300 Metrelik arp ile dev konser

ABD'li sanatçı William Close 1999 yılında icat ettiği ve 'Dünya Arpı' adını verdiği 300 metrelik arp ile dünyanın çeşitli yerlerinde dinleyicileri de içine alan konserler veriyor.

300 Metrelik arp ile dev konser
300 Metrelik arp ile dev konser
GİRİŞ 24.02.2020 16:21 GÜNCELLEME 24.02.2020 16:21

Sanatçı ve müzik aleti mucidi Close, ilk olarak 1999 yılında icat ettiği ve yıllar boyunca geliştirdiği telleri 300 metreye varan uzunluktaki 'Dünya Arpı' ile dünyanın çeşitli yerlerinde konserler veriyor. Close'un konserlerinde bulunan dinleyiciler, arpın büyüklüğünden dolayı konserler sırasında kendilerini 'müziğin içinde gibi' hissettiklerini belirttiler.

Görüntülerde, 300 metre uzunluğa varan arpın tellerinin sahneden izleyicilerin üzerinden geçerek tam karşıda bulunan özel cisimlere bağlandığı görülüyor. Böylece dinleyiciler kendileri 'dev bir çellonun veya kemanın içinde gibi' hissettiklerini ifade ediyorlar.

William Close, konser yeri olarak müzeler veya konser salonları dışında kanyonlar, vadiler, dağ yamaçları, antik tapınaklar, katedraller, göl kenarları ve havalimanlarını kullanıyor. 'Dünya Arpı', kurulduğu ortamlarda 'odaklanma' ve 'farkındalık' getirerek dinleyiciyi müziğin içine dâhil ediyor. Mucit ve sanatçı Close, dev arpını yeni tasarımlar ekleyerek müzikal olarak geliştirmeye devam ediyor.

 

 

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Beyrut'ta yüksek tansiyon! Ölü ve yüzlerce yaralı var
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum