Libya'da Sisi'ye inanılmaz çağrı! Mısır kabul ederse felaket yaşanır

Libya'da darbeci Halife Hafter yanlısı Libya’nın doğusundaki Tobruk Temsilciler Meclisi, ulusal güvenliğine tehdit görmesi halinde Mısır Ordusunun Libya'ya askeri müdahale etmesi gerektiğini açıkladı.

Libya'da Sisi'ye inanılmaz çağrı! Mısır kabul ederse felaket yaşanır
Libya'da Sisi'ye inanılmaz çağrı! Mısır kabul ederse felaket yaşanır
GİRİŞ 14.07.2020 09:06 GÜNCELLEME 14.07.2020 09:07
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Libya'nın Doğusunda bulunan ve Hafter'in müttefiği Akile Salih'in başkanlık ettiği Temsilciler Meclisi yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin geçen haftalarda Libya'ya müdahale imasındaki ifadelerinin memnuniyetle karşılandığını duyurdu. Açıklamada, "İki ülkeyi hedef alan ulusal güvenlik tehditleri halinde Mısır Silahlı Kuvvetleri Libya’ya müdahale etmeli" ifadesine yer verildi.

 

MEŞRU OLAN TRABLUS'TAKİ MECLİS

Libya'da 2015 sonunda imzalanan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla da uluslararası meşruiyet verilen Suheyrat Anlaşması sonucunda Libya'daki yürütme mercisi olarak Başkent Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti.

 

SALİH LİDERLİĞİNDEKİ MECLİS HAFTER'İ DESTEKLİYOR

Akile Salih'in başkanlık ettiği 200 sandalyeli Tobruk Temsilciler Meclisi de söz konusu anlaşmayla yasama organı olarak görevlendirilmişti. Halife Hafter'in Nisan 2019'da başkente yönelik saldırısına Akile Salih'in destek vermesinin ardından çok sayıda milletvekili Temsilciler Meclisindeki oturumları protesto ederek başkent Trablus'ta toplanma kararı almıştı.

Akile Salih liderliğindeki Temsilciler Meclisinin toplantı yeter sayısı olmadan meclis adına Hafter'in lehine benzer açıklamaları yapması ve oylanmış yasa tasarısı gibi gösterme çabası, çok sayıda milletvekilinin tepkisiyle karşılanmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 93
 • yiğidoğ 3 yıl önce Şikayet Et
  mısır işte ozaman biter bunu aklınıza iyi yerleştirin .sisi diye bir darbeci tarih olur .
  Cevapla
 • Trakyali amica 3 yıl önce Şikayet Et
  Adam oturmus fransa nin kucagina bir tarafta Bea onun icin konusuyor
  Cevapla
 • fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  libyada meclisin içinde hainler çıkacaktır. onları da temizleyecek ajanlarımız var. geç kalınırsa libyayı kaybederiz. dikkat edin
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Buhinleri lazerle indirelim kim vurduya gitsin
  Cevapla
 • Turkiye 3 yıl önce Şikayet Et
  misir ordusu savasma disinda her isle mesgul bir topluluktur.Savasma kabiliyeti sifir olan ve soylemlerinde gosterisi sever,Misir icin libyadan once hayati oneme sahip etiobyanin nil nehri uzerine kurdugu devasa baraj sorunu vardir.ve baraj 1 haftadir sus tutmaya baslandi.Asil misir icin gitlik ve sefalet baslamak uzere,petrol ve dogal gazi bile disardan almakta artik,Yakinda suyuda alir parasiyla...
  Cevapla
 • bekir 3 yıl önce Şikayet Et
  Saddam ı kuveyt e sokanlar sisiyi libyaya sokup türkiye ile savaştırmak için uğraşıyor - bir taşla islamiyeti birbirine yoketme planı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alman panzeri için ilk temas kuruldu! Transfere yeşil ışık
ABD ve İran'ın adımları sabırları taşırdı! TSK'ya vur emri