Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden koronavirüs kararı!

Dünya Müslüman Alimleri Birliği, koronavirüsün (kovid-19) yayıldığı herhangi bir ülkede kontrol altına alınana kadar "cuma ile cemaatle namaz kılınmasının durdurulması" yönünde görüş bildirdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden koronavirüs kararı!
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden koronavirüs kararı!
GİRİŞ 16.03.2020 06:46 GÜNCELLEME 16.03.2020 06:47
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgınına enfekte olmuş kişilerle aynı ortamda bulunmanın ve onlara temas etmenin virüsün bulaşmasına neden olduğu, toplanma alanlarının da salgının bulaşması için potansiyel bir alan oluşturduğu belirtildi.

 

 

Açıklamada, virüsün yayıldığı herhangi bir ülkede kontrol altına alınana kadar "cuma ile cemaatle namaz kılınmasının durdurulması" gerektiği ifade edildi.

Fetvada, "Allah yolunda harcama yapın, kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin, kuşkusuz Allah iyilik edenleri sever" ayeti hatırlatılarak, bunun insanların yok olmaya maruz kalmasına engel olmak anlamına geldiği bildirildi.

 

 

Hazreti Muhammed'in de "Ne zarar vermek ne de zarara uğramak vardır" hadisine dikkatin çekildiği açıklamada, kişinin kendisine ve bir başkasına herhangi bir zarar vermeye sebep olmaktan uzak durmasının önemine işaret edildi.

Açıklamada, insanlara virüsün geçme tehlikesi olasılığından dolayı cuma ve namazların cemaatle kılınmasının şeri olarak gerekmediği ve bunun caiz de olmadığı vurgulandı.

Mısır'daki Ezher Büyük Alimler Heyeti'nin verdiği fetvada da cuma namazları ve cemaatle namaz kılmanın askıya alınmasının caiz olduğu aktarıldı.

Heyet, "Mescitlerde ezanların okunmasının vacip olduğu ve bununla birlikte, her ezanda 'namazları evlerinizde kılın' hatırlatmasının yapılması" gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR 67
 • Tokmak 2 yıl önce Şikayet Et
  Hah ! Iyo gelisme.. Aslinda herkes evinde 10,15 gün kalsa kurutulur.
  Cevapla
 • hemmet 2 yıl önce Şikayet Et
  İslâm âleminin koronaları bunlar işte. Bunlardan kurtulmadıkça müslümanlar iflâh olmaz. Bunlar Selman'ın, Sisi'nin, BAE, Esed'in gayri insani ve gayri ahlâki eylemlerini halklarının gözünde meşrulaştırmak için sipariş üzerine fetva veren, kiralanmış şarlatanlardır.
  Cevapla
 • Ali Rıza Baş 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen burdakileri taniyormusun Bunlar selmanin sisinin terörist diye nitelediği insan Ve sen zavallı Ezbere konuşma
  Cevapla
 • bir fakir 2 yıl önce Şikayet Et
  namazların evde kılınması fikri doğru.bireysel namaz kılmak isteyenler için camilerin açık olması fikri yanlış.şimdi düşünün koronavirüslü bir yurttaş namaz eda etmek için camiye geldi.namaz esnasında secde yok mu alın burun avuç içleri yere temas ettikçe bu virüs oraya geçmez mi.daha sonra gelen temiz bir yurttaşa bu virüs bulaşmaz mı.doğru fakat eksik bir karar alınmış.
  Cevapla
 • vatandaş 61 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlar daha önce toplanıp verdikleri kararda türkiyenin libyadan çıkması gerektiğini açıklayan alimler değiller mi.
  Cevapla
 • cemaat 2 yıl önce Şikayet Et
  Cuma namazı fetvaları dikkate alınabilir.Bir de tarihi ve manevi özelliği ile ön plana çıkan ve yoğun rağbet edilen camiiler de (Eyüp Sultan gibi) vakit namazların da dikkate alınabilir.Devletimiz ve Diyanet işleri en makul kararı verecektir...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son seçimlerdeki sonuçları en doğru onlar tahmin etmişti! Bomba sonuçları açıkladı...
İmzalar atıldı! Krizi bitirecek anlaşma! Türkiye'den ilk açıklama