Nahda Hareketi liderinden çarpıcı açıklamalar!

Nahda Hareketi lideri Gannuşi, "(Türkiye'nin yönetim sistemindeki değişiklik) Türkiye bağımsız bir devlet ve kendi modelini benimsemekte sonuna kadar özgür."

Nahda Hareketi liderinden çarpıcı açıklamalar!
Nahda Hareketi liderinden çarpıcı açıklamalar!
GİRİŞ 21.04.2017 09:13 GÜNCELLEME 21.04.2017 09:13

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Türkiye'nin yönetim sistemindeki değişikliğe ilişkin, "Türkiye bağımsız bir devlet ve kendi modelini benimsemekte sonuna kadar özgür. Türklerin kendilerine özgü bir İslam algısı ve kendi toplumsal gerçeklikleri var. Biz sadece onların deneyimlerinden faydalanabiliriz." dedi.

İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden başkent Londra'daki London School of Economics'te (Türkiye) düzenlenen bir konferansa katılan Gannuşi, ülkesindeki devrim sonrası süreç ile partisi Nahda'nın değişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İslam dininin farklı birçok yorumlanış şekli olabileceğine ve demokrasiyle uyumlu olduğuna sıkça vurgu yapan Gannuşi, şöyle konuştu:

"Aynı anda hem Müslüman hem Arap hem de demokrat olmak mümkün. Arap halklarını, terör örgütü DEAŞ ile diktatör yöneticiler arasında bir seçime zorlamak yanlış. Biz aşırılığın her türlüsüne karşıyız. Partimizin ve hareketimizin asıl amacı da İslam'ın demokrasiye ters düşmediğini kanıtlamak. DEAŞ terör örgütü 'demokrasi haram' diyor ancak biz helal olduğunu söylüyoruz."

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ

Gannuşi, bir katılımcının sorusu üzerine, Türkiye'de 16 Nisan'da yapılan referandumda halkın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesine "evet" demesini de değerlendirdi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Erdoğan NADHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan'dan kurmaylarına kritik asgari ücret sorusu! Ortak rakam ortaya çıktı
Ecel halı sahada yakaladı! Bir anda yere yığıldı