Türkiye'nin tek hamlesi yetti! Saatler kala Erdoğan'ı hedef aldılar

İngiltere'nin başkenti Londra'da yarın ve çarşamba günü düzenlenecek NATO Zirvesine saatler kala, İngiliz basınında yayınlanan makaleler bir numaralı gündem maddesi oldu. Financial Times (FT) ve The Times başta olmak üzere birçok İngiliz gazetesi yarın başlayacak zirveyi analiz etti. FT'deki başyazıda Türkiye ve Erdoğan hedef alınarak skandal ifadelere yer verildi.

Türkiye'nin tek hamlesi yetti! Saatler kala Erdoğan'ı hedef aldılar
Türkiye'nin tek hamlesi yetti! Saatler kala Erdoğan'ı hedef aldılar
GİRİŞ 02.12.2019 13:19 GÜNCELLEME 02.12.2019 17:09
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

İngiltere'nin başkenti Londra'da 3-4 Aralık'ta düzenlenecek Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) zirvesi İngiliz basınında yer buluyor. Times gazetesine konuşan Eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Bu çok riskli bir zirve" dedi.

 

NATO'nun 70. kuruluş yıldönümünde örgüt için bölünmeler nedeniyle istikrarsızlaşma riski bulunduğunu belirten Rasmussen ABD, Fransa ve Türkiye'nin bu zirveyi altüst etme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Rasmussen ABD Başkanı Donald Trump'ın diğer ülkeleri bütçelerinden savunma harcamalarına NATO şartı olan yüzde 2'den az pay ayırmakla suçlayabileceğini; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un daha önce kullandığı "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" gibi ifadelerle yeni tartışmalara yol açabileceğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı: "Üçüncü tehdit ise, tabii ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO'nun birliğini test etmeyi sürdürmesi."

FT, ERDOĞAN VE TÜRKİYE'YE SALDIRDI

Financial Times (FT) da zirveye ayırdığı başyazısında "NATO ortak amacını yeniden ortaya koymalı" başlığını kullanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'ye saldırdı. Örgütün geleceğine dair "meşru kaygılar" olduğunu belirten gazete, 29 müttefikin birbirine güvenilir dostlar olarak davranması ve karşılaştıkları tehditleri ortak bir şekilde algılaması gerektiğini söyledi.

Son haftalarda NATO üyeleri arasındaki güven kırılmasının belirgin hale geldiğini aktaran FT, başyazısına şöyle devam etti:

"Artık Avrupalı liderler de NATO'yu eleştirenler korosuna katılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron NATO için 'beyin ölümü gerçekleşti' diyerek müttefiklerini şoka soktu. Ayrıca ittifakın Rusya'yı düşman olarak görmemesi gerektiğini ima etti - bu Polonya ve Baltık ülkeleri için hoş olmayan bir sürprizdi.

Angela Merkel ise Macron'u bu sözleri nedeniyle payladı. Türkiye'nin dışişleri bakanı bir adım daha ileri giderek, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunu eleştirmesi nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı'nı 'terörü desteklemekle' suçladı.

Macron canlı yayında fena kızmıştı! Türkiye'den Merkel imalı jet cevap

PKK/YPG'YE SAHİP ÇIKAN BATI "TÜRKİYE DAHA BÜYÜK BİR TEHDİT" DİYECEK KADAR ALÇALDI

Ama Türkiye NATO dayanışmasına, Macron'un dikkatsiz açıklamalarından daha büyük bir tehdit oluşturuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I HEDEF ALDILAR: "ONA SERT MESAJ VERİN" KÜSTAHLIĞI

Türkiye Rusya'dan bir hava savunma sistemi aldı ve test etmeye başladı. Bu sıra dışı karar Türkiye'nin Amerikan savaş uçağı satın alma planının sorgulanmasına yol açtı.

NATO müttefikleri için iyi bir seçenek, bu haftaki zirveyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert ve birleşmiş bir mesaj vermek, ona dayanışmanın iki taraflı olduğunu hatırlatmak olur.

Türkiye müttefiklerine danışmadan geniş kapsamlı kararlar alırsa NATO'nun otomatik savunmasını göreve çağırmayı da bekleyemez.

Müttefiklerin çıkarlarına ve hassasiyetlerine saygı prensibi Fransa ve ABD'nin devlet başkanları için de geçerli."

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
ETİKETLER
almanya ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • ahmed taha 8 ay önce Şikayet Et
  sonuna kadar yanındayız reis hepinize rest kafirler guruhu
  Cevapla
 • gökhan ay 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeye baskı yapamazlar,duruşumuz nettir,değişmez.güçlü türkiye kefereleri ağlatıyor.masumları,mazlumları güldürüyor.
  Cevapla
 • Eren 8 ay önce Şikayet Et
  . NATO olması Önemli ... Bırakın bunları , Hem NATO, Hem Başka Yollara Yelken açmak .. Ama Türkiye DIŞ Politikası , Çok Büyük Hatalar yapıldı ... Bunu Kimse İnkar edemez ...
  Cevapla
 • Ruhi 8 ay önce Şikayet Et
  Yahu be kardeşim C. Başkanımızın bir izahatta bulunmasına ya da bir açıklama yapmasına gerek yok ki. Neden oldun hem? Bizim yaptıklarımız tamamen kendi çıkarlarımız için ve barışçıl. Doğu Akdeniz, Barış Pınarı, Libya Antlaşması, S-400 ve f-35... Konu ortada ve bunlardan bir malzeme çıkmaz; çıkamaz. Bizim burada bulunmamızın sebebi bunlar değil; aksine Göçmenler ve Daeşliler için start verdiler. Avrupalıların korkusu bu!..
  Cevapla
 • devriye 8 ay önce Şikayet Et
  Sayın cumhurumuz bunlara bir dersini verir merak etmeyin. Burdan belirteyim olurda Türkiye natodan ayrılırsa biterler. Onlar düşünsün.
  Cevapla
 • Yeni 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiye zaten s400 yüzü aldığı gün ayrıldı. Bizi kağıt üzerinde Nato müttefiği sayanlar da mesajını aldı. Artık maskeli balo günleri de bu şekilde bitmiş oldu. Bunun artı sancıları şu anda yaşananlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başlarına bela açan hayvanların zor anları
Miçotakis 'Acil' koduyla kameraların karşısına geçti! Türkiye'ye küstah sözler