki ermenistana kari$sin arkasinda rusya var rusya sonuna kadar ermenilerle birliktedir ermenistana her hangi bir saldiri olursa rusyadan kar$iligi bulur ermeniler sahipsiz deyil çok gùçlù
  Cevapla
 • Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  ermenistanin arkasında Rusya var amma birgün olacak eski osmanlı topraklarimizi feth edeceğiz insallah.birgün sovyetler birliğinin paramparça olacaklarına da kimseler inanmıyordu.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Şehit ismi verilsin mi? diye oylandı, CHP ve HDP el birliği ile reddetti!