Arefe günü 1000 İhlas okumanın faziletleri: 1000 İhlas kaç saatte, nasıl okunur?

Kurban Bayramı'na sayılı saatler kala araştırılan konular arasında Arefe günü yapılması gerekenler geliyor. Kurban Bayramı Arefesi olan 15 Haziran Cumartesi günü 1000 ihlas okumanın birçok fazileti bulunuyor. İşte, Arefe günü 1000 İhlas okumanın faziletleri…

Arefe günü 1000 İhlas okumanın faziletleri: 1000 İhlas kaç saatte, nasıl okunur?
Arefe günü 1000 İhlas okumanın faziletleri: 1000 İhlas kaç saatte, nasıl okunur?
GİRİŞ 15.06.2024 12:08 GÜNCELLEME 15.06.2024 12:23
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Kurban Bayramı bu yıl ilk günüyle 16 Haziran Pazar gününde idrak edilecek. Arefe günüyle beraber başlayacak olan tüm ibadet sürecini eksiksiz ve doğru şekilde eda etmek isteyen Müslümanlar tarafından yapılması gereken vazifeler araştırılmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de İhlas Suresi okumak. 4 ayetten oluşan bu sureyi Arefe günü okumanın pek çok fazileti bulunuyor. İşte, Arefe günü 1000 İhlas okumanın faziletleri ve 1000 İhlas nasıl okunur sorularının yanıtları!

Teşrik tekbiri ne demek ve nasıl getirilir? Teşrik tekbiri neden getirilir, okunuşu nasıl?Teşrik tekbiri ne demek ve nasıl getirilir? Teşrik tekbiri neden getirilir, okunuşu nasıl?

Evden çıkarken ve eve girerken okunacak dualar! Peygamberimizin evden çıkarken okuduğu dua!Evden çıkarken ve eve girerken okunacak dualar! Peygamberimizin evden çıkarken okuduğu dua!

AREFE GÜNÜ 1000 İHLAS OKUMANIN FAZİLETİ

Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde buyurulduğu üzere, arefe günü 1000 ihlas okumanın faziletinin çok büyük olduğunu inanılır. Hz. Muhammed (s.a.v.)  hadisi; "En hayırlı, kabulü şayan olan yakarış, Arefe Günü meydana getirilen duadır" buyurulmuştur.

İhlâs Sûresini farklı sayılarda okumanın faziletlerine dair hadisler olduğu gibi, 1000 defa okumanın faziletiyle ilgili de birçok rivayetler mevcut.

"Kim ki bin kere ‘Kulhüvallahü ehad sûresi'ni okursa, kendi nefsini Allah'tan satın almış olur." (Suyuti, el-Fethu’l-Kebir, 3/227; Münavî, Feyzü’l-Kadir, 6/203 hadîs no: 8953.)

"Kim ki Arefe gününde bin kere ‘Kulhüvallahü ehad suresi’ni okursa, Allah Teâlâ ona istediğini verecektir." (bk. Münavî, Feyzü’l-Kadir, 6/203 )

İkindi ile akşam arası uyumak neden iyi değildir, zararlı mıdır? Kerahat vakti ne zaman?İkindi ile akşam arası uyumak neden iyi değildir, zararlı mıdır? Kerahat vakti ne zaman?

“Kim Arefe akşamında / gecesinde bin defa İhlas suresini okursa, Allah kendisine her istediğini verir.”  (Ebu Şeyh’den naklen- Kenzu’l-Ummal, 1/600/h.no:2737)

Bu nedenle arefe günü bin defa İhlas suresini okumak, selef-i salihinden gelen bir alışkanlık olmuştur. Bediüzzaman Hazretleri de  “Arefe gününde müstahsen bir âdet- İslamiyeye binaen Sure-i İhlası yüzer defa tekrar ederek okuyup… (Mektubat, Yirmi Altıncı Mektup, Dördüncü Mebhas, Dokuzuncu Mesele)  demek suretiyle bu geleneğe işaret etmiştir. Bu sayının bin olduğunu da şu sözlerle ifade etmiştir:  “Bizim memlekette eskide arefe gününde bin İhlas-ı şerif okurduk...”(Şualar, On Üçüncü Şua, s.299)

1000 İHLAS KAÇ SAATTE, NASIL OKUNUR?

