Rıza Sarraf'ın mal varlığına el konuldu

ABD'de itirafçı konumunda bulunan Rıza Sarraf'ın ve yakınlarının mal varlıklarına el koyma kararı geldi.

GİRİŞ 01.12.2017 20:03 GÜNCELLEME 02.12.2017 09:29
Bu Habere 115 Yorum Yapılmış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca şüpheli Rıza Sarraf ve yakınları hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Mal varlığına el konulanlar listesinde Zarrab'la birlikte 22 kişi daha bulunuyor.

 

"YABANCI DEVLET LEHİNE CASUSLUK"

Soruşturma kapsamında şüpheli Sarraf ve irtibatlı olduğu şahısların, yazılı ve görsel basından elde edilen bilgilerde "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğuna" dair bilgilere ulaşıldığı belirtildi.

"MAL VARLIĞINI KAÇRIMASININ ÖNLENEBİLMESİ AMACIYLA..."

Sarraf ve diğer şüphelilerin gerek atılı suçu işleyip işlemediği husunda inceleme yapmak, gerekse mal varlığı değerlerinin işlenen bu suçlardan kaynaklanmış olma ihtimali, mal varlığı değerlerini kaçırmasının önlenebilmesi amacıyla atılı suçun işlendiğine dair bulgu ve emarelere ulaşılmış olmasından, gecikmesinde sakınca bulunan hallerin mevcut olduğu dikkate alınarak, soruşturma çerçevesinde şüpheli Sarraf ile irtibatlı olan yakınlarının taşınır ve taşınmaz tüm mal varlıklarına, banka, şirketler ve diğer tüm kurumlar nezdindeki hak ve alacaklarına, şirket hisselerine KHK ve CMK maddeleri uyarınca el konulmasına karar verildiği kaydedildi.

Soruşturmayı yürüten savcılığın, konuyla ilgili gerekli işlemlerin yapılması amacıyla İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne talimat yazısı gönderdiği öğrenildi.

İŞTE MALVARLIĞINA EL KONULANLAR

Rıza Sarraf, Alara Sarraf, Hüseyin Sarraf, Şebnem Sarraf, Can Sarraf, Mehmet İbrahim Burhanettin, Behruz Büyükoğlu, German Ghanbari Arablou, Hüseyin Karabeyli, Bahram Dargan Moghaddam, Aydın Harazi, Serdar Güneş, Ali Hossein Zadeh, Göksel Kum, Perviz Leki, Ahmet Saygın, Omid Mohagieh, Hüseyin Nobar, Mohammed Deza, Ali Polat

SARRAF'IN MAL VARLIĞI

İstanbul Boğaz'ında Kanlıca'da iki adet yalının sahibi olan Sarraf'ın Kandilli'de bir köşkü bulunuyor. 12 milyon dolar değerinde ‘Challenger 300′ tipli özel jeti, 1 milyon 50 bin lira değerindeki Nazmi Ziya’nın ‘Kendi Evi’ tablosu, Büyükçekmece'de 47 adet dairesi, 1 milyon 850 bin değerindeki yazlığı; yine İstanbul'da 4 milyon liralık dairesi, Bakırköy'de üç süper lüks dairesi, Metroport Busidence Plaza'da iki ofis katı, Tuzla'da fabrikası bulunuyor.

Yaklaşık 300 milyonluk gayrimenkule sahip olan Reza Zarrab’ın ortak olduğu şirketler şöyle:

ROYSAR DENİZCİLİK ENDÜSTRİYEL MAKİNE VE KIYMETLİ MADENLER SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

ROYSAR HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ

ROYSAR GIDA DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

ROYSAR ALTIN TİCARET İTHALAT VE İHRACAT LİMİTED ŞİRKETİ

ARE HAVACILIK ANONİM ŞİRKETİ

ROYSAR MOBİLYA DEKORASYON SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

OTELCİLİKTEN AYRILMIŞTI

2013 yılında otelcilik alanında yatırım yapmak için kurduğu Arkla Otelcilik Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan ABD'de gözaltına alınmadan beş gün önce 14 Mart 2016 tarihten ayrılmıştı. Şirket kurulduktan sonra, Kabataş'taki Aksigorta'nın Genel Müdürlük binasını 72 milyon dolara satın aldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 115
 • resimm 6 yıl önce Şikayet Et
  geç alınmış bir olay şimdi razza ve ebru gündeş in mal varlıklarına el konulması gerekiyor
  Cevapla
 • fth23 6 yıl önce Şikayet Et
  oyun büyük, oyuna gelmeyin vatandaş bu adam şimdiye kadar içerdeydi böyle şeyler demiyorduda şimdi nolduda aniden itirafçı oldu daha doğrusu kukla oldu.abd kimki Türkiye yi ordan yargılamaya çalışıyor.gün gelecek abd çökecek günde yakındır ALLAH'ın izniyle
  Cevapla
 • d.davut 6 yıl önce Şikayet Et
  abd ye gidişinin, tezgahın bir parçası olduğu belli iken neden izin veridi anlamıyorum...
  Cevapla
 • Asım 6 yıl önce Şikayet Et
  Varsa öyle beleş el koyma Biz el koyalım mal varlığına.
  Cevapla
 • BEN TÜRKİYE 6 yıl önce Şikayet Et
  bu mesele şahıs işi değil ,bir devleti, 80 milyonluk kadim bir devleti ilgilendiriyorsa..mal varlığını emniyete almak en doğru harekettir.
  Cevapla
 • ArtukBey 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu olanların hepsi boyun eğen Türkiye özleminden başka bişey değil sahada yapamadıklarını masada yapmak istiyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BMGK'de tarihi Filistin oylaması! ABD'nin oyuyla veto edildi
Tokat'taki deprem kameralara böyle yansıdı