Körfez krizinde çözüm sinyalleri

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın başını çektiği ülkelerin 2017'de Katar'a uygulamasıyla başlayan Körfez krizinde çözüm sinyalleri geldi. BAE Abu Dabi Veliaht Prensinin eski Danışmanı Profesör Dr. Abdulhalık Abdullah, krizin çözümünde önemli gelişmeler olduğunu söyledi.

Körfez krizinde çözüm sinyalleri
Körfez krizinde çözüm sinyalleri
GİRİŞ 13.11.2019 00:37 GÜNCELLEME 13.11.2019 00:41

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensinin eski Danışmanı Profesör Dr. Abdulhalık Abdullah, Körfez krizinin çözümünde önemli gelişmeler olduğunu söyledi. 

 

 

Eski danışman Abdullah, sosyal medya hesabı Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Size Körfez anlaşmazlığının beklenenden daha erken çözülmesi için önemli gelişmeler olduğunu müjdeliyorum." ifadelerini kullandı.

Abdullah, söz konusu ifadelerine ise açıklık getirmedi. 

 

 

KATAR DİYALOG KAPISINI AÇMIŞTI

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani 5 Kasım'da, Katar Şura Meclisi'nde yaptığı konuşmada, ülkesine yönelik ablukanın etkilerini geride bırakmayı başardıklarını, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasındaki sorunları çözmek için diyaloğa hazır olduklarını belirtmişti. 

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah da Katar Emiri'nin açıklamasının ardından, yakın dönemde Körfez krizinde istenen çözüme ulaşılacağından ümitli olduklarını, ülkesinin de ara buluculuk çabalarını sürdüreceğini ifade etmişti. 

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı. 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gökyüzünde tüyleri diken diken eden görüntüler
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! Bir dev daha geliyor