Libya Müftüsü'nün bomba Türkiye çağrısı halkı sokağa döktü! İnanılmaz görüntüler

Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani, Türkiye'nin ülkesinin yanında yer almasını takdir ettiğini belirterek, bu iş birliğine katkı için destek gösterileri düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Libya Müftüsü'nün bomba Türkiye çağrısı halkı sokağa döktü! İnanılmaz görüntüler
Libya Müftüsü'nün bomba Türkiye çağrısı halkı sokağa döktü! İnanılmaz görüntüler
GİRİŞ 09.07.2020 14:31 GÜNCELLEME 10.07.2020 08:01
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Libya Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Giryani, Türkiye'nin Libya'ya desteğine överek, yakın zamanda Türkiye'den gelen üst düzey heyetlerin Libya hükümetinin yanında duran açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti. 

 

"TÜRKİYE'NİN DURUŞUNU TAKDİR ETMEK GEREKİR"

Giryani, "Libya hükümetinin Türkiye'nin Libya'ya yardımı nedeniyle karşısına çıkan koalisyona yönelik duruşunu takdir etmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

 

HALKI SOKAĞA DAVET ETTİ: TÜRKİYE VE LİBYA'NIN İŞ BİRLİĞİNİ DESTEKLEYİN

Aynı şekilde, Libya'da katıldığı yerel bir televizyon programında konuşan Giryani, Libya içindeki sivil, toplumsal tüm unsurların, Türkiye'nin Libya ile iş birliğini destekleyen kalabalık gösteriler düzenlemesi ve tüm bu unsurların yayınlayacakları açıklamalarla bu iş birliğine katkı sunması çağrısında bulundu.

"2-3 AY ÖNCE NELER YAŞADIĞIMIZI BİZ BİLİRİZ"

Giryani, "Trablus halkı 2-3 ay öncesine kadar neler yaşadığını, her gün başlarına füze yağdığını, sürekli korku içinde olduklarını ve bu durumdan çıkmalarına kimin yardımcı olduğunu biliyor. Bu nedenle hakkın, sahibine teslim edilmesi ve kalabalık gösteriler düzenlenmesi gerekir." dedi.

BAE VE FRANSA'YA YÜKLENDİ

Türkiye'nin Libya ile yaptığı ittifakın meşru ve hukuki olduğunun altını çizen Giryani, ülkedeki gayrimeşru müdahalenin Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerden geldiğini ve asıl kınanması gereken ülkelerin bunlar olduğunu kaydetti.

BAKAN AKAR'IN LİBYA ZİYARETİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, geçen hafta Trablus'u ziyaret ederek hükümet yetkilileriyle bir araya gelmişti.

AKAR'IN AÇIKLAMALARI

Yaptığı ziyaret sırasında, "Libyalı kardeşlerimizin daha rahat, daha mutlu, daha güven içinde yaşamaları için destek vermeye devam edeceğiz" diyen Akar, şunları kaydetmişti: "Bugün de yarın da sizlerin yanınızda olduğumuzu, sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları kapsamında Libyalı kardeşlerimiz için yapılması gereken ne varsa yapacağımızı bilmenizi istiyorum. Haklısınız, kazanacaksınız, biz buna inanıyoruz. Diğerleri haksızlıklarının karşılığını muhakkak alacaklar. Onlar ve onları destekleyenler de kaybedecek, hezimete uğrayacaklar."

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Nisan 2019'da başkenti silah zoruyla ele geçirmek için milislerine saldırı emri vermiş ve ülkesini şiddet sarmalına sürüklemişti. Libya ordusu, aradan geçen 14 aylık süre içinde başkentin tamamı ile ülkenin batısındaki temel ekonomik ve demografik alanları Hafter milislerinden arındırmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 75
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  inşaAllah
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  tüm müslümanlar kendine gelmeli osmanlı ruhu tekrar şahlansın allahu ekber
  Cevapla
 • Mgl 3 yıl önce Şikayet Et
  Tüm ümmet Türkiye etrafında birleşse dünyada müslüman zulüm görmez.
  Cevapla
 • egeli 3 yıl önce Şikayet Et
  GURUR DUYDum..
  Cevapla
 • 01adana 3 yıl önce Şikayet Et
  artık boyundaki prangaları gırmanın vaktı geldide geçiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ürdün'den savaş açıklaması: Bölgesel bir savaşın alanı olmayacağız
Son dakika: İran'ın İsrail'e missillemesi sonrası NATO'dan ilk açıklama geldi!