Arefe günü 1000 İhlâs okumak için işi gücü bırakıp tek seferde bitirmek gerekmiyor. İhtiyaç hâlinde konuşulup veya herhangi bir iş yaptıktan sonra 1000 İhlas'ı okumaya devam etmek ibadetin ecrini azaltmaz. Arefe günü 1000 İhlas peş peşe okunmasa da olur.

Belirli bir kısmı öğlenin ilk vakitleri belirli bir kısmı da ikindiden sonra akşama kadar okunabilir. Hatta Arefe günü 1000 İhlas okumaya niyet edip yetiştiremeyen kimse, akşamdan sonra da okumalarına devam edebilir.

AREFE GÜNÜ 1000 İHLAS NE ZAMAN OKUNUR?

Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.) hadis-i şerifinde Arefe günü için İhlas okunmasını tavsiye etmiştir: "Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur."(Ebu-ş şeyh)

Başka bir hadis-i şerifte de, arefe günü 1000 İhlas Suresi okunmasıyla ilgili "Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc),ona ne isterse verir." yer alıyor.

İhlas Suresi'nin faziletiyle ilgili ise bir hadis-i şerifte "İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir.(Ebu-ş şeyh)" 

İHLAS SURESİ OKUNUŞU

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul hüvellâhü ehad

2-Allâhüssamed

3-Lem yelid ve lem yûled

4-Ve lem yekün lehû küfüven ehad

İHLAS SURESİ ARAPÇA

İHLAS SURESİ TÜRKÇE ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1-De ki; O Allah bir tektir.

2-Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).

3-Doğurmadı ve doğurulmadı

4-O'na bir denk de olmadı.

KAYNAK: SORULARLA İSLAMİYET
Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 13
 • Mülayim 1 ay önce Şikayet Et
  Saat 09.30 da başladım 11.30 da bitirdim, tam 2 saat.....Önce euzu besmeleyle başlamalı,ikinciden itibaren her seferinde besmele çekmeli.......Allah kabul etsin.Gece yarısından sonra İMSAK vaktine kadar bitirilmelidir,en geç.
  Cevapla
 • ZÜLKARNEYN 1 ay önce Şikayet Et
  Kütüb i sitte ve Muvatta da böyle bir hadis yok. Dileyen istediği kadar okusun ama buna hadis demek doğrumu acaba. Hadis uyduranların durumu çok kötü bunu bilin
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel olan amellerin çokça yapılmasının hiç bir zararı yoktur. siz on bin defa yüz bin defa okudunuz da okumayın mı dedik
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  hele şükür tebrikler
  Cevapla
 • Zonguldaklı 1 yıl önce Şikayet Et
  Uydurmanın insaflısı. Ya 50bin, 100bin deseydi,
  Cevapla
 • Müslim 1 ay önce Şikayet Et
  Ne zararı var okuyorsan oku okumuyorsan muhalif olma
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  hadi oradan cahil
  Cevapla
 • BÜLENT 1 yıl önce Şikayet Et
  Hemen başla kardeşim bitirince duanda bizede yer ver
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  arefe günü şuan saat 12:44 şimdiden başlayabilirmiyiz okumaya arefe akşamı diye buyrulmuş
  Cevapla
 • Sas 1 yıl önce Şikayet Et
  Okuyabilirsin toplam yarın saatte biter başlayın çok kolay hemen bitiyor
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi akşam namazinda biter oku sen
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Akşam ezanina kadar Okunurabilir
  Cevapla
 • Bilal 1 yıl önce Şikayet Et
  Arefe akşamı/gecesi dündü. Akşama kadar okuyabilirsiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehitler rahmet ve minnetle anıldı: 90 bin camide sela okundu!
Trump'n suikastçisi kötü nişancı olduğu için lise atış takımına alınmamış