Uzmanlar uyardı, Türkiye'ye karşı sinsi plan!

ABD'nin Dedeağaç'a yaptığı yeni askeri sevkiyatları değerlendiren uzmanlar, bölgenin sıradan seçilmiş biryer olmadığını vurgulayarak, "Yunanistan tarafından özerklik haklarının 100 yıldır gasp edildiği bu hassas bölgeye, Lozan'ı hiçe sayarak bir ABD üssü kurdurmak ve Türk azınlığın yoğun yaşadığı Gümülcine ve İskeçe ile Türkiye'nin arasına adeta askeri tampon oluşturmak, manidar bir girişimdir" dedi.

Uzmanlar uyardı, Türkiye'ye karşı sinsi plan!
Uzmanlar uyardı, Türkiye'ye karşı sinsi plan!
GİRİŞ 25.07.2020 13:55 GÜNCELLEME 25.07.2020 13:55
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları ile Türkiye'yi güneyden kuşatma planı akamate uğrayan ABD, Doğu Akdeniz'deki gerilimin yaşandığı bir dönemde Dedeağaç'a yeni askeri sevkiyatlar gerçekleştirdi.

 

 

Türkiye - Yunanistan sınırına yakın bir bölgede bulunan Dedeğaç'a NATO tatbikatları bahanesi ile ciddi silah yığınağı yapan ABD, buradaki stratejik limanın özelleştirilmesini ve işletmesini devralmaya çalışıyor.

Yeni Şafak'a konuşan Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Hasan Özkan, ABD'nin Dedeağaç'ı üs kurmasının Lozan Antlaşması'na aykırı olduğunu söyledi.

 

 

Dedeağaç'ın Türkiye sınırlarına 60 değil, 30 kilometrelik alan içerisinde yer aldığını hatırlatan Özkan, şu ifadelere yer verdi:

"Lozan Antlaşmasına ek Trakya Sınırına ilişkin sözleşme 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanmıştır. Madde 1'e göre Adalar (Ege) Denizinden Karadeniz'e kadar, Türkiye'yi Bulgaristan ve Yunanistan'dan ayıran sınırların her iki yanındaki topraklar, yaklaşık olarak 30 km genişliğinde olmak üzere askerlikten arındırılacaktır. Madde 3'e göre jandarma, polis, gümrük memurları, sınır bekçileri gibi, iç düzeni sağlamak ve sınırları gözaltında tutmak için gerekli özel unsurlar dışında silahlı hiçbir kuvvet ne konaklayabilecek, ne de dolaşabilecektir. Ayrıca kara, deniz ve hava kuvvetlerine ilişkin olarak, saldırı ya da savunma amacına yönelmiş, başka hiç bir tesis de kurulmayacaktır. Türkiye'de basında bile maalesef 60 km olarak haber yapılıyor, tamamen algı politikasıdır"

ABD'DEN TAMPON BÖLGE GİRİŞİMİ!

ABD'nin askeri varlığını her geçen gün görünür hale getirdiği bu bölgenin son derece hassas olduğunu söyleyen Özkan, "Batı Trakya Türklerinin yerleşik olduğu ve Yunanistan tarafından özerklik haklarının 100 yıldır gasp edildiği bu bölgeye, Lozan'ı hiçe sayarak bir ABD üssü kurdurmak ve Türk azınlığın yoğun yaşadığı Gümülcine ve İskeçe ile Türkiye’nin arasına adeta askeri tampon oluşturmak manidar bir girişimdir" ifadelerini kullandı.

"ABD'NİN ADIMLARI YUNANİSTAN'A CESARET VERİYOR" 

ABD'nin uzun süredir Türkiye'ye gözdağı vermek hem de alternatifler oluşturmak için Yunanistan ile askeri üsler konusunda görüşmeler gerçekleştirdiği hatırlatan Özkan, şöyle devam etti:

"Bizler Dedeağaç konusunda tepkimizi gösterince buraya üs kurmak yerine Balkanlardaki NATO tatbikatlarını bahane ederek geçici statü görünümünde ciddi bir silah yığınağı yapıyorlar. Ayrıca ticari anlamda Dedeağaç limanının özelleştirmesini talep ederek işletmesini almak istiyorlar. Böylelikle askeri resmi üs olmasa da limanı özelleştirme ile ele geçirip adeta fiili durum yaratmak istiyorlar.

