Cumhurbaşkanlığı'ndan Atatürk ve Ayasofya için son dakika açıklaması

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya'nın açılışında gündeme getirilen 'Lanet' polemikleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kalın, "Atatürk'e dil uzatılmasına asla izin vermeyiz. Diyanet işleri başkanımızın da böyle bir amacı olmadığını açıkça beyan etti." dedi.

GİRİŞ 28.07.2020 11:52 GÜNCELLEME 28.07.2020 13:22
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Kalın, Ayasofya'nın açılışında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın hutbe sırasında Fatih Sultan Mehmed Han'ın vakfiyesini okumasıyla birlikte algı operasyonlarına kalkanlara net yanıt verdi.

Sözcü Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

ATATÜRK'E LAF SÖYLEME SÖZ KONUSU OLAMAZ

 

Ayasofya’nın ibadete açılması yakın tarihimizde çok önemli bir milattır. Diyanet İşleri Başkanı vakfiyeden bahsetti orada. Bu bizim vakıf geleneğimizin kültürümüzün bir parçası. Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış birisi değil. Kişisel çıkarları için kullanmış birisi değil. Dönemin şartları içinde oranın müze olarak kullanılması için bir karar verilmiş.

Ali Erbaş hocanın hutbesinde Atatürk'e dil uzatma söz konusu değil. Dönemin şartları içinde müze olarak kullanılması için bir karar verilmiş. Tekrar camiye dönüştürülmesine ilişkin araya bir süre girmiş. Ama buradan 'Atatürk'e lanet okundu', 'Atatürk'e dil uzatıldı' sonucunu çıkarmak çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Atatürk'e laf uzatmak gibi durum söz konusu değil, buna asla da müsaade etmeyiz.

HİLAFET TARTIŞMALARINA SON NOKTA! 

Rejim tartışması çıkarmak suni bir gündemdir. Ayasofya gibi güzel bir anı yaşadıktan sonra bir taraftan 'Atatürk'e dil uzatıldı' demek diğer tarafta 'hilafete giderim' demek bu başarıyı gölgelemek olur.

Bu tartışmalar bizi hedeften saptırmaktır. Güzel bir iş yapıldı, bu gölgelenmemeli. Suni tartışmaları bir kenara koyarken dünyaya güzel mesajı hep birlikte verelim.

Ulus devlet düzenini hakim olduğu bir dönemde imparatorluk dönemi şartlarını empoze edemezsiniz. Hilafet tartışmasını başlatmak bizi asıl hedeflerimizden saptırmak anlamına gelir. Gereksiz kutuplaşmalara kapı aralamak anlamına gelir.

Atatürk'e dil uzatılmasına asla izin vermeyiz. Diyanet işleri başkanımızın da böyle bir amacı olmadığını açıkça beyan etti. Ali Erbaş hoca sadece vakfiyeden alıntı yaptı.

HİNDİSTAN'IN CAMİ KARARI

Oradan bir Hindu tapınağı olduğuna dair bir rivayet olmakla beraber orada arkeolojik bir veri yok. Orada tarihi bir tapınak yoktur sonradan icat edilmiş bir durum. Başka ülkelerde buna tevessül ederse bunun önünü alamayız.

AYASOFYA KARARINA GELEN TEPKİLER

Benim gördüğüm tepkileri ilki başlık altında toplamak mümkün. Birincisi burası dünya mirası öyle kaldın ikincisi Müslüman olmayanlar nasıl ziyaret edecek. Bunların ikisinin de cevabını verdik.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Sansür olarak algılayanlara saygı duyuyorum daha iyi izah etmemiz lazım. Sosyal medya kuruluşları ticari kuruluşlardır. Gerçek hayatta olduğu gibi bir hizmet sunuyorlar. Bu hizmeti sunarken karşılaşılan sorunlar karşısında bir muhatap olmak durumunda. Bir ticari ayağı var. Vergi ödemeleri gerekiyor.

İkincisi de içerikle ilgili paylaşılan oradaki trafikle ilgili kişisel hakların korunmasıyla ilgili hukuki muhataplık olması gerekiyor.

YORUMLAR 41
 • Sel 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki cingiraklar soyleneni her tarafa cekiyor basin OZGURLUGU biraz fazla. Engel olunmasi lazim.
  Cevapla
 • vatikanin adamlari 3 yıl önce Şikayet Et
  Diyanet İslerimize Saldiran hacli siyonist bati usagi artiklari bu sekilde islami dini kurumlara saldirilarinin emrini sadece abd israilinve ab den almiyorlar bunlarin yaninda zikren fikren tabi olduklari vatikandan bizzat papa benelipuktus ve adamlarindan aliyirlardir bunlar bizim icimizde yasayan abd isrsil va ab li olduklari kadar vatikaninda adamidir
  Cevapla
 • Müteharrir 3 yıl önce Şikayet Et
  MSB Sultan abdulhamide hakaret edildiğindede kalbimizde diye foto yayınlasaydı bu ordu hepimizin ama ne m.kemal nede Abulhamid herkesin vesayet hortladı buna tavır almazsak kemalist subaylar Reise yüklenecekler onbes temmuzda çogu nereye saklanmıştı beleşe meydan onlaramı kaldı
  Cevapla
 • izzet 3 yıl önce Şikayet Et
  Ölmüş Atalarımızı rahat bırakmaları lazım .bu günde iktidar böyle uygun görmüş ne var bu kadar patırtıya ? zaten Ayasofya'da ezanda okunuyordu belli bir kısmında namazda kılınıyordu ben çok namaz kıldım . yeter artık devleti anlamsız şeylerle uğraştırmanın zamanı değil .yığınla sorunumuz var.
  Cevapla
 • Bozoklu Turan 3 yıl önce Şikayet Et
  Valla Fatih Sultanımızın lanetinin kimlerin üzerine olduğu bellidir...! ''' Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, ''' Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.. Bu durumda eğer Atanız malum işe imza attıysa DİB'nın onu kurtarmak gibi bir gücü olamaz..!Bedduadan nasibini alır... Çıkar Yol : (Bu kıyağımı unutmayın) ATANIZIN İMZASININ TAKLİT EDİLDİĞİNİ,SAHTE OLDUĞUNU KABUL EDİN VE HEM ATANIZI BEDDUADAN KURTARIN HEM DE AYASOFYA'NIN KATAKULLİ İLE VASFININ DEĞİŞTİRİLDİĞİNİ KABUL EDEREK ASLINA RÜCU EDİŞİNE BIDI BIDI YAPMAYIN...!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den büyük çıkarma! Kritik Nijer hamlesi!
Gazzeli kızın korkusu yürekleri dağladı