ABD'den son dakika Libya açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni resmi hükümet olarak tanımayı sürdürdüklerini belirterek "Hafter güçlerinin safında yer alan Rus güvenlik şirketi Wagner Grup üyesi paralı asker sayısının giderek artmasıyla, çatışmanın şeklinin değiştiğini ve yoğunlaştığını görüyoruz. Bu durum daha kanlı bir çatışmaya yol açıyor" dedi.

ABD'den son dakika Libya açıklaması
ABD'den son dakika Libya açıklaması
GİRİŞ 22.12.2019 00:30 GÜNCELLEME 22.12.2019 01:23
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Rus paralı askerlerinin Libya'da darbeci general Halife Hafter yanlısı militanlara verdiği destekle ülkedeki çatışmaların daha da kanlı bir hale geldiğini ve bu durumdan dolayı "çok endişeli" olduklarını belirtti. 

 

 

ABD basınına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen yetkili, "ABD, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH), resmi hükümet olarak tanımayı sürdürüyor ancak Washington hükümeti bu ülkedeki çatışmalarda bir taraf tutmuyor ve bir anlaşma sağlanabilecek tüm paydaşlarla görüşüyor." ifadesini kullandı. 

Rusların bölgede, drone ve hava araçları kullandığını, bunun iyi bir şey olmadığını belirten yetkili, Libya'daki askeri yoğunlaşmadan dolayı çok endişeli olduklarını bildirdi. 

 

 

Rus paralı askerlerinin bölgede olmasının çatışmayı şiddetlendirdiğini vurgulayan yetkili, şunları kaydetti:

"Hafter güçlerinin safında yer alan Rus güvenlik şirketi Wagner Grup üyesi paralı asker sayısının giderek artmasıyla, çatışmanın şeklinin değiştiğini ve yoğunlaştığını görüyoruz. Bu durum daha kanlı bir çatışmaya, daha fazla sivil kayba, hastane ve havalimanlarının hedef alınmasıyla daha fazla altyapı hasarına yol açıyor ancak aynı zamanda sahada Hafter'in kazandığını da görmüyoruz."

TÜRKİYE-LİBYA MUTABAKATINA ELEŞTİRİ 

Yetkili, Türkiye ile Libya arasında güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırasının onaylanmasına ilişkin de "bu anlaşma işe yaramaz ve provakatif" değerlendirmesinde bulundu. 

ORTAGUS'TAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus da yaptığı açıklamada, "UMH'nin askeri destek talebinden ve General Halife Hafter'in Misrata'ya saldırmak için yabancı kaynaklı hava varlıkları ve paralı asker tehdidinden dolayı endişeliyiz." ifadesini kullandı.

Taraflara itidal çağrısı yapan Ortagus, "Dış askeri müdahaleler, çatışmanın çözülmesi umutlarını tehdit ediyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Ortagus, ABD'nin, siyasi müzakereleri başlatmak için Birleşmiş Milletler ve diğer tüm taraflarla görüştüğünü kaydetti. 

YORUMLAR 5
 • Asım 4 yıl önce Şikayet Et
  abd, rusya, ab, ws. Bunların hepsi yahudiye çalışıyor. Köleleri (köpekleri) olmuşlar.
  Cevapla
 • ali 4 yıl önce Şikayet Et
  aynı oyun aynı senaryo yakın zamanda libyada olacak Abd ve rusya libyaya çökecek burada katliamlar artacak ve olan masum libya halkına ve Türkiyeye olacak.senaryo aynı figuran aynı.
  Cevapla
 • gölge 4 yıl önce Şikayet Et
  "Dış askeri müdahaleler, çatışmanın çözülmesi umutlarını tehdit ediyor." Sizin yaptığınız müdahaleler umutları filizlendiriyor canımm... Baksana Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Mısır... Her yer güllük gülistanlık. Şeytanın büyüğü sizsiniz, Allah sizi yer yüzünden silmedikçe Dünya düzelmeyecek...
  Cevapla
 • izmir 4 yıl önce Şikayet Et
  abd her ülkeyle kafasına göre anlaşma yapar kendilerine serbest biz kendi deniz alanı çerçevesinde ortak anlaşma yaparız bu yasak
  Cevapla
 • YÖRÜK 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu ne saçma oyun Hafterin para ve lojistik desteği Amerika dan Askerler Rusyadan Anlayabilen varmı???
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'den, Refah'taki katliam saldırısı sonrası İsrail açıklaması: Lanetliyoruz!
Refah'a katliam saldırısı! Hamas'tan son dakika açıklaması! Dünyaya mesaj