ABD, Yunanistan’ın Türkiye’nin alternatifi olamayacağını biliyor, fakat bölgeye yakınlık anlamında üs ve liman kullanımı için alternatifmiş gibi onlara yaklaşıyor. Türkiye aleyhinde her davranışlarına uluslararası hukuka aykırı da olsa destek veriyorlar ve Doğu Akdeniz konusunda cesaretlendiriyorlar. ABD’nin Atina Büyükelçisi de her açıklaması ile adeta Yunan halkının nabzına göre şerbet veriyor ve hükümet ile yakın ilişkilerinde kazanımlarına karşı basında ve halkta ABD aleyhinde bir algı oluşmasını engelliyor."

SIRADAN SEÇİLMİŞ BİR YER DEĞİL!

ABD'nin Dedeağaç bölgesini hedef seçerek stratejik hesaplamalar yaptığını vurgulayan Özkan, "Washington, hem Türkiye’ye bir nebze alternatif yaratmak, hem de Rusya’ya karşı daha yakın olabileceği bir liman kullanmak istemektedir" ifadelerini kullandı. 

HEM STRATEJİK HEM DE ÖNEMLİ MADENLERİ EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Hasan Özkan, Dedeağaç bölgesinin stratejik önemi ise şöyle anlattı:

"Neuilly antlaşması ile Batı Trakya bölgesi Bulgaristan’dan alınıp öncelikle devletsiz bölge ilan edilmişti. Daha sonrasında Yunanistan’a bu bölge İtilaf devletleri tarafından işgal ettirildi ve işgal sonrası yapılan Sevr antlaşması ile bu bölge Türk azınlığın özerklik haklarını devam ettirmesi koşuluyla Yunanistan’a devredildi. Yunanistan’ın Türk azınlığın özerklik haklarını gasp etmesi ile aslında Sevr antlaşmasını da boşa çıkarmış oluyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 29
 • MiSaFiR 3 yıl önce Şikayet Et
  (BM kanalları kullanılarak) ABD, bölge ile ilgili Lozan hakkında bilgilendirilmeli ... ABD buna rağmen bölgeye gelir ise bu sürece bağlı olarak Yunanistan ile Türkiye arasında anlaşmazlık neticesinde çatışma çıkabileceği ve bu durumun ABD'yi ZOR DURUMDA BIRAKABİLECEĞİ ihtimalinin olabileceği ABD'ye hatırlatılmalıdır.
  Cevapla
 • Hakkı An 3 yıl önce Şikayet Et
  Günaydın Ama yine de teşekkürler Uyandırma servisi oldunuz Konu yeni değil; Önce İngilizler geldi Dedeağaca, ne zaman-Ruslar Kırımı işgal ettiğinde- Bu bölgedeki Yunan askeri varlığının HEK hale gelmiş araç ve silahları için bir çalışma yürüttü ve gitti. Ardından sevkiyatlar başladı.... Bir Ön bilgi Bugünkü Yunanistan, Büyük iskenderin medeniyetinin varisleri değildir. İngilizlerin truva atıdır. Asıl varis MAKEDONLARDIR. Bugün İmparatorluk sevdasında olan İngilizler; Anglosakson temellerinde dönmüştür; Ruslar Bizans sevdasını güder; Almanlar AB ile Roma Germen mirasını güder....
  Cevapla
 • TÜRK MİLLETİ 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD askeri sadece Türk askerinden korkar. Kore harbinde Çin askerinden korkup kaçanda ABD askerleriydi. Nerde cesaret ve savaşma kabiliyeti. Bunları kurtaranda Türk askeriydi. Şimdi gelmislerde sevkiyat filan ancak gülerim.
  Cevapla
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Hamile kandinlari öldürdünüz hesabini 1000 yil gecsin genede sorcaz hakkidir hakka tapan milletimin
  Cevapla
 • Tunç 3 yıl önce Şikayet Et
  yunanı sömüren sömürene parayı verene neredeyse ülkelerinin anahtarını teslim edecekler, coniciklere gelince geldikleri gibi giderler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD’den yeni katliam desteği! En büyük silah satışının önü açıldı
İsrail'e bir milyar dolar yardım yapan Pepsi ile katliam sevinci dansı