Çin'den müjdeli haber: İnsanlar üzerinde test edilmeye başlandı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığı Çin'de üçüncü aşı adayı insanlar üzerinde test edilmeye başlandı. Buna göre üçüncü ve son aşamadaki işlemler, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

Çin'den müjdeli haber: İnsanlar üzerinde test edilmeye başlandı
Çin'den müjdeli haber: İnsanlar üzerinde test edilmeye başlandı
GİRİŞ 28.04.2020 00:37 GÜNCELLEME 28.04.2020 00:50
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

"Clinical Trials Arena" internet sitesinde yer alan habere göre, Vuhan Viroloji Enstitüsü, Vuhan Biyoloji Ürünleri Enstitüsü ve Çin Ulusal İlaç Sanayi Grubu bünyesindeki Sinopharm şirketi tarafından geliştirilen aşı, insanlar üzerinde test edilmeye başlandı.

Henan eyaletine bağlı Cıazuo şehrinde yapılan birinci aşama klinik denemelere 96 gönüllü katıldı. 

Aşının güvenliğinin sınandığı birinci aşama başarılı sonuç verirken aşı adayının etkililiğini belirlemeyi amaçlayan ikinci aşama denemelere en kısa sürede geçilmesi planlanıyor.

BİR YIL İÇİNDE SONUÇLANACAK

Farklı virüs, bakteri ve patojen parçalarının birleşiminden oluşan aşı adayının klinik denemelerinin bir yıl içinde sonuçlanması umuluyor.

Klinik denemelerin başlaması, bir aşı adayının kısa sürede kullanılabilir hale geleceği anlamına gelmiyor. Üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada az sayıdaki sağlıklı kişi üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada aşının etkinliği, deney ve kontrol gruplarına ayrılan 100'den fazla kişi üzerinde test edilirken üçüncü ve son aşamada aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

Potansiyel aşının klinik denemelerine 14 Nisan'da onay verilmişti.

- İKİ AŞI ADAYININ DAHA KLİNİK DENEMELERİ SÜRÜYOR

Ülkede iki aşı adayının daha klinik denemelerine devam ediliyor.

Çin Askeri Tıp Akademisi ve CanSino ilaç şirketinin ortak geliştirdiği, Kovid-19'un hastalığa yol açmayan antijen kısımlarını barındıran bir "alt birim" aşının ikinci aşama klinik denemelerine 12 Nisan'da başlanmıştı.

Genetik mühendislik ürünü alt birim aşılar, hastalığa yol açan patojenin güçsüzleştirilmiş bir versiyonunu içeren "birim" aşıların aksine virüsün kendi kendini üretemeyen bir parçasını içeriyor. Virüsün zayıflatılmış canlı bir halini içeren "birim aşılara" göre daha güvenli olan alt birim aşılar, bağışıklık etkisi bakımından daha zayıf görülüyor. 

Öte yandan, Çinli Sinovac biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu'na (SARS) yol açan koronavirüsü içeren bir aşı adayının klinik denemelerine de 14 Nisan'da onay verilmişti. Aşının hayvanlar üzerinde yapılan denemelerinde "deneklerde antikor üretimine bağlı olmayan iyileşme görüldüğü" bildirilmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • TnT 3 yıl önce Şikayet Et
  Çin yüzünden haftalardır evlere kapandık. Yalancı bir devlet , artık zerrece güvenmiyorum. İş hayatım bunlar yüzünden altüst oldu. Çin den ne bir müjde ne de bir mucize beklemiyorum.
  Cevapla
 • baba 3 yıl önce Şikayet Et
  ÇİNDEN GELEN HİÇ BİR HABERE İNANMAYIN. o yalancılardan herşey beklenir. doğu türkistanda ki uygur türklerine yapılan zülğmleri unutmamak lazım. habre veririken onları yüceltici haber vermemek lazım. SEVİNDİRİCİ GİBİ.
  Cevapla
 • önemli 3 yıl önce Şikayet Et
  sadece bir ülkenin aşı üretme kabiliyeti olması yeterli değil. tüm ülkelerin aşı ve ilaç üretebilecek yapıları kurmaları gerekiyor. mikrobiyoloji enstitüleri aşı üretemedikten sonra işe yaramaz.
  Cevapla
 • Deli 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir şey bulduğu yok denyirlar satıyor almasınlar.. bizim yatmamaız uyumamız lazım aşı için umarım çalışıyoruztur...gavurdan dost olmaz
  Cevapla
 • Mr spak 3 yıl önce Şikayet Et
  Çin ve kureselciler abdnin 2011 ikizkuleler masali gibi virus masalini oldukca gercekci olarak tiyatro oynadilar simdi meyvesini toplayacaklar.Burdan t.c uyariyorum çinden uzak durun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son asrın en büyük katliamlarından birisi Gazze'de yaşanıyor
Keskin nişancı Gazze'de işgalci İsrail askerini böyle öldürdü