Karadaği uyardı: Kurulan komplo çok büyük

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, Yemen üzerinde büyük bir komplo kurulduğu uyarısında bulunarak, akil insanlara ülkeyi kurtarma çağrısı yaptı.

Karadaği uyardı: Kurulan komplo çok büyük
Karadaği uyardı: Kurulan komplo çok büyük
GİRİŞ 29.06.2020 08:57 GÜNCELLEME 29.06.2020 10:36
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, yaptığı yazılı açıklamada, "Mutlu Yemen'in en sefil ülke olması, birlik halindeki Yemen'in parçalanması, cömert Yemen halkının yoksulluk ve açlıkla mücadele eder hale gelmesi isteniyor" ifadesini kullandı.

 

Ülkenin akil insanlarının, bu duruma ivedilikle müdahale etmemesi durumunda akıbetinin çok vahim olacağı uyarısı yapan Karadaği, "Kurulan komplo çok büyük. Yemen'i sevenler, akil insanlardan vakit çok geç olmadan birlik olup Yemen'i korumasını bekliyor" dedi. Karadaği, Yemen halkının içinde bulunduğu bu müşkül durumdan çıkmasına yardımcı olmanın dini bir yükümlülük olduğunu kaydetti.

Karadaği ayrıca Yemen hükümetinin, Suudi Arabistan'dan ülkeyi yönettiğini, Husilerin Sana ve diğer kentlerde kontrolü elinde bulundurduğunu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi'nin (GGK) güneydeki illerin çoğunu ele geçirdiğini, ülkede yabancı güçlere bağlı milisler olduğunu, bunun yanı sıra ülke ekonomisinin de tamamen çöktüğünü vurguladı.

 

GGK'ya bağlı silahlı unsurlar, 19 Haziran'da hükümet güçlerinin çekilmesinin ardından Sokotra Adası'nın merkezi Hadibu'daki emniyet binası ve yerel yönetim binalarında kontrolü ele geçirmişti.

Yemen hükümeti ise GGK güçlerinin, Sokotra'da darbe gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

BAE'nin desteklediği GGK, ülkenin güneyinin kuzeyinden ayrılması için Yemen hükümetine karşı silahlı isyan başlatmış ve 26 Nisan'da güney illerinde sözde özerklik ilan etmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 9
 • isayusuf 4 yıl önce Şikayet Et
  BAE çıban başı olmuş ve İtrail piyonu, hain,gafil ve cahil şarlatanların elinde sersefil durumda İslam aleminin yüz karası bir konumdadır. Rabb'im hainlerin elinden kurtulmak nasip etsin tez zamanda inşAllah..
  Cevapla
 • Ak100 4 yıl önce Şikayet Et
  BAE İslâm devletleri içerisindeki en büyük. Şeytan dir. burası derhal işgal edilmeli o hain namussuzlar Osmanlı devleti anayasa si ile yargilanmalidir.
  Cevapla
 • Suleyman 4 yıl önce Şikayet Et
  Zalimler.için. yaşasın.cehhennem
  Cevapla
 • kim 4 yıl önce Şikayet Et
  Bildikleri oyunların hepsini oynasınlar.Bizi yaratanın oyununa az kaldı.
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  müslüman kamuoyu, bu tür bilgi ve mesajları sık sık duymalı. kara propagandaya karşı çalışma yapılmalı. müslüman gençliği bu zalimlerin pençesinden kurtarmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Saat verildi! Uyarı yapıldı: Sağanak vuracak
‘Bakan Şimşek rakamı onayladı’ diyerek açıkladı! İşte yeni emekli maaşı