'Türkiye'den yardım istemekten başka çaremiz kalmadı! Net anlaşmalar yaptık'

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin saldırılarını geri püskürtmek için Türkiye ile net bir anlaşma yaptıklarını ifade etti.

'Türkiye'den yardım istemekten başka çaremiz kalmadı! Net anlaşmalar yaptık'
'Türkiye'den yardım istemekten başka çaremiz kalmadı! Net anlaşmalar yaptık'
GİRİŞ 28.07.2020 06:13 GÜNCELLEME 28.07.2020 06:20
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile başkent Rabat'ta gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Türkiye ile 27 Kasım 2019'da imzalanan "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası"nın Libya tarafına dayatılan bir anlaşma olmadığını belirtti.

 

 

TÜRK GÜÇLERİNDEN YARDIM İSTENDİ

"Ulusal Mutabakat Hükümeti, Hafter'in 6-10 ülke tarafından desteklenmesinin ardından Türk güçlerinden yardım istedi. Bu ülkelerin tamamına karşı meşruiyetimizi savunacak gücümüz yoktu." diyen Mişri Libya'nın 2013'ten bu yana Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) yanı sıra Mısır'ın ve başka ülkelerin askeri müdahalesine maruz kaldığını, bu durumun uluslararası kararlara aykırı olduğunu vurguladı. 

"TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ KALMADI"

 

 

"Hafter, pek çok ülkeden yardım isteyip Trablus sınırlarına dayanınca Türkiye'den yardım istemekten başka çare kalmadı. Bu tabii ki aleni ve net anlaşmalar kanalıyla oldu." ifadesini kullanan Mişri, kendileri Hafter'e destek verirken Türkiye'nin meşru hükümete destek vermesini istemeyen ülkeleri eleştirdi.

Fas Dışişleri Bakanı Burita ise Libyalı taraflar arasında 2015'te imzalanan Suheyrat Anlaşması'nda düzenlemelere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Burita ayrıca, Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi'nin (TM) bir çözüm üzerinde uzlaşma potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi.

Mişri daha önce, Fas Danışmanlar Meclisi Başkanı Hakim Benşamaş ile Suheyrat Anlaşması'nın revize edilmesini görüşmüştü.

Mişri ile eş zamanlı olarak Fas'a ziyarette bulunan TM Başkanı Akile Salih de Fas Meclis Başkanı Habib el-Maliki ve Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile bir araya gelmişti.

Libya'daki krizin aşılması için Fas'ın Suheyrat kentinde 2015'te gerçekleştirilen toplantıdan çıkan sonuçlar ve imzalanan anlaşma Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmişti. Anlaşma gereği, Libya'da geçiş sürecini yürütmek üzere Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti.

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da, "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı.

ETİKETLER
halife hafter
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Türk'ün Pınarı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya şu an laf zamanı değil. Meydanı yiğitlere bırakalım artık.
  Cevapla
 • ÖZGÜR 1 yıl önce Şikayet Et
  Hdpkk chp duyun bakın Türkiye 7-8 devlete karşı destek güç istenebilecek bir ülke pozisyonunda ya sız? Hala sermaye sahibi güçlerin direktifleri ile yaşamaya devam mı ?azıcık milli olun azıcık sevin bu toprakları.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yavuz Sultan selim gibi önce İslam beldelerini nizama sokacağız sonra ver elini kızıl elmaya...
  Cevapla
 • recep- 1 yıl önce Şikayet Et
  BİZ varya BİZ değil 6-10 ÜLKE CİHANA MEYDAN okumuş bir NESİLİN TORUNLARIYIZ he birde O sözünü ettiğin 6-10 ülkenin dedeleri , ataları bu MİLLETİ iyi tanırdırlar
  Cevapla
 • çeliktepeli 1 yıl önce Şikayet Et
  valla aga onu bunu bilmem Allahın izniyle bu saatten sonra kimse bize cart curt edemez..alayına gider..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Helikopterlerin büyük mücadelesi... O anlar kamerada
Yunanistan'ın Türkiye'ye 'yardım teklifi' yalan çıktı