Direniş dalgası yayıldı

PKK’lı teröristlerin Deyrizor’da kendilerine destek vermeyen Al Akidet aşiretine yönelik suikastları bardağı taşırdı. Rakka ve Deyrizor’da camilerden “Namus için, vatan için PKK ve ABD işgaline karşı direnelim” anonsları yapılıyor. Aşiretler silahlanırken, Deyrizor ve Rakka’daki Türk bayrağı açan göstericiler TSK’dan yardım istedi.

Direniş dalgası yayıldı
Direniş dalgası yayıldı
GİRİŞ 07.08.2020 07:07 GÜNCELLEME 07.08.2020 07:10
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Deyrizor’da terör örgütü PKK/YPG’ye destek vermeyen el-Ageydat aşiretinin liderlerinin ölmesi ile başlayan direniş Suriye geneline yayıldı. Havayic, Şıheyl, Ziban ve Tayyane’deki PKK/YPG karargâhlarının basılması sonrasında başlayan direnişe el-Busayra ve Sabha kasabasında destek geldi. Bu kasabalardaki aşiretler de PKK/YPG’li teröristlere karşı silahlandı.

 

 

CAMİLERDEN ANONS

Rakka ve Deyrizor’da camilerin minarelerinden “Namus için, vatan için, PKK ve ABD işgaline karşı harekete geçelim. Yoksa hepiniz sürüleceksiniz. Namuslarınız tecavüze uğrayacak. Arazileriniz elinizden alınacak ve ölüme mahkum edileceksiniz” gibi ifadelerle çağrılar yapıldı. Bölgedeki kasaba ve köylerde terör örgütü PKK/YPG aleyhine gösteriler sıklaştı. Türk bayraklarının açıldığı gösterilerde ABD destekli terör örgütlerine karşı Türk Silahlı Kuvvetleri göreve çağrıldı.

 

 

ABD’DEN GÜÇ ALIYORLAR

Bölgenin en büyük aşiretlerinden birisi olan Bakkara aşireti de terör örgütüne karşı sert bir açıklama yayınladı. Aşiretin şeyhi Ragib el-Beşir, terör örgütünün ABD ordusunun himayesinde olmasından yararlanarak Suriye’nin doğusundaki aşiretlerin liderlerine saldırılar düzenleyip isyanı bastırmaya çalıştığını söyledi. Rus medyasına konuşan el-Beşir, “Sürekli tutuklamalar, cinayetler, tehditler, güvensizlik, tüm bunlar servetimizi ve petrolümüzü yağmalamaya devam eden Amerikalı işgalcilerin ve Kürt militanların işi” ifadesini kullandı.

AFRİN’DEN RAKKA’YA DEK

Şeyh Beşir tüm komşu aşiretlere ‘güçlerimizi birleştirelim’ mesajı göndererek, Fırat’ın doğusunu PKK’dan ve ABD askerlerinden temizleme çağrısında bulundu. İsyan sadece Deyrizor’la sınırlı kalmadı. Rakka, Afrin, Rasulayn, Azez, Bab ve Tel Abyad’da bulunan aşiretler de gösterilerle bölge halkına destek verdi. Bu gösterilerde de Türkiye bölgeye davet edildi.

İsyan PKK’yı korkuttu

Aşiretlerin Suriye’deki direnişi karşısında güç durumda kalan PKK/YPG, isyanı bastırmak için zorbalığa başvuruyor. Köy ve kasabalarda sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sivillerin günlük ihtiyaçlarını temin etmesine bile izin verilmediği ifade ediliyor. Köy ve yerleşim beldelerinin giriş-çıkışları, kurulan kontrol noktalarıyla kapatıldı. Önceki gün ABD helikopterlerinin hava desteği eşliğinde teröristler, direnişe öncülük edenlerin evlerini bastı. Baskınlarda 50’ye yakın kişi gözaltına alındı. Şıheyl köyünde basılan evlerden biri ateşe verildi. Suriye Ulusal Koalisyonu, Deyrizor’daki son olaylar nedeniyle sivillerin acilen korunması ve ihlallerin sona erdirilmesi yönünde açıklama yaptı.

Yenişafak

YORUMLAR 30
 • Recep 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD ve AB daha iyi günleriniz. Yakında bu ateş bağımsızlık baharı adıyla her yere yayılacak. Fransa nın Afrika daki tüm sömürgeleri birer birer sokağa dökülecek. Bir de bakmışsın Fransa akdenizden aapr topar kaçacak ama Afrika elden gidecek. Hiçbireşy yapamayacak. Bakın Mali'de insanlar "neden altın madenizmiz var da altın rezervimiz yok, neden Fransa nın madeni yok ta rezervi var" diye sorgulayıp sokağa çıkmaya başladı bile. Osmanlı tokadını Akdenizden önce Afrikada yedin Fransa....
  Cevapla
 • malatyalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Ayyıldız Türk bayrağı özgürlüktür merhamettir kucaklayıcıdır güvendir.Biz milliyeçilik yaparken bizleri ırkçılıkla kınayanlar şimdi utanıyormudur.Kim çağırısa davete icap etmek gerek,mazluma yardıma gitmek inancımızın töremizin gereğidir.Suriyede feryat eden kardeşlerimizin acısını yürekten hissediyoruz poyraz rakkada deyrizordada dalgalanacak inşaAllah.
  Cevapla
 • hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  pkk din ve ahlak düsmani seytana tapan yezidilerden ve ermeni hacli karmasi ateistlerden olusuyor
  Cevapla
 • Urfalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Acilen Suriyenin kuzeyine operasyon yapılmalı. Seferberlik ilan edilmelidir. Türk bayrağının dalgalanmadığı yerde huzur yoktur.
  Cevapla
 • Argıthanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı sabahlar uyandınızmı lakin sabah namazı geçti be kabile liderliği sevdasına düşkün müslümanlar !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 kişinin öldüğü anız yangınında büyük çelişki! Çarpıcı uydu görüntüleri paylaşıldı
Tacikistan'da başörtülü kadınları hastaneye almadılar! Skandal görüntüler