Bütün ülke Türk balıkçıları konuşuyor...

Anadolu'yu çevreleyen denizler dışında uzak sularda önceki yıllarda faaliyeti bulunmayan Türk balıkçıları, geçen sene 2 tekneyle gittikleri Moritanya'da 33 teknelik filoya ulaştı.

Bütün ülke Türk balıkçıları konuşuyor...
Bütün ülke Türk balıkçıları konuşuyor...
GİRİŞ 23.08.2017 15:55 GÜNCELLEME 23.08.2017 15:56
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Atlas Okyanusu'na açılan balıkçılardan Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy, Oruç Reis teknesiyle avlandığı Moritanya'nın başkenti Nuakşot'tan AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, Türk balıkçılarının bu ülkede alıkonulduğu, engellendiği iddialarının doğru olmadığını belirtti. 

Türkiye ile Moritanya arasında avlanma anlaşması bulunmamasına rağmen Moritanya hükümetinin Türk balıkçılara sahip çıktığını, aralarında oluşan kardeşlik hukuku dolayısıyla avlanmalarına izin verildiğini anlatan Aksoy, av sahalarının çok verimli ve kazancının yüksek olması dolayısıyla kısa zamanda tekne filosunu 33'e çıkardıklarını dile getirdi.

"ALIKONAN TEKNE YOK"

Bu ülkede Çin, Norveç, İspanya, Fransa ve Portekiz'den gelen balıkçıların yapılan anlaşmalar çerçevesinde yıllardır avlandığına dikkati çeken Aksoy, şöyle konuştu: 
"Moritanya, herhangi bir anlaşmamız olmamasına rağmen bize kucak açtı. Türk tekneleri kimi zaman kendilerine ayrılan sahaların dışında da avlandı. Bir de ava kapalı sahalardan tekne geçişinde dahi cezalar kesiliyor. Bu kuralın ihlal edilmesi nedeniyle çok sayıda ceza kesildi. En fazla ceza da 650 bin dolarla benim tekneme kesildi ancak 'bu ceza haksızdır' diyemiyorum.

Moritanya hükümeti, cezayı ödemeyen teknelerin uluslararası sulara çıkmasına izin vermiyor. Bu çok doğal çünkü Türkiye'de de böyledir ancak bu ülkede limanda alıkonulan, ava çıkması engellenen hiçbir Türk teknesi yok. Ceza kesilen Türk tekneleri de avlanmaya devam ediyor. Buradaki balıkçılar Moritanyalılarla adeta kardeş oldu. Bize yönelik kötü bir muamelenin olması mümkün değil."

Kesilen cezaların indirilmesi ve Türk teknelerinin diğer av sahalarından geçişine imkan sağlanması konusunda Moritanya hükümetiyle görüştüklerini, bu alanda yeni düzenlemeler yapılacağını anlatan Aksoy, Türk balıkçılarının söz konusu kıyılarda daha düzenli, kurallara uygun şekilde çalışmaya devam edeceğini söyledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
anadolu
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • 1453 Taşpınar 2 yıl önce Şikayet Et
  Ecdadımızın bıraktığız referansları Sakın su istamal etmeyelim....
  Cevapla
 • Paraya bak 2 yıl önce Şikayet Et
  Kesilen ceza 650bin dolar! Kazançları cok olsa gerek odedikleri ceza önemsiz gelmis. Kurutun len oranin denizini :))
  Cevapla
 • Atlantik Okyanusu 2 yıl önce Şikayet Et
  kardeş orası okyanus :D
  Cevapla
 • Serkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Zorla kaşınıyosunuz yani! Suiistimal etmesenize adamların iyi niyetini!
  Cevapla
 • KARDESIZ AMA 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamin aciklamalarindan ac gözlü bir milletiz sonucunuda cikardim
  Cevapla
 • Memoral 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar para kesiyor heralde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Popovich'ten Trump'a ağır sözler!
EPDK'dan akaryakıt sektörüne son uyarı!