Cuma Hutbesi (27 Mayıs) – Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından haftalık olarak Cuma Hutbesi yayınlanmaktadır. Bu sebeple, milyonlarca Müslüman 27 Mayıs’taki metnin tamamını ve yeni haftanın konusunu araştırıyor. Peki, bu haftanın hutbesi yayınlandı mı? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı 27 Mayıs Cuma Hutbesi hakkında merak edilenler.

Cuma Hutbesi (27 Mayıs) – Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni
Cuma Hutbesi (27 Mayıs) – Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni
GİRİŞ 26.05.2022 23:30 GÜNCELLEME 26.05.2022 23:30

Ülkemizdeki milyonlarca Müslüman, her hafta Cuma Namazı vesilesiyle camilere veya Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı ibadethanelere giderek bu görevlerini yerine getiriyor. Bu namazlarda da, İmam-Hatipler tarafından Cuma Hutbesi okunuyor. Hutbenin konusu her hafta değişmekle birlikte, genellikle Ayet-i Kerimelerden ve Hadis-i Şeriflerden faydalanılıyor, kaynak olarak gösteriliyor. Bu sebeple, Müminler 27 Mayıs Cuma Hutbesi konusunu ve metnini araştırmaya başladı. Peki, Cuma Hutbesi yayınlandı mı?

DİYANET 27 MAYIS CUMA HUTBESİ 

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden 27 Mayıs Cuma Hutbesi paylaşımı yapıldı. Yarın Diyanet'e bağlı camilerde ve ibadethanelerde, imam-hatipler tarafından okunacak hutbe metni şu şekilde:

ALLAH’IN KİTABINA VE PEYGAMBERİNİN SÜNNETİNE BAĞLILIK

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Nitekim aranızdan size bir peygamber gönderdik: O size ayetlerimizi okuyor, sizi arıtıp temizliyor, size kitabı ve hikmeti öğretiyor; yine size daha önce bilmediklerinizi öğretiyor.

Okuduğum hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Size iki şey bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmayacaksınız. Bunlar, Allah’ın Kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.

Aziz Müminler!

Cenab-ı Hak, insanoğlunu en güzel biçimde yaratmıştır. Dosdoğru yolunu göstermek üzere hidayet elçileri görevlendirmiş, katından yüce kitaplar indirmiştir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.s) nübüvvet zincirinin son halkasıdır. Hz. Âdem’le başlayan ilahi vahiy Peygamberimize nazil olan Kur’an-ı Kerim’le taçlanmıştır.

Kıymetli Müslümanlar!

Resûl-i Ekrem (s.a.s), bizler için yegâne hayat ölçüsü ve en güzel örnektir. Ona inanmak ve tabi olmak, imanımızın gereğidir. Allah Resûlü’nün sünnetini hayatımıza taşımak, Rabbimize olan sevgimizin nişanesidir. O’nun rızasını ve mağfiretini kazanma vesilesidir.

Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Resûlüm de ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir.

Değerli Müminler!

Din-i Mübin-i İslam’ın Kur’an-ı Kerim’den sonra ikinci kaynağı sünnettir. Sünnet-i seniyye, Efendimizin örnek hayatı, davranışları ve sözleridir. Allah Resûlü (s.a.s), söz ve davranışlarıyla Kur’an-ı Kerim’de bildirilen hakikatlerin izahını yapmıştır. Kur’an onun sünnetiyle anlaşılmış, yine onun örnekliğinde hayat bulmuştur.

Kur’an bize imanı emretmiş; sünnet, imanı kemale erdirmenin yollarını göstermiştir. Kur’an, bize ibadetleri; namazı, orucu, haccı, zekâtı emretmiş; sünnet, bu ibadetleri nasıl yerine getireceğimizi öğretmiştir. Kur’an, bize güzel ahlâkı emretmiş; sünnet ise kıymetli ve uyulmaya layık bir ahlak modeli sunmuştur.

Muhterem Müslümanlar!

Kur’an ve sünneti rehber edinen bir mümin, imanına şirk bulaştırmaz; Rabbine verdiği ahde, vefa gösterir. İbadetlerini vaktinde ve samimiyetle eda eder. Salih amel ve güzel ahlakla ömrünü bereketlendirir. Allah’a ve Resûlüllah’a gönülden itaat eden bir mümin, hak ve adaletin yanında, haksızlık ve zulmün karşısındadır.

Covid-19 döneminde Cuma Namazı

Asla gönül incitmez; elinden ve dilinden bütün insanlar emindir. Mümin, cana yakındır. Yumuşak huylu ve kolaylaştırıcıdır. Güzel bir sözün, içten bir tebessümün sadaka olduğunun bilincindedir. O, işini sağlam ve güzel yapar. Helal lokmanın bereketini unutmaz, kazancına haram bulaştırmaz.

Aziz Müminler!

Bugün Kur’an ve sünnetin rehberliğine her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. O halde, hidayet rehberimiz Kur’an’a sımsıkı sarılalım, Sevgili Peygamberimizin sünnetini rehber edinelim. Kur’an ve sünnetin önüne hiçbir anlayışı geçirmeyelim. Kurtuluş reçetemizin Kur’an ve sünnette olduğunun bilincinde olalım. Kur’an ve sünnetten ilham alarak, İslam medeniyetini yeniden inşa etmek için gayret gösterelim.

Cuma Namazı Hutbesi okunurken

Kıymetli Kardeşlerim!

Kahraman Mehmetçiğimiz, vatanımızı ve milletimizi müdafaa için canı pahasına mücadeleye devam etmektedir. Cenâb-ı Hak, mazlum, mağdur ve kimsesizlerin umudu olan şanlı ordumuza nusret ihsan eylesin. Birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin. Mukaddesatı uğruna fedâ-yı cân eyleyen aziz şehitlerimize rahmet eylesin. Gazilerimize acil şifalar lütfetsin. 

KAYNAKÇA

27 Mayıs Cuma Hutbesi oluşturulurken aşağıdaki kaynaklardan faydalanıldı:

  • Bakara, 2/151.

  • Muvatta’, Kader, 3.

  • Al-i İmran 3/31.

RESİMLİ CUMA NAMAZI MESAJLARI

Cuma namazı öncesinde ve namazdan sonra yakınlarınıza sosyal medya üzerinden, WhatsApp veya Telegram gibi uygulamalar vasıtasıyla aşağıdaki resimli cuma namazı mesajlarını gönderebilirsiniz.

Geçtiğimiz haftanın hutbesini aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Cuma Hutbesi (20 Mayıs) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni Cuma Hutbesi (20 Mayıs) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni

Ramazan Dengiz Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ramazan Dengiz
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: Akaryakıta peş peşe indirim! Pompaya yansıdı işte yeni benzin ve LPG fiyatları
Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'ya net uyarı: Eğer bunu yaparlarsa...