Şebnem Korur Fincancı kimdir ve kaç yaşındadır? Daha önce de hapse giren Şebnem Korur Fincancı hayatı

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındıktan sonra gündem oldu. Peki Şebnem Korur Fincancı kimdir? İşte merak edenler için Şebnem Korur Fincancı biyografisi...

Şebnem Korur Fincancı kimdir ve kaç yaşındadır? Daha önce de hapse giren Şebnem Korur Fincancı hayatı
Şebnem Korur Fincancı kimdir ve kaç yaşındadır? Daha önce de hapse giren Şebnem Korur Fincancı hayatı
GİRİŞ 25.11.2022 11:02 GÜNCELLEME 25.11.2022 11:02
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Şebnem Korur Fincancı 1959'da İstanbul'da dünyaya geldi. Tam adı Rasime Şebnem Korur Fincancı'dır. Şimdilerde 63 yaşındadır. 

İlk ve orta öğreniminin ardından Kadıköy Maarif Koleji'nden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni tamamladı. Mesleği doktorluktur. 

Şebnem Korur Findancı

Eğitim hayatının ardından akademik kariyerine devam etti. Adli Tıp alanında ve işkencenin saptanması ve rehabilitasyonunda alanında uzmandır. 

İstanbul Üniversitesi'nin Adli Tıp Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapan Korur Fincancı, aynı zamanda birçok sivil toplum kuruluşunda da çalışmaktadır.  Adli Tıp Uzmanları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneğinin kurulmasına öncülük etti. 

Ayrıca köşe yazarlığı da yapmaktadır. Bugüne dek, yurtiçi ve yurtdışında cezaevleri çalışma gruplarında aktif olarak rol oynadı. Diğer yandan bir dönem Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'nda da çalıştı. 

Şebnem Korur Fidancı biyografisi

2016'DA TUTUKLANDI

Şebnem Korur Fincancı, 2016'da 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan tutuklandı. Mahkemede, Korur Fincancı'nın Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin ile birlikte Özgür Gündem gazetesinde aktif rol oynadığı ve yayınlanan gazetedeki haberlerin PKK propagandası yaptığı belirtildi. Tutuklandıktan 2 ay sonra tahliye edildi. 

2020'DE GÖZLATINA ALINDI

Şebnem Korur Fincancı, 20 Ekim'de Medya Haber TV'de konuk olarak yer aldığı bir programda, 'Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığını' iddiasını ortaya attı. Bu konuşmalardan ötürü, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan gözaltına alındı.

Fincancı için,  7 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandığı öğrenildi. 

YORUMLAR 37
 • suphi 1 gün önce Şikayet Et
  yüzüne bakınca insan tedirgin oluyor
  Cevapla
 • Cafer 3 gün önce Şikayet Et
  Zaten istenen ceza 1-5 yıl arasında yakında çıkar aklı kesmese o iftirayı atmaz demedi demen.
  Cevapla
 • Börteçine 4 hafta önce Şikayet Et
  Eli kanlı hain teröristlere hertürlü desteği sağlayandır...ülkesini insanlarıyla birlikte satandır...yunanların katlettiği mültecileri görmemezlikten gelendir...Ak Partinin,MHP'nin başarılarını kıskanandır...içi hasedle kavrulan neüdü belirsiz bir sığıntıdır....türk milletinin kara lekesidir....ve nihayetinde cehennem odunudur..!!
  Cevapla
 • sezayi 4 hafta önce Şikayet Et
  endişe verici fincan hukuk önünde geleceğe hazırlanıyor.izleyelim sonucu ne olacak?gezi sofrasındaki kırıntıları topraktaki karıncalar yer.
  Cevapla
 • sereflikochisarli 4 hafta önce Şikayet Et
  bu kadin tutuklanmayi hak ediyor bu ülke sahipsiz deyildir kim kanuna yasaya uymuyorsa cezasini da cekecek tir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle