Rusya'nın küstah açıklamasına Libya'dan sert karşılık! Bomba Hafter göndermesi

Libya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "ateşkes istemedikleri" yönündeki açıklamalarına, "Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in müzakere masasını terk ettiğinin" altını çizerek tepki gösterdi.

Rusya'nın küstah açıklamasına Libya'dan sert karşılık! Bomba Hafter göndermesi
Rusya'nın küstah açıklamasına Libya'dan sert karşılık! Bomba Hafter göndermesi
GİRİŞ 10.07.2020 07:01 GÜNCELLEME 10.07.2020 11:46
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un "Libya hükümetinin ateşkes anlaşmasını imzalamak istemediği" yönündeki ifadelerine cevap verildi.

 

BARIŞÇIL ÇÖZÜM VURGUSU

Türkiye ve Rusya'nın girişimleriyle 13 Ocak'ta Moskova'da oluşturulan anlaşma metninin Libya hükümeti tarafından imzalandığı, buna karşılık Hafter'in masayı terk ederek Rusya'dan ayrıldığı hatırlatılan açıklamada, Libya hükümetinin sürekli barışçıl çözüm için çaba sarf ettiği vurgulandı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Libya hükümetinin, Berlin Konferansı sonuçlarını memnuniyetle karşılayarak uygulamaya çalıştığını, Cenevre 5+5 Askeri Komite Toplantıları'na da olumlu katkılarda bulunduğunu, Hafter'in ise buralarda alınan kararları ihlal ettiğini Lavrov'a hatırlatırız. Libya hükümeti, kuruluşundan itibaren çözümün barış ve uzlaşıyla olacağına inandı ve bu doğrultuda birçok toplantıya katıldı."

 

HAFTER'İN SALDIRILARI

Açıklamada, "Lavrov'a BM himayesinde Libya'nın güneybatısındaki Gadamis kentinde düzenlenecek Ulusal Diyalog Konferansı'na 10 gün kala Hafter'in Trablus'a saldırı düzenlediğini hatırlatmaya gerek yok diye düşünüyoruz." ifadeleri kullanıldı.

BARIŞ MASASINI HAFTER DAĞITTI

Hafter'in saldırılarıyla barış ve siyasi çözüm istemediğini açıkça ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Hafter, Rusya başta olmak üzere tüm dünyanın tanıdığı ve meşru kabul ettiği hükümete darbe yapmak için fırsat kolluyor" denildi.

KÜSTAH SÖZLER

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov dün yaptığı açıklamada, Libya hükümetinin ateşkes anlaşması imzalamak istemediğini, askeri çözümü tercih ettiğini söylemişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 22
 • kiraz 3 yıl önce Şikayet Et
  Adam olmayan hafter bir darbeci,burda bütün devletlerin takip etmesi gereken yol bu darbeciyi tutuklatmak ve gereken cezayı vermek lakin bunu yapmak yerine istikrarsızlıktan beslenen derdi insan değil çıkar olan ülkeler uzlaşın önerilerinde bulunuyorlar.. bu ne terbiyesizlik.. darbecileri terörüstleri başımıza musallat ediyorlar utanmadanda uzlaşın diyorlar.
  Cevapla
 • migel 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen bi sus artik rus
  Cevapla
 • rusya defol 3 yıl önce Şikayet Et
  sen askeri, silahı, uçağı Libyaya yığ, Hafter denen darbeci bozuntusuyla isanları katlet, anlaşmalara uyma, ondan sonra hükümet ateşkes istemiyor diye yaygara kopar. tepeden ayağa riyasınız. batacaksınız. az kaldı.
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 3 yıl önce Şikayet Et
  Iyi de Suriye de siz ne yapiyorsaniz biz de Libya da aynisini yapiyoruz bu nu anlayamacak kadar aptal olmamak lazim bir insanin Utanmadan sklmadan bir de bize yol gösteriyor lar.
  Cevapla
 • OSMANLI Torunu 3 yıl önce Şikayet Et
  çecenleri devreye sokma zamanı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İki belediyecilik anlayışı: Temel atmama töreni veya dünya çapında projeler
Nedim Şener’den Özgür Özel’e: Atatürk görse suratına tükürür senin