Siyasi krizi atlatan KKTC'den çok kritik Türkiye açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yeni Başbakanı Ersin Tatar, "Kıbrıs konusunda, Türkiye ile aynı düşünceye sahip bir hükümet göreve gelmiştir. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da bunu dikkate almak zorundadır" diye konuştu.

Siyasi krizi atlatan KKTC'den çok kritik Türkiye açıklaması
Siyasi krizi atlatan KKTC'den çok kritik Türkiye açıklaması
GİRİŞ 23.05.2019 10:56 GÜNCELLEME 23.05.2019 10:57
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Başbakan Ersin Tatar, Tufan Erhürman'dan görevi aldıktan sonra Başbakanlık makamında Demirören Haber Ajansı’na (DHA) konuştu. Ulusal Birlik Partisi'nin KKTC'nin kurucu partisi olduğuna dikkat çeken Tatar, "UBP, ulusal bir düşünceye sahip bir tabana sahiptir. Bu çok önemlidir. Ne mutlu bize ki, çok uyumlu bir hükümet ortaya çıktı. Halkın Partisi, Kudret Özersay ve arkadaşları da UBP ile aynı şekilde Kıbrıs konusuna bakmaktadır. Kıbrıs konusu bakımından güzel işler yapacağız" dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs'ta Rumlarla bir ‘Federal Çözüm’ modelini savunduğuna işaret eden Tatar şöyle devam etti;

"DURUM DEĞİŞTİ, AKINCI DİKKATE ALMALI"

 

 

"Yeni oluşan hükümet farklı noktadadır. Hükümet programımızda, Kıbrıs konusuna bakış açısı açık ve nettir. Kıbrıs sorununa bakış açımız, Türkiye ile çok daha yakındır. Bizler, Türkiye ile alternatif bir takım yöntemlerin de masaya gelmesi gerekir diye düşünüyoruz. Durum değişmiştir. Yeni bir anlayış vardır. Meclis'te 35 milletvekili Kıbrıs sorununa Akıncı'dan daha farklı bakmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı da, bunu dikkate almak zorunda."

KKTC'nin yeni Başbakanı Tatar, hükümetin öncelikleri arasında en önemlisinin ekonomi olduğunu belirtti. Tatar, "Ekonomiyi iyi yöneteceğiz. Ekonomik kalkınma seferberliği olacak" diye konuştu.

"TÜRKİYE'YE YÜREKTEN BAĞLIYIZ"

Türkiye'ye de mesaj gönderen Tatar, "Türkiye ile iyi ilişkiler çerçevesinde bu hükümet umut olarak ortaya çıkmıştır. Halk çok güzel işler bekliyor bizlerden. Bunu görüyoruz. Türkiye'ye de sesleniyorum; Kıbrıs'ta yaşayan Kıbrıs Türk halkı Türkiye'ye yürekten bağlıdır. Türk milleti güçlü olduğu müddetçe bizler de burada daha da rahat ederiz. Türk insanı bizim kardeşlerimizdir. Kıbrıs'tan sevgi ve selamlarımı iletiyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye'de medyada çalıştığı dönemler olduğunu da belirten Tatar, Şansal Büyükağa gibi isimleri yakından tanıdığını söyledi. Tatar, "Türkiye medyasına da teşekkür ediyorum. Bizleri yakından takip ediyorlar" dedi.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
ersin tatar
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc. Muvaffak etsin inş.
  Cevapla
 • 01adana 1 yıl önce Şikayet Et
  gendiniz bilirsiniz sanamyın elin gavuru size iyi gelir orta asyada afrikada şurda burda gavur ipiynen guyuya inenlerin halını
  Cevapla
 • Kırkdört4444 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun Başkan Allahı na gurban senin
  Cevapla
 • TÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  ülkenizi az bir paraya satmayın. canınızı yirim
  Cevapla
 • Mehmeed 1 yıl önce Şikayet Et
  "Türk insanı bizim kardeşlerimizdir. " ??? sen başka bir şeymisin anlamadım bu nasıl demeç ? siz Türk degilmisiniz
  Cevapla
 • derviş 1 yıl önce Şikayet Et
  kelimeleri cımbızla seçmeye gerek yok kardeş..bu adadaki turkler kıbrıslı turkler diye hıtab edilir.. turkıye kokenlilerde direkt turk diye hitab edılır . bu sadece telafuz şeklidir ayrımcılık içermez . bu kadar samimi ve içten bir demeçte sadece bu kelımenın dıkkatını çekmesi çok saçma bence .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 10 Ağustos koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Bakan Albayrak açıkladı: İlk kez eşik değerin üzerine çıktı