Aşiretler çok kararlı: ABD ve PKK'ya 1 ay mühlet verdik

Deyrizor’da aşiretlerin terör örgütü PKK/PYD’ye isyanı büyüyor. İki lideri suikasta kurban giden Al Akidet aşiretinin başkanı İbrahim El Hevil'in önderliğinde toplanan çeşitli aşiretlerden 5 bin kişi, PKK’nın bölgeden çıkarılmasını ve ABD ile örgüt arasındaki petrol anlaşmasının iptalini istedi. Aşiretler taleplerinin yerine getirilmesi için 1 ay süre verdi.

GİRİŞ 12.08.2020 09:02 GÜNCELLEME 12.08.2020 09:02
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

PKK’nın Al Akidet aşiretinin iki liderini öldürmesiyle başlayan gerilim isyana dönüştü. Al Akidet aşireti lideri İbrahim El Hevil başkanlığında toplanan 5 bin kişi, terör örgütü PKK/PYD’nin bölgeden çıkarılması için 1 ay süre verdi.

 

El Hevil başkanlığında Deyrizor’un Ziban beldesinde yapılan toplantıya El Şaidat, El Sülüs, El Şevit, El Hassun, El bukamil, El Demim, El Cerrah, El Busaraya, El Buhasan, El Muhasan aşiretlerinden 5 bin kişi katıldı. Aşiret üyeleri, PKK/PYD’nin bölgeyi biran önce terketmesini istedi. Toplantının ardından bir açıklama yapan El-Şe’eytat aşireti lideri Ebu Ukle, "Biz Deyrizor aşiretleri olarak PYD’nin Arap bölgesinden çıkarılmasını istiyoruz. Bu bölgenin Arap aşiretleri tarafından korunması gerekiyor. PYD tarafından tutuklanan tüm kişilerin serbest bırakılması lazım" dedi.

BİR AY SÜRE VERDİLER

 

Amerikan petrol firması ile PKK/PYD arasında yapılan anlaşmaya dikkati çeken Ukle, "Anlaşmanın iptal edilmesini istiyoruz. Bu yasal değil, Suriye petrolü Suriyelilerindir" ifadelerini kullandı. Arap aşiretlerinin, PKK/PYD tarafından katledilen Arap aşiret liderlerinin ölümünün araştırılmasını istediğini aktaran Ukle, "Bölgedeki aşiret liderlerinin infazından Amerika’nın desteklediği koalisyon güçleri sorumludur. Aşiret lideri Metreş el-Hıfıl’ın öldürülmesiyle ilgili tahkikatın açılmasını istiyoruz. Bugünkü beyana göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine, istediklerimizi uygulaması için 1 ay süre verdik. Bu ay bitiminde istediklerimiz uygulanmazsa aşiret devrimi başlayacak" diye konuştu.

DEV KATILIMLA 'DEFOLUN' DİYECEKLER

Ebu Ukle sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben bugün, Irak’taki El Bakkara ve El Akidet aşiretlerine bir davet göndereceğim. Onların da bize katılmasını istiyoruz. Önümüzdeki günlerde Deyrizor’daki toplantının bir benzerini daha geniş katılımla gerçekleştireceğiz. O toplantıya Rakka, Haseke ve Halep’in kuzeyinde bulunan aşiret temsilcileri de katılacak."

Geniş katılımla "PKK/PYD’yi Suriye topraklarında istemiyoruz" çağrısı yapmaya hazırlanan Suriyeli aşiretlerin toplantısına 10-12 bin kişinin katılması bekleniyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 27
 • Baybars turkoglu 3 yıl önce Şikayet Et
  NATO devleti ABD teoristtir terörizme hizmet etmektedir Türkiye'yi bölmeye çalışan kâfir örgüte her türlü destek vermektedir Allah aşkına b.pinari operasyonunu durdurmak la çok büyük hata yapılmıştır yazık 4 sene sınıra yığınak yap 5 gün sonra ABD firavunlari istedi diye durdur dünyanın hiç bir devleti bunu böyle yapmaz
  Cevapla
 • süleyman şah 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu aşiret aptallarına sesleniyorum,aptallığı bırakın,tek başınıza bi şey yapamazsınız,türkiye ile anlaşın...
  Cevapla
 • Hacivat 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye pkk ile mücadele konusunda hem arap asiretler hemde kürt asiretlere destek olmalidir 50 yildir bitmeyen terör yok olmasi icin her sey yapilmali
  Cevapla
 • Recepali 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar kavatın önde gidenleri. Bunlara güvenipte yola çıkılmaz. Etrafımız hep kalleş döneklerle sarılı.
  Cevapla
 • nurullah yılmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  sizde meziyet nerde başta karşı koyacaktın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Elias Jelert'i KAP'a bildirdi!
Opel olmaz dedirtti: Fiyatı gören bayilere akın ediyor