Alman papazdan Ayasofya eleştirilerine tepki: Bu bir İki yüzlülük

Almanya'nın tanınmış Cizvit papazlarından, İslam dini konusunda araştırmaları bulunan Felix Körner, Ayasofya Camisi'nin yeniden ibadete açılması tartışmalarını "iki yüzlü" olarak nitelendirerek eleştirdi.

Alman papazdan Ayasofya eleştirilerine tepki: Bu bir İki yüzlülük
Alman papazdan Ayasofya eleştirilerine tepki: Bu bir İki yüzlülük
GİRİŞ 19.07.2020 14:20 GÜNCELLEME 19.07.2020 14:25
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Almanya'nın tanınmış bir inanç grubunda faaliyet gösteren papaz Felix Körner, Ayasofysa'nın camiye çevrilmesine yönelik yapılan eleştilere sert tepki gösterdi. Bu tartışmalardan rahatsızlık duyduğunu belirten Körner, tartışmaları "iki yüzlülük" olarak değerlendirdi.

Köln'de dini yayın gerçekleştirilen "Domradio" adlı radyoya yaptığı açıklamada, inanan birisinin Ayasofya'nın mabet olarak kullanılmasından rahatsızlık duymaması gerektiğini söyledi.

"AYASOFYA'YI KAYBETTİK"

Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinden dindar bir insanın üzülmesine anlam veremediğini belirten Körner, şöyle devam etti:

"Papa Franciscus acı duyduğunu söyledi. Atatürk tarafından laiklik nedeniyle sadece bir ziyaret yeri olarak kullanılan ve artık mabet olarak kullanılmayan bir müzenin şimdi tekrar bir ibadethane haline geldiğini düşündüğünüzde sizi üzen ne olabilir? Dindar birisine bu acı vermez, bu sadece mutlu edebilir. Ama elbette eski bir anı yeniden ortaya çıkıyor. Batı Hıristiyanlığı olarak biz, Osmanlılar yaklaştıkça Doğu Roma'yı umursamadık. 1453'te şehri ve dolayısıyla Hıristiyanlık için Ayasofya'yı kaybettik. Tabii ki bu bize acı verebilir." 

"MÜZEYE ÇEVRİLMESİYLE İKİNCİ KEZ KAYBETMİŞTİK"

Körner, Ayasofya’nın cami olması için yargının da karar verdiğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Hükümet ve mahkemeler, cami olması için karar verdi. Türkler de Erdoğan da bunu söyledi. O zaman herkes aynı Sultan Ahmet Camisi'ndeki gibi oraya bir ücret ödemeden girebilecek. Orada dua da edilebilecek.

Bilmiyorum hiçbir camide dua etmiş miydiniz? Bizim de şunu söyleme fırsatımız var, 'İnanan insanlar olarak burayı sadece harika bir sanat eseri olarak değil, aynı zamanda manevi bir yer olarak algılayabiliriz ve kabul edebiliriz."

"BU İKİ YÜZLÜLÜK"

"Hristiyanlık sonuçta bir kiliseyi kaybetti mi kaybetmedi mi?" şeklindeki soru üzerine Körner, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bence bu, iki yüzlülük. Bu beni rahatsız ediyor çünkü biz, kutsal bilgelik kilisesini 1453'te kaybettik. Bu arada kutsal bilgelik de Hazreti. İsa'nın kendisidir, o zamandan bu yana orası cami. Ondan sonra asıl biz oranın müzeye çevrilmesi dolayısıyla orayı ikinci kez kaybetmiştik.

Şimdi orayı bir kez daha kaybetmedik. İnançlı insanlar olarak böyle görmeliyiz, orayı tekrar kazandık. Ayasofya'dan yükselen 'namaza davet' çağrısını kabul edip, şunu söyleyeceğiz, 'Memnuniyetle bu camiye bir toprak talebi olmadan gideceğiz, bu yeri Müslümanlar ile veya tek tek ibadetimiz için manevi bir dürtü ve manevi taşıyıcı olarak kullanmak istiyoruz.' Ben böyle görüyorum. " 

"PAPA AÇIKÇA BELİRTMELİDİR"

Körner, Ayasofya'nın camiye çevrilmesi kararıyla nasıl başa çıkılması gerektiğiyle ilgili "Papa, ona acı verdiğini söylüyorsa ve Ortodokslar ile diğer piskoposlar acı verdiğini söylüyorsa, neden onları incittiğini açıkça belirtmeleri gerekir. Çünkü üzücü bir hatırası var, çünkü siyasallaştırılmasını istemiyorlar." dedi.

Ayasofya'nın, Türk ve Müslümanlarla beraber bunun toprak iddiası ya da Hristiyanlığa karşı acı verme girişimi olmadığını gösterebilecek öneriler üzerine çalışabileceğine işaret eden Körner, şunları kaydetti:

"Böyle bir yerin, dinler arası tanıklık için nasıl kullanılabileceğini düşünüyoruz. Örneğin Hristiyanlar olarak bilinçli şekilde orada dua etmeye davet edildiysek, tıpkı Hazreti Muhammed'in Medine'deki Hristiyanları 7. yüzyılda camisine dua etmeye davet ettiği gibi..." 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 20
 • John mark 3 yıl önce Şikayet Et
  Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur bizlere inanç olarak en yakın hıristiyanları bulacaksınız buyurmuştur Yahudilerin ise lanetlenmiş bir millet olduğunu Allah'ın kitabına ve emirlerine ihanet ettiğini bildirmiştir ve müslümanlara da aşırı düşmandırlar
  Cevapla
 • SOYSALMEDYA 3 yıl önce Şikayet Et
  Gavurun müslüman papazı BÖYLE diyo, mısırda firavunun papaz müftüsü ne diyo. Gelde şaşırma. EY müslümanlar oyuna gelmeyin uyanık olun artıkın yeter uyuya uyuya şiştiniz...
  Cevapla
 • Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya Kılıçdaroğlu ne diyor?
  Cevapla
 • Doğrucu davut 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu papazın bir dini bir tanrısı var. Firavunun papazının dini yok tanrısı ise çok mu çok. Zaten ilahi bir dini ve tanrısı olmadığından doğru bir kelam edemezler
  Cevapla
 • vatoz 3 yıl önce Şikayet Et
  Gel iman et
  Cevapla
 • Ottomans 3 yıl önce Şikayet Et
  Ve kurtar kendini
  Cevapla
 • Bakık Lama 3 yıl önce Şikayet Et
  Al işte. Papaz böyle diyor, mısır ın müftüsü , müslüman dediğimiz müftü, camiye dönüşmesine karşı çıkıyor. Osmanlı niçin müslüman devletleri de yönetimi altına aldı, bunun için. Satılmış papağanların gagalarını kapatmak tüylerini yolmak için.
  Cevapla
 • Düşünmeli 3 yıl önce Şikayet Et
  Yorum harika
  Cevapla
 • erkan k 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok iyi bir yorum
  Cevapla
 • Ahmed 3 yıl önce Şikayet Et
  inşeallah inşeallah müslüman olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Köpekle otobüse bindi, tepki gösteren yolcularla tartıştı
Husiler harp başlığı taşıyan taarruz botu 'Tufan 1' ile gemiyi imha etti