Evden çıkarken ve eve girerken okunacak dualar! Peygamberimizin evden çıkarken okuduğu dua!

Güvenli yuvanız olan evinizden ayrılıp çıktığınız her yol içerisinde bilinmezlik barındırır. Bu bilinmezlikte türlü belalar musibetler ve kazalar başa gelebilir. İslam dini öyle güzel bir din ki, Müslümanları hayatın her anında düşünmüş ve ona göre tavsiyelerde bulunmuştur. Peygamber Efendimizin evden çıkarken okuduğu dua!

Evden çıkarken ve eve girerken okunacak dualar! Peygamberimizin evden çıkarken okuduğu dua!
Evden çıkarken ve eve girerken okunacak dualar! Peygamberimizin evden çıkarken okuduğu dua!
GİRİŞ 09.07.2024 15:47 GÜNCELLEME 09.07.2024 15:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İslam dini insan hayatının bütününe hitap eder. Bu nedenle Müslümanların hayatının her alanında nasıl davranması gerektiğini ve gün içerisinde yaptığı fiillere nasıl duaların eşlik etmesi gerektiği Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamberin hadisleriyle sabittir. İşte, evden çıkarken ve eve girerken okunacak dualar!

İkindi ile akşam arası uyumak neden iyi değildir, zararlı mıdır? Kerahat vakti ne zaman?İkindi ile akşam arası uyumak neden iyi değildir, zararlı mıdır? Kerahat vakti ne zaman?

EVDEN ÇIKARKEN OKUNACAK DUA

En az 3 defa:

Arapça okunuşu:

Allahümme innî e’ûzü bike en edille ev üdalle, ev ezille ev üzelle ev ezlime ev uzleme ev echele ev yüchele ‘aleyye. Ebû Dâvûd (Edeb 112)

Türkçe Anlamı:

Allah’ım! Dalalete (sapıklığa) düşmekten veya (başkalarını) dalalete düşürmekten, hataya düşmekten veya (başkasını) hataya düşürmekten, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan, sana sığınırım.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce okuduğu dualar: Yatağa girince okunacak sure ve dualar!Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce okuduğu dualar: Yatağa girince okunacak sure ve dualar!

EVDEN ÇIKARKEN BU DUAYI OKUYANDAN ŞEYTAN UZAKLAŞIR!

Enes b. Mâlik (r.a.) 'dan merfû olarak rivayet edildiğine göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle demiştir: “Kim evinden çıkarken: ‘Bismillahi tevekkeltu alallah velâ havle velâ kuvvete illa billâh’ (Allah'ın adıyla başlarım, Allah'a tevekkül ettim, güç ve kuvvet ancak Allah'ındır) derse, kendisine bu sana yeter, korundun ve doğru yolu buldun, denir ve şeytan ondan uzaklaşır.”

Ebu Davud'un rivayetinde, Şeytan, bir başka şeytana şöyle der: “Allah'ın kendisine hidayet ettiği ve kötülükten korunan bir adama ne yapabilirsin!”. (Sahih Hadis - Tirmizî)

Ettehiyyatü duası Türkçe-Arapça okunuşu: Ettehiyyatü duası anlamı ve faziletleri!Ettehiyyatü duası Türkçe-Arapça okunuşu: Ettehiyyatü duası anlamı ve faziletleri!

PEYGAMBER EFENDİMİZİN EVDEN ÇIKARKEN OKUDUĞU DUA!

Nebiyy-i Ekrem  Efendimiz: “Evinden çıkarken iki rekat namaz kıl, seni kötü bir yere gitmekten muhafaza eder, evine girdiğin zaman iki rekat namaz kıl, seni kötü bir yere girmekten muhafaza eder” buyurmuştur. (krş. Nevevî, el-Ezkâr, 24 vd.)

Bu duayı güne başlarken ve bitirirken üç defa okuyan kimseye zarar gelmez:

Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim her sabah ve her akşam üç defa bu duayı okursa ona hiçbir şey zarar vermez.”

Arapça Okunuşu: Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.

Türkçe Anlamı: İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O her şeyi işitir ve bilir» derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 101/5088; Tirmizî, Deavât, 13)

Kur’an’da geçen 7 tane şifa ayeti: Peygamber Efendimizin en etkili şifa duaları!Kur’an’da geçen 7 tane şifa ayeti: Peygamber Efendimizin en etkili şifa duaları!

EVE GİRERKEN OKUNACAK DUA!

Eve girerken okunacak dualar konusunda Süleyman bin Cezâ hazretleri, Eyyühel-veled kitabında buyuruyor ki:

“Evine Besmele ile gir! Eğer zamanın müsait ise, İhlâs suresini oku! Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu ki: (Eve girerken İhlâs-ı şerifi okuyan, yoksulluk görmez!) Eshâbdan Süheyl radıyallahü anh, Peygamberimizin aleyhisselâm bu tavsiyesi üzerine zengin olmuştur. Eve girerken sağ ayağınla içeriye gir ve selam ver! Evde kimse yoksa, şu şekilde selam verebilirsin: 'Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhissâlihîn.'

Bununla beraber, bir kere Kulhüvallâhü sûresini ve bir kere de Âyetelkürsîyi okursan evine şeytan giremez. Her neye başlarsan Besmele ile başla! İşe ve yemeğe sağ elinle başla! Yemeğe hep beraber otur. Yemekten sonra, dua ve Kulhüvallâhü sûresini oku! Yemekten sonra bir saat geçmeyince su içme, vücuda iyi değildir.”

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 5
 • vatansever58 1 ay önce Şikayet Et
  ayetel kürsü kafirun okuyun korkmayın eve girerken çıkarken yatarkende kafirun okuyun
  Cevapla
 • ŞAHİN DEĞİRMEN 2 ay önce Şikayet Et
  Çok Güzel
  Cevapla
 • Yaren 2 ay önce Şikayet Et
  Ayet'el kürsi okusak olmazmı
  Cevapla
 • Sadık Ceylan 2 ay önce Şikayet Et
  Ayetel Kürsü de oku! Ama yukarıda verilenleri Allah Rasülü Hy. Muhammed as. tavsiye etmiş. Bizde bu hadisleri onun sünneti olarak alıyor ve okuyoruz. Ne mutlu alıp okuyabilene. Faydası okuyabilenedir. Selam ve dua ile.
  Cevapla
 • İrfan 2 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun, birşeyler öğreniyoruz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'den son dakika yeni ateşkes duyurusu!
Sosyal medyadan çağrı yapılmıştı! Elon Musk duyurdu! Son dakika Gazze hamlesi