Mukabele 20 Cüz - 2021 Ramazan Ayı 20 Günü Mukabele İzle ve Dinle

14 asırlık bir gelenek olan Mukabele Ramazan ayının başlaması ile birlikte gün gün Haber 7'de yayınlanacak. İşte Kabe İmamı ve aynı zamanda matematik profesörü de olan dünyaca ünlü imam Mahir El Muaykili (Mahir Al Mu’ayqali) seslendirdiği Mukabele’nin 20. cüzü...

Mukabele 20  Cüz - 2021 Ramazan Ayı 20 Günü Mukabele İzle ve Dinle
Mukabele 20 Cüz - 2021 Ramazan Ayı 20 Günü Mukabele İzle ve Dinle
GİRİŞ 04.05.2021 10:08 GÜNCELLEME 04.05.2021 10:19

Mukâbele; Cebrâil aleyhisselâm-ın her sene Ramazan ayında Peygamber Efendimize sallâllâhu aleyhi ve selleme gelerek Kur’an-ı Kerim’i karşılıklı müzakere etmelerini, birbirlerine okumalarını ifade eder. Ramazân-ı Şerîf’in en mühim vasfı, bir Kur’ân-ı Kerîm mevsimi olmasıdır. Rasûlullah sallâllâhu aleyhi ve sellem her Ramazan Cebrâil’le birlikte o zamana kadar nâzil olan Kur’ân’ı mukabele usûlüyle karşılıklı okurlardı. Ömrünün son ayında ise iki kere tekrarladılar.

MUKABELE - 20 GÜN - 20 CÜZ

Mukabele'nin 20. cüzünde 3 tane sure vardır. Bunlar En Neml suresi (93 ayet), El-Kasas suresi (88 ayet), El-Ankebut suresi (69 ayet)'dir.

GÜNLÜK DUALAR - 20. GÜN

"Allahummefteh lî fîhi ebvab'el-cinan, ve eğlig annî fîhi ebvab'en-nîran, ve veffignî fîhi li-tilavet'il-gur'an, ya munzil'es-sekîneti fî gulûb'il-mu'minîn."

Anlamı: Allah'ım! Bu günde cennet kapılarını (yüzüme) aç; cehennem kapılarını yüzüme kapat; bu günde Kur'ân okumaya beni muvaffak kıl; ey müminlerin kalplerine sükunet ve huzur indiren Yüce Allah!

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Fahiş fiyat operasyonu geliyor! Erdoğan'dan son dakika mesajı
Başkan Erdoğan'dan Şoçi Zirvesi için üçüncü şahıs göndermesi: İdlib'den fazlası olacak