Hafter haddini aştı! Kendisini 'devlet başkanı' ilan etti! ABD'den ilk tepki!

DarbeciHalife Hafter, BM'nin garantörü olduğu "Suheyrat Anlaşması'nın hükmünü yitirdiğini ve kendisine bağlı silahlı grubun tüm ülkeyi kontrolü altına alacağını" iddia etti. Hafter'in açıklaması sonrası ABD cephesinden açıklama geldi.

Hafter haddini aştı! Kendisini 'devlet başkanı' ilan etti! ABD'den ilk tepki!
Hafter haddini aştı! Kendisini 'devlet başkanı' ilan etti! ABD'den ilk tepki!
GİRİŞ 28.04.2020 00:12 GÜNCELLEME 28.04.2020 00:13
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan "Suheyrat Anlaşması'nın hükmünü yitirdiğini ve ülkenin başına geçtiğini" iddia etti.

Hafter, yayınladığı görüntülü mesajında, daha önce yaptığı çağrı üzerine kendi kontrolündeki bölgelerde gerçekleştirilen sokak gösterilerine işaret ederek, "ülkenin başına geçmesi konusunda halkın kendisine verdiği yetkiyi kullandığını" ileri sürdü.

BM himayesinde Libyalı aktörlerce imzalanan Suheyrat Anlaşması'nın "hükmünü yitirdiğini" savunan Hafter, liderliğini yaptığı Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı grubun "tüm ülkeyi kontrolü altına alacağını" iddia etti.

ABD'DEN JET AÇIKLAMA!

 

 ABD'nin Trablus Büyükelçiliği, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in kendisini tek taraflı "devlet başkanı" ilan ettiği açıklamasından "üzüntü duyduğunu" bildirdi.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı grubun lideri Halife Hafter'in, ülkenin siyasi yapısını tek taraflı olarak değiştirdiğini öne süren açıklamasından Washington yönetiminin üzüntü duyduğu belirtildi.

 

 

"Hafter ve Libya'daki diğer aktörlerin diyalogla ülkeyi ileriye taşıyacak bir girişimde bulunmalarının ABD tarafından memnuniyetle karşılanacağı" kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"ABD, sivillerin mübarek ramazan ayında sıkıntı çektiği ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının daha fazla yaşamı tehdit ettiği bu dönemde, Libya Ulusal Ordusu'nu Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) katılarak insani bir ateşkes ilan etmeye ve sonunda Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilciliği liderliğinde 5+5 askeri komitesi görüşmeleriyle kalıcı bir ateşkesin sağlanmasına davet ediyor."

NE OLMUŞTU?

Fas'ın Suheyrat kentinde 2015 yılında gerçekleştirilen Libya konulu toplantıdan çıkan sonuçlar ve imzalanan anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmişti. Bu anlaşma gereği, Libya'da geçiş sürecini yönetmek üzere Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti.

Hafter ve siyasi müttefikleri, sahadaki girişimleriyle bu anlaşmanın yürürlüğe girmesini engellemeye çalışmıştı. Son olarak Nisan 2019'da başkent Trablus'a saldırı emri veren ve ülkeyi şiddet sarmalına sürükleyen Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter, daha önce de "yönetime el koyduğunu" açıkladığı darbe girişimlerinde bulunmuştu.

YORUMLAR 73
 • Hakkı 3 yıl önce Şikayet Et
  Tarih çok kuklalar gördü , nice gafiller kendini darı ambarında gördü sonrası malum.
  Cevapla
 • Ahmet1 3 yıl önce Şikayet Et
  Teröriste neden halife deniyor bilen varmı
  Cevapla
 • Alp 3 yıl önce Şikayet Et
  Adamın ismi halife
  Cevapla
 • birisi 3 yıl önce Şikayet Et
  tam bir chp li gibi. yani türkiyeye gelse istanbul izmir ankara belkediyesini alır. her şeye rağmen alır :)))
  Cevapla
 • hemmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Üzüntü duyuyormuş. Bu bildiğini yap demektir. Bu bir teşvik ifadesidir. El altinda Amerika'nin, Rusya'nın ve müttefikleri olan Mısır, Suudler, BAE vardır.
  Cevapla
 • Hüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Pentagon sert tepki vermiyorsa ki vermemiş, gizliden destekliyor demektir. Dertleri düzen, huzur falan değil. Dertleri olabildiğince adam ölsün. Müslümanlar olabildiğince birbirini öldürsün. Her yerde kaos, her yerde savaş. UMH'yi resmi hükümet ilan ediyor BM aracılığıyla. Ama meşru olmayan kendinin de darbeci kabul ettiği Hafter'e de sert bir duruş gösteremiyor. Sürekli savaşı körüklüyor meydan İsrail'e kalsın diye.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katar ve BAE'den İran açıklaması
MİT Başkanı İbrahim Kalın ile CIA Başkanı William Burns'ten kritik Gazze görüşmesi