Aşiretlerden PKK'ya operasyon! Kasaba ve çok sayıda köy geri alındı

PKK'lılar Bakkara aşiretinin üyesi olan Deyrizor Askeri Meclisi Başkan Yardımcısı Halil el Vahş'i tutuklamak isteyince silahlar patladı. Teröristleri püskürten aşiret daha sonra diğer aşiretlerin desteğiyle Al Biseyra kasabası ile Cedid Bakara, Birehiye ve Al Dehle köyünü PKK'dan temizledi. Örgütün 5 karargahı ile cephaneliklerine el koyuldu.

Aşiretlerden PKK'ya operasyon! Kasaba ve çok sayıda köy geri alındı
Aşiretlerden PKK'ya operasyon! Kasaba ve çok sayıda köy geri alındı
GİRİŞ 18.08.2020 08:19 GÜNCELLEME 18.08.2020 08:19
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Suriye'nin Deyrizor kentinde aşiretlerle terör örgütü PKK/YPG arasındaki gerilim tırmanıyor. Terör örgütüne destek vermeyen 2 aşiret reisinin öldürülmesiyle başlayan gerilim, ABD ve PKK'nın kurdurduğu Deyrizor Askeri Meclisi'ni de çatlattı. Meclis üyeleri 13 Ağustos'ta El Ömer'deki ABD üssünde bir toplantı gerçekleştirdi. Bakkara aşireti üyesi olan Deyrizor Askeri Meclisi Başkan Yardımcısı Halil el Vahş, toplantıda örgüte başkaldırdı. Petrol gelirlerinin sadece PKK/PYD'ye aktığını, kurulan askeri yapılanmada da Arapların dışlandığını söyledi. Bölgede bütün önemli görevlere PKK'lıların getirildiğini ifade eden Vahş, Araplara daha güçlü pozisyonlar verilmesini istedi.

Aşiretler ABD'nin teklifini reddetti: Sadece Türkiye'yi istiyoruz

KÖYÜ BASMAK İSTEDİLER

PKK/YPG önce teklifi reddetti, sonra da Halil el Vahş hakkında tutuklama kararı çıkarttı. Vahş'ın yaşadığı Cedid Bakara köyüne de takviye güçler gönderildi. Ancak Bakkara aşireti tutuklama kararına karşı çıktı. Terör örgütü kararı hayata geçirmekte direnince silahlar patladı. Aşiret güçleri hem bölgedeki PKK/YPG unsurlarını, hem de takviye olarak gönderilen koalisyon tarafından yetiştirilen özel eğitimli teröristleri püskürttü.

3 KÖY VE 1 KASABA ALINDI

Bölgedeki diğer aşiretler de PKK'ya karşı bölgeye yaklaşık 1000 kişilik silahlı güç gönderdi. Çatışmalarda Cedid Bakara, Birehiye ve Al Dehle köyü ile Al Biseyra kasabası teröristlerden temizlendi. Örgütün 5 karargahı ile cephaneliklerini ele geçiren aşiret unsurları silahlara el koydu. Terör örgütünün bölgeden kaçması ile çatışmalar dindi. Ancak aşiretlerin bölgeden çekilmesi için PKK/YPG'ye tanınan sürenin dolmasını beklediği, aksi halde harekete geçme kararı aldığı öğrenildi.

EL HAVİL TERÖRİSTLE GÖRÜŞMEDİ

ABD ve terör örgütü PKK/YPG'nin aşiretleri ikna etmek için yaptığı görüşmeler de devam ediyor. Bu kapsamda terör örgütü elebaşlarından "Mazlum Kobani" kod adlı Ferhat Abdi Şahin, ABD'nin El Ömer petrol sahasındaki askeri üssünde bazı aşiret temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Görüşmelere koalisyon gücü komutanları ile ABD Dışişleri Bakanlığı siyasi büro temsilcileri de katıldı. Aşiret direnişini başlatan Akidet kabilesi toplantılara katılmadı. Akidet aşireti lideri İbrahim el Hevil'in, terörist Mazlum Kobani'nin özel görüşme talebini reddettiği öğrenildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 29
 • test 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen böyle işte ya abd de bir çete diğerini görse orada silah patlar ya da pıçağı çıkardığı gibi kaburgadan girer. Al eline tüfek ve kama dağda terörist kovala o kadar aşiretsiniz size yakışıyor mu teröristlerin baskınlarına tahammül etmek.
  Cevapla
 • Can 3 yıl önce Şikayet Et
  haydi kendinize gelin ey aşiretler.. amerika vr onlarin itlerini topraklarınızdan silip süpürün.
  Cevapla
 • recep- 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu başı dik deyrizor aşiretleri YALNIZ TÜRKİYE DİYORLAR devletimiz onlarında sesine kulak versin
  Cevapla
 • Vay bee 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD Seçime giderken - Tam Fırsat bu ... Ne olacaksa olsun ...
  Cevapla
 • Yangce 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu aşiretler topraklarını hepten kaybetmek ve PKK-PYD tarafından etkisiz hale getirilmek istemiyorsa PYD ile aralarına mesafe koymalilar.Bolgenin sahipleri bu isiretler ise PYD'nin bölgede bulunmasına ne gerek var.Asiretler isterlerse terör örgütunu hepten bölgeden uzak tutabilirler ki bu da bölgenin çıkarına olur.Bu aşiretlerin Türkiye ile diyalogları canlı tutulmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katar'dan Türkiye açıklaması: Onurlu duruşu takdir ediyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan çocuklarla bir araya geldi