AP Türkiye raportörü Amor'dan HDP'li belediyelere kayyum atanmasına tepki

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında, bu sabah HDP'li belediye başkanları görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atandı. Alınan kararı hazmedemeyen Avrupa'dan konu ile alakalı skandal bir açıklama geldi. Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor'un sözleri tepki çekerken, HDP sicilinin kabarık olduğu görüldü.

AP Türkiye raportörü Amor'dan HDP'li belediyelere kayyum atanmasına tepki
AP Türkiye raportörü Amor'dan HDP'li belediyelere kayyum atanmasına tepki
GİRİŞ 15.05.2020 17:54 GÜNCELLEME 16.05.2020 14:21
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı'nca, haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında HDP'li Siirt ili Belediye Başkanı Berivan Helen Işık, Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, Siirt ili Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz, Siirt ili Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, Muş ili Korkut ilçesi Altınova Belde Belediye Başkanı Casim Budak görevlerinden alınarak belediyelere kayyum atandı. Başkanlar güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

 

YÜRÜTÜLEN OPERASYONLAR ZORLARINA GİTTİ

 

Alınan kararlara Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor tepki gösterdi. Türkiye'nin terörle mücadelesine laf eden Amor, belediye başkanlarının görevden alındığını hatırlatarak, HDP tarafından yönetilen 65 belediyen 44'üne müdahale edildiğini belirtti. Küstah açıklamalarını sürdüren AP raportörü, "Daha önce Avrupa Konseyi'nin de belirttiği gibi, Türk yetkililerin herhangi bir mahkeme kararı olmadan belediye başkanlarını görevden almalarına son vermelerini talep ediyorum. Yerel konseyler en azından seçilmiş üyeleri arasında geçici bir belediye başkanı atama olanağına sahip olmalıdır! Demokrasinin temeline ilişkin güvenilirlik söz konusu" ifadelerini kullandı.

HDP'Yİ ZİYARET ETMİŞTİ

AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor başkanlığındaki heyet, 23 Ocak tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı ziyaret etmişti. 

GEZİ'Yİ SAVUNMUŞ, DEMİRTAŞ'I CEZAEVİNDE ZİYARET ETMİŞTİ

Amor, tutuklu bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etmiş ve sağlığından endişe ettiğini ifade etmişti.

Aynı Amor, Gezi girişimini bir darbe olarak görmediğini söyleyecek kadar ileri gitmişti. Amor, "Türkiye'de Gezi protestolarının hükümeti devirme girişimi olduğunu düşünen kimse var mı? Buna gerçekten inanan var mı? Gezi'de ne olduğunu ben gayet iyi biliyorum, Gezi bir protestoydu. Tek bir nedenle başlayan daha sonra daha genel bir demokrasi talebi protestosuydu. Bunu bir darbe ile kıyaslamak..? İşte bunlar yüzünden Türk yetkililerin yasalarında yaptıkları dekoratif değişiklikler burada Avrupa'da bir işe yaramıyor" demişti.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 104
 • ben 1 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar dinsiz imansız varsa ya HDP ye üye ya seçmeni yada dışardan destekçileri hiç farketmez topunuz gelsin
  Cevapla
 • ali yazıcı 1 yıl önce Şikayet Et
  İtin kuyruğuna basıyorlar ses kafadan geliyor
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanın fikri neyse zikri de o olurmuş PKK sevicisinden de tarafsız olması beklenmez it ürür kervan yürür
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa ülkelerinde bu formatta bir partinin kurulmasına dahi müsaade edilmez.
  Cevapla
 • Şimal 1 yıl önce Şikayet Et
  HDP terör örgütünden çıktı, onun için terör örgütüdür.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erhan Çelenk gole giderken topu taca attı!
İmamoğlu Yunanistan'da: Cumhurbaşkanlığı adaylığı sorusuna cevap! Türkiye'yi şikayet etti