Türkiye'den çarpıcı açıklama: Tek bir şartla kabul ederiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times'a konuştu. Çavuşoğlu, Libya'da ateşkesin kabul edilmesinin tek şartının darbeci Hafter'e ait güçlerin Sirte'den geri çekilmesi olduğunu söyledi.

GİRİŞ 12.07.2020 11:43 GÜNCELLEME 13.07.2020 09:02
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Libya'da Türkiye destekli Serrac hükümetinin darbeci Hafter'e karşı ilerleyişi devam ediyor. Trablus tamamen emniyete alındıktan ve Vatiyye Üssü kurtarıldıktan yeni hedef olarak Sirte belirlenmişti.

 

"ATEŞKESİN TEK ŞARTI HAFTER'İN ÇEKİLMESİ"

Çatışmalar devam ederken Financial Times'a konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan ve Türkiye'nin de desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) ateşkesi tek bir şartla kabul edeceğini, onun da darbeci Halife Hafter'in Libya'nın ortasındaki ve batısındaki bölgelerden geri çekilmesi olduğunu söyledi.

 

OLASI OPERASYONA DESTEK SİNYALİ

Çavuşoğlu, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti içerisinde stratejik bir limana sahip olan Sirte ve ülkenin ortasındaki geniş hava üslerine sahip olan Cufra'dan çekilmeyen Hafter'e karşı saldırı için bir istek olduğunu söyledi. Financial Times, "Çavuşoğlu, böyle bir saldırıyı Ankara'nın destekleyebileceğinin sinyalini verirken, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin isteklerinin ve taleplerinin makul ve uygulanabilir olduğunu dile getirdi" yorumunu yaptı.

"SALDIRININ YAPILDIĞI ÜSTE TÜRK EĞİTMENLER VARDI"

Geçen hafta Türkiye'nin de kullandığı üsse yapılan saldırı ile ilgili de açıklama yapan Çavuşoğlu, "Sorumluları bulmak için soruşturma devam ediyor fakat bunu her kim yaptıysa ödeyecek. Üste Türk eğitmenler ve teknik ekip bulunuyordu, kimse yaralanmadı" dedi.

"RUSYA İLE OLAN GÖRÜŞMEDE KESİN TARİH VERİLMİŞTİ"

Çavuşoğlu, "Rusya geçen ay İstanbul'daki görüşmelerde çok kesin tarih ve zaman verdi. Fakat Ankara, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne danışınca, Libyalı yetkililer Sirte ve Cufra ile ilgili önkoşulu gündeme getirdiler ve 2015'teki sınırlara geri dönüşmesini istediler" ifadesini kullandı.

Sisi ateşle oynuyor! Libya sınırında sıcak dakikalar, Türkiye'ye de gözdağı

MUHABİRİN "DAHA BÜYÜK ÇATIŞMA SORUSUNA" CEVAP

Çavuşoğlu kendisine yöneltilen, "Türkiye'nin daha büyük bir çatışmaya çekilmesinden endişe etmiyor musunuz?" sorusuna ise, "Biz bir bölgede gerilimin artması veya savaşın çıkması için bulunmuyoruz fakat onların destekçileri bir darbeciyi destekliyor, o da Hafter. Şimdi her şey karşı tarafta, kalıcı bir ateşkes için önkoşulu kabul etmeliler" yanıtını  verdi.

KAYNAK: FİNANCİAL TİMES
YORUMLAR 22
 • Zafer 3 yıl önce Şikayet Et
  Yalnız Sirte değil tüm Libyayı terk etsin darbeci alçak.
  Cevapla
 • Mavi Vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  saldırıyı bae üstlendi . Türkiye bae ye sert bir karşılık vermeli. yemenin sokotra adasındaki bae üsleri vurulmalı...
  Cevapla
 • Recepali 3 yıl önce Şikayet Et
  Valla kimseyi dinlemeyin ve durmayın tc olarakta libyaya yardim hususunda elinizden geleni yapın
  Cevapla
 • Ahmet Dilek 3 yıl önce Şikayet Et
  Şart mart yok Libya yı tamamen teröristlerden temizleyeceğiz,ya teslim olsunlar yada biz gerekeni yapacağız...
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusya kadar alçak, putin kadar kaypak az bulunur...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF VAR kayıtlarını açıkladı
Forces KAAN'ı yazdı: No F-35 no problem