Dünyaya ilan ettiler! Libya'dan Türkiye dahil 5 ülkeye bomba çağrı

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac, Türkiye dahil toplam 5 ülkeye güvenlik anlaşmalarını uygulamaya koyma çağrısında bulundu. Gelen son dakika haberine göre, Türkiye, ABD, İngiltere, İtalya ve Cezayir'den, darbeci General Halife Hafter'e bağlı milis güçlerin Trablus'a saldırılarını engellemek için UMH'ye destek olmaları istendi.

Dünyaya ilan ettiler! Libya'dan Türkiye dahil 5 ülkeye bomba çağrı
Dünyaya ilan ettiler! Libya'dan Türkiye dahil 5 ülkeye bomba çağrı
GİRİŞ 20.12.2019 13:39 GÜNCELLEME 21.12.2019 05:56
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın medya ofisinin resmi internet sayfasından yapılan son dakika açıklamasında, Türkiye, ABD, İngiltere, İtalya ve Cezayir'den, darbeci General Halife Hafter'e bağlı milis güçlerin Trablus'a saldırılarını engellemek için UMH'ye destek olmaları istendi.

İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Açıklamada ayrıca, saldırılarını artıran DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleriyle mücadelenin yanı sıra yasa dışı göç, organize suçlar ve insan kaçakçılığına karşı da söz konusu ülkelere iş birliğini yoğunlaştırma çağrısı yapıldı.

Libya'dan Türkiye kararı: Asker istediler! Hafter'den de Türkiye'ye tehdit

 

TÜRKİYE KARARI KABUL EDİLMİŞTİ

Libya'da dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, Türkiye ile imzalanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası'nın etkinleştirilmesi oy birliğiyle kabul edilmişti.

Türkiye ile UMH arasında 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı.

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

10 KENTTE SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Darbeci General Hafter, son olarak 12 Aralık'ta Trablus'a yönelik "Belirleyici Savaş" adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti. Hafter'in saldırı emri karşısında ülkenin batısında Misrata başta olmak üzere 10 kentte seferberlik ilan edilmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 22
 • Tarih 4 yıl önce Şikayet Et
  Hafter= Suudi ..BAE ..Sisi..israil..ABD
  Cevapla
 • mehmet 4 yıl önce Şikayet Et
  türkiye hatiç tam yiyicileri çağırmışsın.
  Cevapla
 • Süleyman 4 yıl önce Şikayet Et
  Stratejik bir çağrı bu. Farkındaysan Fransa ve Almanya yok. İttifakta çatlaklar açma girişimleri bunlar aynı zamanda.
  Cevapla
 • ismail 4 yıl önce Şikayet Et
  Mısırı sisi köpeği ile elimizden aldılar şimdi libya yıda koparmak istiyorlar .
  Cevapla
 • Tgolunyalı 4 yıl önce Şikayet Et
  Kadafiye ihanet edersiniz öylemi. Alın dize yaşam beter olursunuz birde bakın hangi ülkelerden istiyor yardımı libyayı bu hale getiren ülkelerden
  Cevapla
 • Gercegin Sesi 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olarak cok acil uzun menzilli balistik füzeler üretmek zorundayız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Papua Yeni Gine'de facia: 2 bin kişi toprak altında kaldı
Mauro Icardi, şampiyonluk kutlamalarına damga vurdu!