ABD'den Lozan açıklaması

Lozan'da gerçekleştirilecek Suriye zirvesiyle ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Lavrov ve Kerry'nin bir köşede görüşebileceğini söyledi.

GİRİŞ 12.10.2016 23:32 GÜNCELLEME 13.10.2016 09:33
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı, 15 Ekim’de İsviçre’nin Lozan kentinde Suriye krizinin çözümü için gerçekleşecek toplantıdan olumlu bir sonuç çıkacağına dair umutlu olduklarını, fakat Suriye'de çatışmaların sona ereceğine dair söz veremeyeceklerini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Kirby’nin hafta sonunda Lozan’da düzenlenecek toplantıya katılımına ilişkin soruları cevapladı.

Kirby, “Bakan Kerry, bu toplantıya Suriye’de çatışmaları durduracak başarılı bir çerçeve çizilmesi hedefiyle gidiyor.” dedi.

"GARANTİ VEREMEM"

ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Katar'ın da katılacağı belirtilen toplantı sonrasında Suriye’de yeni bir seçenek veya yöntem izleneceğine dair söz veremeyeceğini belirten Kirby, "Bu toplantı sonrasında çatışmaların durmasını sağlayacak bir sonuç çıkacağına dair garanti veremem." dedi.

"KERRY VE LAVROV BİR KÖŞEDE GÖRÜŞEBİLİR"

Öte yandan Kirby, ABD’nin Suriye konusunda Rusya ile görüşmeleri askıya aldığını açıklamasına rağmen defalarca telefon görüşmesi yapan Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un Lozan’da ikili bir görüşme planlamadıklarını fakat bu görüşmeler esnasında iki bakanın bir köşede görüşemeyeceği anlamına gelmediğini belirtti.

Kirby, “İki bakanın resmi görüşmeler dışında bir görüşme yapma ihtimalini tamamen yok saymıyorum. Fakat bu ABD ve Rusya ile Suriye’de çatışmaların durdurulması noktasında askıya aldığımız görüşmelerin kalktığı anlamına gelmez.’ dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 33
 • misafir 7 yıl önce Şikayet Et
  Daha ne bekleniyor incirlik üssünü kapatın . Hep Türkiye hedef görünen o ki büyük pilan türkiyenin altını oymak buna izin verilmemeli.
  Cevapla
 • amca 7 yıl önce Şikayet Et
  Neden Lozan????
  Cevapla
 • Tura 7 yıl önce Şikayet Et
  lozan ile atıfta mı bulunuyorlar acaba
  Cevapla
 • Körfezli 7 yıl önce Şikayet Et
  Bir asırdır istedikleri gibi yıkıp döktüler hep müslümanların kanını akıttılar,petrolü çaldılar.Neden diye kendimize otokritik yapmalı çözüm yolu bulmalıyız.Artık zamanı geldi islam ülkelerinin ortak bir ordusu olmalı ve reaksiyon göstermeli.Yoksa çok daha müslüman kanı dökülür.
  Cevapla
 • Deale 7 yıl önce Şikayet Et
  Arap birligi ne ise yariyor acaba? Müsluman kanı akıyor, ülkeler bölunuyor, on binlerce km öteden gelip ortadoguya sekil veriyor abd ve onlarca musluman ülkenin oluşturdugu arap birligi seyrediyor... Tek ugraşan Turkiye malesef
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas yine ezber bozdu! İşte serbest bırakılan esirlerin açıklamaları
İsrail'den son dakika savaş açıklaması! Hamas'a Gazze tehdidi!