Gerekli görülürse İncirlik Üssü açılacak

Gerekli görüldüğünde bomba yüklü ABD ve koalisyon güçleri uçakları İncirlik Üssü ile Türkiye Hava Sahası’nı kullanabilecek...

Gerekli görülürse İncirlik Üssü açılacak
Gerekli görülürse İncirlik Üssü açılacak
GİRİŞ 24.07.2015 06:37 GÜNCELLEME 24.07.2015 06:39
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

ABD ve Türkiye arasında 7-8 Temmuz’da Ankara’da prensip anlaşmasına varılan, Adana’daki İncirlik Üssü’nün IŞİD’e karşı savaşta koalisyon uçaklarına açılması konusunu karara bağlamak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın beklenen telefon görüşmesi önceki gün gerçekleşti.

İncirlik Üssü çok yakında koalisyon uçaklarına açılacak. İncirlik mutabakatı, öncelikli olarak IŞİD ve El Nusra gibi radikal terör örgütlerini hedef alacak. Gerekli görüldüğünde bomba yüklü ABD ve koalisyon güçleri uçakları İncirlik Üssü ile Türkiye Hava Sahası’nı kullanabilecekler.

Kısa süre önce Ankara’ya gelen ABD Başkanı Obama’nın IŞİD’le mücadele temsilcisi Emekli Orgeneral John Allen başkanlığındaki ABD heyeti ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun çerçevesini çizdiği mutabakatın ana hatları şöyle:

90 KM’LİK UÇUŞA YASAKLI BÖLGE

-Türkiye-Suriye sınırının Mare-Cerablus arasındaki 90 km’lik alan uçuşa yasak güvenli bölge ilan edilecek.

-Halihazırda ÖSO ve kısmen IŞİD’in bulunduğu bölgede yasaklı alanın derinliği 40-50 km olarak düşünülüyor. Özellikle Türkiye’ye yeni bir göç dalgasını tetikleme kapasitesine sahip bu bölgenin tamamen IŞİD, El Nusra gibi radikal örgütlerin eline geçmesine izin verilmeyecek. 

- Bu bölgenin havadan güvenliğini (taarruz ve keşif dahil) ‘gerekli görüldüğünde’ ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin savaş uçakları sağlayacak. Yine ‘gerekli görüldüğünde’ Türk savaş uçakları da benzer görevi üstlenebilecek.

- Bunun için ‘gerekli görüldüğünde’ silah, bomba ve füze yüklü ABD ve koalisyon güçleri uçakları İncirlik Üssü ile Türkiye Hava Sahası’nı kullanabilecekler. 

- Güvenli bölgenin sağlanmasında ‘gerekli görüldüğü’nde Türkiye, topçu birlikleriyle destek verebilecek.

TÜRKİYE İLE KOORDİNELİ OLACAK

-Üssün kullanımı Türk Hava Kuvvetleri ile koordine edilecek. Güvenli bölge ilanından sonra rejime ait hava unsurlarının burada uçmasına izin verilmeyecek.

-Mutabakat doğrudan Suriyeli Kürtlerin PYD’sini hedef almıyor. Ancak PYD güçlerinin bölgenin güvenliğini ve Türkiye sınırını tehdit edici ve tehlikeye düşürecek tutum takınması (örneğin demografik yapıyı bozacak zorlayıcı tutum) halinde gereken müdahale yapılabilecek.

-İncirlik’e muharip kara gücü gelmesi söz konusu değil. Ancak ABD ve koalisyon uçaklarının oluşabilecek teknik ihtiyaçlarını gidermek için üste mevcut teknik askeri uzmanlara ek olarak 40-50 kişilik askeri teknik heyet gelebilir.

-ABD ve koalisyon güçleri uçakları acil durumlarda İncirlik dışında bölgedeki Batman, Diyarbakır ve Malatya-Erhaç gibi üsleri de kullanabilecek.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Mustafa Topak 4 yıl önce Şikayet Et
  Bncirlik=Çekiç Güç=Pyd=Pkk=Çakma Kürt Devleti= STATİON GRAND İSRAEL! BAŞKA BİR FORMÜL:ABD>İSRAİL>ÇEKİÇ GÜÇ>İNCİRLİK>PKK>PYD>ÇAKMA KÜRT DEVLETİ=BÜYÜK İSRAİL DEVLETİ (Arz-ı mev'uv-vadedilen topraklar/Tora-Çakma Tevrat, Fırat ile Nil Arasında Siyon Devleti!!! Ey Devleti Yönetenler, bu formüle çok çalışın!
  Cevapla
 • Alayina.Trivela 4 yıl önce Şikayet Et
  Kimseye açmayın bir şeyi ya. Askeriyeye milyarlarca lira para veriyoruz. Bi görelim bakalım neyimiz varmış neyimiz yokmuş, olası bir savaşta neler yapabiliyoruz, yerli ürünlerimiz savaş sahasında nasıl iş yapıyor. Alın size fırsat. Gidin temizleyin işid, deaş, ypg, pkk ne kadar mahlukat varsa alttan girin üstten çıkın. ABD, İsrail, İngiltere az mı gövde gösterisi yaptı vaktiyle. Süper Güç olmak kolay değil. Tuttuğunu koparacaksın, eze eze bir şeyler yapacaksın ki Dünya'da sözün geçsin. Ama önce Milli Birlik - Beraberlik sağlanması gerekiyor ki Batı'nın tüm planı ve oyunları da Milli birliğimizin sağlanamaması yönünde zaten..
  Cevapla
 • Gidin vatanınızı kurtarın 4 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemize gelen suriyelilerin en az 500 bini 20-25 yaş ortalamasındalar bunları TÜRKİYE vatanlarını korumaları için salması lazım
  Cevapla
 • küttap 4 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim iyi hoş diyorsun da Türk askeri yeterli gelmezse böyle bir şey olabilir, ki şuanda askeri nüfusta dünya listesinin başlarında yer alıyoruz.
  Cevapla
 • itiraf 4 yıl önce Şikayet Et
  asla açılmamalı gereğini kendi devletimiz yapmalı açılırsa işin içinden çıkamayız tıpkı birinci dünya şavşı gibi manasız olur
  Cevapla
 • böyle sacmalık olmaz. 4 yıl önce Şikayet Et
  yahu zaten ışid i kim kurdu ? kim çikardı ? kim destekliyor ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yerli otomobilin şarj ünitesi ilk kez görüntülendi
Şehit haberleri peş peşe geldi! Azerbaycan intikam görüntülerini yayınladı