Rusya Kovid-19 aşısını buldu, ilk sırada Türkiye var! Anlaşma gereği tek bir şarta bağlı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada ilk Kovid-19 aşısının tescil edildiğini açıkladı. Putin, aşının kızında denendiğini de duyurdu. Rusya'nın açıklamasının ardından Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, aşının Türkiye'de kullanılabilmesi için DSÖ'den onay gerektiğini belirtti. Rusya ile aramızdaki karşılıklı aşı protokolü nedeniyle, onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden biri de Türkiye olacak.

Rusya Kovid-19 aşısını buldu, ilk sırada Türkiye var! Anlaşma gereği tek bir şarta bağlı
Rusya Kovid-19 aşısını buldu, ilk sırada Türkiye var! Anlaşma gereği tek bir şarta bağlı
GİRİŞ 12.08.2020 09:14 GÜNCELLEME 12.08.2020 13:13
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Yazeviç, Cenevre'de yaptığı açıklamada temkinli bir üslup kullanarak, "Rusya'daki ilgili kurum ve kuruluşlarla sürekli temas halindeyiz. Rus tarafından ilan edilen aşının sınıflandırılmasıyla ilgili daha sıkı çalışma başlatacağız. Tüm dünya bu pandemiden kurtulma yolunu arıyor" dedi.

 

BİLİM KURULU NE DEDİ?

Rusya'nın açıklamasının ardından Bilim Kurulu üyeleri, aşının Türkiye'de kullanılabilmesi için DSÖ'den onay gerektiğini belirtti. Rusya ile aramızdaki karşılıklı aşı protokolü nedeniyle, onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden biri de Türkiye olacak.

Putin, Rusya'nın ilk koronavirüs aşısını açıkladı! Aşıya verilen isim ABD'ye mesaj niteliğinde

 

"BELLİ KRİTERLER VAR"

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: "DSÖ'nün belirlediği kriterler var. Bir aşının eczanede satışına kadar geçecek aşamalar hayvan deneyi, model hayvan deneyi ve en son insan deneyleridir. Hiçbir araştırma bu kuralların dışına çıkamaz. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kurallar mevcut. Rusya'nın aşı geliştirme aşamalarını henüz bilmiyoruz. Ancak DSÖ ile temastalar. Onay verildiği takdirde bu mutluluk verici bir durum olacak. Dünyada sekiz farklı aşı geliştirme çalışmaları var umarım hepsi mükemmel şekilde sonuç verir."

"YAYINI BEKLİYORUZ"

Prof. Dr. Tevfik Özlü: "Türkiye Rusya ile aşı konusunda diyalog içinde. Rusya'nın aşıyı bulması iyi bir haber. Ama ayrıntısını henüz bilmiyoruz, yayınlanınca göreceğiz."

"KORUYUCULUK ÖNEMLİ"

Doç. Sema Kultufan Turan: "Aşının bulunduğu haberi tabii ki mutluluk verici. Şimdi sıra faz çalışmalarını kontrolde. Henüz ayrıntı olmadığı için bilmiyoruz ama aşının ne kadar süre koruyuculuğu olduğunu önümüzdeki dönemde göreceğiz"

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
ETİKETLER
Kovid-19
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • ibrahim döğer 1 ay önce Şikayet Et
  bu virüs işi karışık türk üretimi olmadığı sürece kimse aşı olmasın.
  Cevapla
 • Yorumsuz 1 ay önce Şikayet Et
  Benim anlamadığım bu aşının iyi olup olmadığını biz anlayamiyormuyuz neden DSÖ karar veriyor farzedinki DSÖ yanıldı aşıyı yanlış değerlendirdi o zaman ne olacak koca Türkiye'de bu aşıya karar verecek bir üniversite hastanesi yokmu acaba
  Cevapla
 • Özgür 1 ay önce Şikayet Et
  Dünya sağlık örgütünün kendine faydası yok. Bizim kendi aklımız yok miii?....
  Cevapla
 • zabit 1 ay önce Şikayet Et
  Artık şu bilim kurulu tatile gitsin.
  Cevapla
 • yilmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Kobaymıyız biz kim diyo Türkiyeye getirtsenizde vurulacaz diye.Sanki zorla
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Hasta olanlar gönüllü olacak merak etme
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika.. Azerbaycan'da savaş hali ilanı!
Bahçeli'den son dakika Azerbaycan açıklaması