BM'den Trump'a 'uzlaşı' mesajı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD Başkanı Donald Trump'ın Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) Kovid-19'la ilgili eleştirilerde bulunmasına yönelik, ''Şimdi sırası değil. Şu an birlik zamanı, uluslararası toplumun bir araya gelerek dayanışma içinde bu salgını ve yıkıcı sonuçlarını durdurma zamanı.'' ifadelerini kullandı.

BM'den Trump'a 'uzlaşı' mesajı
BM'den Trump'a 'uzlaşı' mesajı
GİRİŞ 08.04.2020 21:43 GÜNCELLEME 08.04.2020 21:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, Trump'ın DSÖ'nün yeni tip koranavirüs salgınıyla mücadelede başarısız olduğu ve Çin'in tarafını tuttuğu yönündeki eleştirilerine yanıt verdi.

 

 

DSÖ'nün, binlerce çalışanıyla ön saflarda ülkelere ve özellikle de en savunmasız toplumlara salgınla mücadelede destek olduğunu belirten Guterres, örgütün Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki ölümcül Ebola virüsüyle mücadelesine bizzat şahit olduğunu ifade etti.

''ŞU AN BİRLİK OLMA ZAMANI''

 

 

DSÖ'nün Kovid-19'a karşı savaşın kazanılması için desteklenmesinin hayati derecede önemli olduğunu vurgulayan Guterres, şunları kaydetti:

''Eşi benzeri görülmemiş bu virüs, yine eşi benzeri görülmemiş bir mücadele gerektiriyor. Bu salgın sayfası kapandığında geriye dönüp nasıl ortaya çıktığı, nasıl bütün dünyaya yayıldığı ve bu krizle nasıl mücadele edildiğine bakıp ders çıkaracağız ama şimdi sırası değil. Şu an birlik zamanı, uluslararası toplumun bir araya gelerek dayanışma içinde bu salgını ve yıkıcı sonuçlarını durdurma zamanı.'' 

ABD Başkanı Trump, DSÖ'nün salgınla mücadelede ''patladığını'' belirterek, ''DSÖ, büyük oranda ABD tarafından finanse edilmesine rağmen her nedense hala Çin odaklı. Bu duruma bir el atacağız. İyi ki Çin'e sınırların açık tutulması yönündeki tavsiyelerini kabul etmemişim. Neden bize böylesine hatalı bir öneride bulunurlar ki?'' demişti.

Trump, daha sonra ise DSÖ'yü, ABD'nin yaptığı finansal desteği kesmekle tehdit etmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
bm
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Altaylar 1 ay önce Şikayet Et
  Niye birlik olacakmış, hristiyan ölüyor diye mi. Acaba abd ve Avrupadaki ölümler İslam ülkelerinde olsaydı, yine de birlik olmak istermiydi
  Cevapla
 • gökhan 1 ay önce Şikayet Et
  tabi tabi...
  Cevapla
 • şer örgütleri 1 ay önce Şikayet Et
  BM, IMF, DSÖ kendi aralarında küreselci dayanışması yapıyorlar. DTÖ virüs salgınına karşı tedbir alınmasını engelleyerek yayılmasını sağladı. BM ülkelerden dünya hükümeti kurulmasını talep etti. IMF de salgın nedeniyle zor duruma düşen ülkelere tefeci gibi çökerek emri altına almaya çalışıyor. Planlarını teker teker uyguluyorlar. Bunlar insanlığa hizmet için değil aksine bir takım ailere hizmet eden şer organizasyonlarıdır. Trump bunların kökünü kazır umarım.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Zırhlı ambulansa hain saldırı! İdlib'den acı haber
Ali Koç: Nihat Özdemir'i ihraç edeceğiz!