Nufüs patlaması yaşanıyor... 'Güveni gören evine döndü'

Türkiye’nin iki büyük harekâtla huzur ve güvene kavuşturduğu bölgelere dönen Suriyelilerin sayısı bir milyonu geçti.

Nufüs patlaması yaşanıyor... 'Güveni gören evine döndü'
Nufüs patlaması yaşanıyor... 'Güveni gören evine döndü'
GİRİŞ 10.08.2019 14:52 GÜNCELLEME 10.08.2019 14:52
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin uzun yıllardır hayata geçirmeye çalıştığı “güvenli bölge” konusu ABD ile varılan anlaşma sonrası nihayet gerçekleşiyor. İzlenecek yol haritasına göre ilk etapta ABD ile birlikte Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezi kuracak.

Bu gelişme, ülkemizde kayıtlı 4 milyona yakın Suriyeli sığınmacının da ülkelerine dönmeleri için bir basamak teşkil ediyor. Bölge PKK/PYD’nin katlettiği, işkence ettiği ve evlerinden çıkardığı tüm grupların kaynaştığı güvenli bir alan olacak. Barış koridoru ile birlikte orada yaşayan ve PYD/PKK yapılanmasına karşı olan halk daha da cesaretlenecek. PKK’yı kendi topraklarından çıkarmaya zorlayacak. Türk askerinin burada güvenliği sağlanması ile bölgeye dönecek olan insanlar huzur içinde yaşamaya başlayacak. TSK’nın orada bulunması bu aşiretleri de cesaretlendirecek. Bu aşiretler silahlanarak PKK’yı kendi topraklarından çıkartmaya başlayacak. Demografik yapının eski hâline dönmesi sonrası geriye dönüşler de artacak.

NÜFUS PATLAMASI

Daha evvel TSK, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı ile Suriye’nin kuzeyinde belli bölgeleri terörden temizlemiş, Akdeniz’e kadar uzanan terör koridorunu Fırat’ın batısında kırılmıştı. Hemen akabinde binlerce Suriyeli memleketlerine geri dönmeye başlamıştı.

Zeytin Dalı Harekâtıyla terör örgütü PKK/YPG’den temizlenen Afrin’in nüfusu kısa sürede 66 binden 300 bine çıktı. DEAŞ’tan temizlenen Kilis’in karşısındaki Azez’de ise 150 bin olan nüfus bölgenin güvenli hâle gelmesiyle 300 bini buldu.

24 Ağustos 2016’da başlayan Fırat Kalkanı Harekâtı’yla DEAŞ terör örgütünün elinden alınan Suriye’deki el-Bab’ın nüfusu 12 bindi. Bölge, güvenli hâle geldiğinde nüfus kısa sürede 106 bine yükseldi. DEAŞ işgalinde nüfusu 4 bin olan Çobanbey’in şimdiki nüfusu ise 20 bine yaklaştı.  DEAŞ işgali sonrası nüfusu 7 bine kadar düşen Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus’ta nüfus Fırat Kalkanı Harekâtı sonrası 36 bine yükseldi. Kırsal ile birlikte bu rakamın 80 bin olduğu kaydediliyor. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin karşısındaki Ayne’l-Arab’ın (Kobani) merkez nüfusu yaklaşık 40 bin, fakat köylerle birlikte nüfusun 250 civarında olduğu tahmin ediliyor. Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısında Tel Abyad’ın merkez ve kırsal nüfusu yaklaşık 200 bin iken PKK/PYD terör örgütünün işgali sonrası nüfus 100 bine kadar düştü. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşısındaki Resulayn’ın nüfusu ise yaklaşık 55 bin.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Vatandas 11 ay önce Şikayet Et
  Yorumlara baktıkça biz bu hale nasıl geldik? Gerçekten çok bilmeden yorum yapılıyor. Ben açıkçası hiç bir yardımda bulunmadım bu gelenlere. Fakat bakiyorum ekmek elden su gölden diyenlere en ucuz işlerde suriyeliler çalışıyor. Bizim yapmadığımız işleri Onlar yapıyor onlar olmasa çok pahalı iş gücü olacak. Ayrıca BM ve AB nin fonlarini devlet maaş veriyor diyerek yaygara yapmayın. Bunlari bizahiti bildiğim için söylüyorum.
  Cevapla
 • ali 11 ay önce Şikayet Et
  hiçde öyle değil.. giden geri geliyor..!
  Cevapla
 • Sadri 11 ay önce Şikayet Et
  Suriyelileri gelene kadar bu ülkeye beş kuruş faydası olmayan ve bu vatana hainlik yapan bir sürü işe yaramaz asalak var onları ne yapacağız,Suriyeliler zevkten yerini yurdunu terketmedi savaştan kaçtılar,ve tüm Suriyelileri işe yaramaz olarak görmeyin,Ordumuzla birlikte savaşan Özgür Suriye ordusunda savaşan binlerce Suriyeli var...
  Cevapla
 • ... 11 ay önce Şikayet Et
  Hic inandırıcı gelmedi ...
  Cevapla
 • YasinBaba 11 ay önce Şikayet Et
  Gidin artık yeter. Herkesin Bi memleketi vardır insanın memleketi gibisi yoktur memleketinizi sevin, memleketinize gidin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca: Birazdan İngiliz’in İngiliz’e Türkiye propagandasını izleyeceksiniz
Rusya İskender-M füzelerini peş peşe ateşledi! İşte o görüntüler