Putin duyurdu: Tarihte bir ilk yaşanıyor, ABD'yi geçtik!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Washington yönetimine, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) anlaşmasının sona ermesiyle Rusya'nın sınırlarına yakın noktalara füze yerleştirmekten kaçınma çağrısı yaptı. Rusya'nın silah programları ile ilgili bilgi veren Rus lider, tarihte bir ilkin yaşandığını, Rusya'nın Amerikalıları gelişmiş silah konusunda geçtiğini söyledi.

Putin duyurdu: Tarihte bir ilk yaşanıyor, ABD'yi geçtik!
Putin duyurdu: Tarihte bir ilk yaşanıyor, ABD'yi geçtik!
GİRİŞ 24.12.2019 20:19 GÜNCELLEME 24.12.2019 20:20
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Putin, Savunma Bakanlığı'nın genişletilmiş yönetim kurulu toplantısına ülkenin savunma sanayii ve güvenlik meseleleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
Putin, daha önce Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde INF Antlaşması ile yasaklanan kısa ve orta menzilli füze konuşlandırılması konusunda ABD'nin eylemlerinin takip edilmesi gerektiğini belirtti.
 
Putin konuşmasında, ''INF'de yasaklanan sınıftaki Amerikan füzelerinin başta Avrupa ve Asya-Pasifik olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine dağıtımını yakından takip etmek zorundayız. Bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, potansiyel askeri tehditleri analiz etmeli ve alınacak önlemleri belirlemeliyiz.'' ifadelerini kullandı.
 
AVANGARD'IN DURDURULAMADIĞINI YİNELEDİ
 
Rus Silahlı Kuvvetlerinin 2019'daki faaliyetinin özetleyen devlet Putin, bu dönemde birçok niteliksel ve sistemik değişikliğin gerçekleştiğini söyledi.
 
Modern silahlanmanın 'nükleer üçlü' içindeki payının % 82'ye ulaştığını belirten Putin, Avangard stratejik hipersonik füze sisteminin 'Stratejik Füze Gücü'ne teslimatına değindi.
 
Avangard sisteminin şu an mevcut ve yakın gelecekteki hiçbir savunma sistemi tarafından durdurulamayacağını söyleyen Putin, avangard için 'geleceğin silahı' ifadesini kullandı.
 
Rus lider ayrıca, yapay zeka ve robotik sistemlerin ordu içindeki kullanımını artırıldığına da değindi.
 
''RAKİPLERİMİZİ  DAHA GELİŞMİŞ SİLAHLAR ÜRETMELİYİZ''
 
Putin, olası bir küresel istikrarsızlık durumunda, ordunun ülkenin güvenliğini garantiye alacak potansiyele sahip olduğunu belirtti.
 
Rus askeri teçhizatının yabancı muadillerini geçmesi gerektiğini belirten Putin, ''Kazanmak istiyorsak, askeri teçhizatımız yabancı muadillerine göre daha iyi olmalı. Bu, devletin askeri teşkilatı meselesidir. Tüm bileşenler üzerinde çalışmalıyız.'' dedi.
 
''RUSYA AMERİKA'YI GEÇTİ''
 
Deniz platformlarından fırlatılan hipersonik Zirkon füzesinin, kara tabanlı versiyonunu geliştirmek için çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Putin diğer büyük projelerle ilgili çalışmaları şöyle sıraladı;
 
''Sarmat gelişmiş verimli kıtalararası balistik füze, kara ve deniz tabanlı versiyonlarıyla Zirkon hipersonik füze, Poseidon kıtalararası insansız deniz denizaltı, Burevestnik küresel menzilli nükleer güçlü seyir füzesi ve diğer sistemler üzerindeki çalışmalarımız plana göre ilerliyor.''


 
Stratejik denge konusunda tarihte ilk kez benzersiz bir durumun yaşandığını belirten Putin, ''Rusya ilk kez son silah geliştirmede ABD'nin önüne geçti.'' dedi.
 
Putin Sovyetler dönemi yetişilemeyen ABD teknolojisi ve şimdiki durum ile ilgili şu ifadeleri kullandı:
 
Atom bombasını yapan ABD'ydi ve Sovyetler Birliği gerisinden geliyordu. Ayrıca fırlatma araçları, nükleer silah taşıyıcıları ve stratejik havacılık konusunda Sovyetler Birliği sadece yetişmeye çalışıyordu. İlk kıtalararası füzeler geliştirilmedi. Ama bugün benzersiz bir durum ortaya çıktı, onlar (ABD) bizi takip ediyor. 
 
ŞOYGU: TÜM BİRLİKLERE İSKENDER VERDİK
 
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, Rus kara birliklerinin tüm füze tugaylarının İskender taktik balistik füze sistemleriyle yeniden silahlandırıldığını söyledi.
 
Rus savunma bakanlığı yönetim kurulu toplantısında Putin'e beraberindeki yetkililere demeç veren Şoygu, Rusya Silahlı Kuvvetlerine bu dönemde 624 tank ve zırhlı muharebe aracı, 143 yeni savaş uçağı ve helikopter, 13 uzay aracı 1 denizaltı, 8 savaş gemisi, 17 tekne ve yardımcı gemi, dört kıyı savunma sistemi ve 10.000'den fazla gelişmiş iletişim aracı teslim edildi. 

 

 

YORUMLAR 20
 • uygurlu 3 yıl önce Şikayet Et
  hep birlikte bu dünyayı nasıl batırırız projeleri hayırlı olsun. 3. dünya savaşı çıkarsa tüm dünya batar.
  Cevapla
 • EbuSaid 3 yıl önce Şikayet Et
  Rus ayısı ne anlar kabalama sallıyorlar bombaları. halepi toptan yıktılar hiç bir taktik operasyon göremedik. daha önce de Grozni de afganistanda aynısını yaptılar. Sonlarınız yakın zalimler. Küfür devam eder zulüm devam etmez.
  Cevapla
 • sas 3 yıl önce Şikayet Et
  Henüz savaş alanında görmedik putin dede, öyle atması kolay tabi
  Cevapla
 • ali bey 3 yıl önce Şikayet Et
  bizde kitalararasi fuzel ve laserle savunma sistemleri yapilmali. Allahim onlari kisa zamanda etkisiz kilacak çok gelismis bir silahi yapmayi nasip et.
  Cevapla
 • Ferhat 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusya ile 70 yıldır sözde düşmanlar, dünyayı paylaştılar gizlice. Aynı şekilde İsrailde ortadoğuda İranla aynı şeyi yapıyor lafta düşmanlar ama toprakları paylaşıyorlar.
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Mücadele edenler, toprakları da paylaşıyor, peki sen ne yaptın, mesela sınırında?!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FBI, Joe Biden'ın evini aradı
Tarım Kredi Market şubat ayı indirimli ürünler listesini açıkladı