'Türkiye'yle ilişkilerimiz aşırı derecede iyi'

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Türkiye ile ilişkilerinin "aşırı derecede iyi" olduğunu söyledi.

'Türkiye'yle ilişkilerimiz aşırı derecede iyi'
'Türkiye'yle ilişkilerimiz aşırı derecede iyi'
GİRİŞ 26.10.2017 19:19 GÜNCELLEME 26.10.2017 19:21
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Klimkin, Kiev'de katıldığı bir forumda, soruları yanıtladı. Türk-Rus ilişkilerindeki yakınlaşmanın Türk-Ukrayna ilişkilerine, özellikle de Ukrayna'nın Kırım politikasına etkisinin olup olmadığı yönündeki soruya verdiği yanıtta, Türkiye'nin Kırım konusunda ilkeli bir duruşunun olduğunu ve bunun değişmediğini belirtti.

Rusya'nın 2014 yılında Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nı ele geçirip ilhak etmesinin dünyada İkinci Dünya Savaşı'ndan beri mevcut olan hukuk düzeninin ihlali anlamına geldiğini söyleyen Bakan Klimkin, bunun da ötesinde, yarımadada insani trajeninin yaşandığını dile getirdi.

Rusya'nın Kırım'ın yerli halkı olan Kırım Tatarları'na yönelik her türlü baskıyı arttırdığını belirten Klimkin, Kırım Tatarları'nın pek çoğunun, Rusya'nın mevcut yasalarını ihlal etmedikleri halde Rus makamları tarafından tutuklanıp hapis cezalarına çarptırıldıklarını kaydetti. Öte yandan Türkiye ile Rusya arasında belli konularda ilişkilerin gelişmesinin Türk-Ukrayna ilişkilerine olumsuz etkisinin olmadığını ifade eden Bakan Klimkin, Türkiye'nin Kırım konusunda sağlam ve ilkeli bir duruşunun olduğunu kaydetti.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkileri pek çok alanda "aşırı derecede iyi" olarak tanımlayan Ukraynalı bakan, bunların içinde insani alanın da bulunduğunu ve Ukraynalıların dünyada pasaporta gerek kalmadan modern kimliklerle giriş yapabildikleri ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirtti.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • bay x 3 yıl önce Şikayet Et
  o zaman bize füze teknolojilerini verseniz kanka
  Cevapla
 • yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
  aman fazla samimiyet tez ayrılık getirir. normali en iyisidir
  Cevapla
 • Ali aksoy 3 yıl önce Şikayet Et
  Dis politika bir diplomat in söyledigi gibi, bir futbol macini 22 kisi,5 Top la oyandigini düsünün, Top un nerde nereye,kimden kime gidecegini bilmek,görmek,düsünmek imkansiz...
  Cevapla
 • Mechul 3 yıl önce Şikayet Et
  Bütün mazlum ülkelerin gözü Türkiye'de, biz dostumuzu çok severiz, düşmana, nankör acımasız olmalıyız.
  Cevapla
 • t.c 3 yıl önce Şikayet Et
  sıkıntı yok.yola devam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 24 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı!
TEKNOFEST'in 4. gününde herkes gökyüzüne odaklandı! Nefes kesti