Çin İran'a 8 uçak dolusu tıbbi yardım malzemesi gönderdi

İran Dışişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye destek için Çin'den 8 uçak dolusu tıbbi yardım malzemesinin ülkeye getirildiğini duyurdu. İran, ABD'nin bankacılık yaptırımları nedeniyle sağlık malzemelerinin temininde sorun yaşıyor.

Çin İran'a 8 uçak dolusu tıbbi yardım malzemesi gönderdi
Çin İran'a 8 uçak dolusu tıbbi yardım malzemesi gönderdi
GİRİŞ 13.03.2020 16:38 GÜNCELLEME 13.03.2020 16:38
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bakanlık Sözcüsü Abbas Musevi, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınıyla mücadele için dost ülkeler tarafından İran'a yardımlar gönderildiğini ifade etti.

Bu kapsamda Çin'den tonlarca tıbbi yardım malzemesinin İran'a ait Mahan Hava Yolları tarafından ülkeye getirildiğini belirten Musevi, "Çin halkının cömert yardımları devam ediyor. Şu anda 32 ton yardım malzemesi daha İran'a getirilmek üzere hazırlandı" dedi. 

Musevi, şu ana kadar Çin'den 2 milyon 400 bin koruyucu maske, 230 bin Kovid-19 teşhis kiti, 130 bin koruyucu elbise, 120 solunum cihazı ve 50 koli antiviral ilaç gibi birçok tıbbi yardım malzemesinin 8 uçakla İran'a getirildiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, koronavirüsle mücadele için Sağlık Bakanlığının ihtiyaç listesini dün Twitter hesabından "ACİL" başlığıyla paylaşarak tüm dünya ülkelerini İran'a yardıma çağırmıştı.

Zarif, ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere uluslararası kuruluşların liderlerine ve diğer ülkelerin Dışişleri Bakanlarına hitaben yazdığı mektupta Kovid-19'la mücadele için ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının kaldırılmasını istemişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Haydar koğlu 11 ay önce Şikayet Et
    Hella olsun Çin'e bizimkiler ancak bir birlerinin ölümünü istiyorlar adımız müslüman gerçekte hiç alakamız yok islamla aynı zamanda İran'ında çünkü hiçbir ülkede gerçek islam yok sadece safsata ve hükmetmek mantığındaki var bizlerde kimse Allah'ın kanunlarıyla ne yönetiyor nede bu kanunu benimsiyor zannediyorrlar kendileri daha akıllılar yaratandan
    Cevapla
  • misafir 11 ay önce Şikayet Et
    muslmanlar iran halkinin olumune gulurken cin yardima kosmus demekki gayri musliman muslimandan daha iyidir . hayret .!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar paylaştı! Öğrenciler heyecandan sabaha kadar uyuyamadı
Kanal İstanbul neden gerekli? İstanbul için bu kareler her şeyi anlatıyor!