Bakterilerin gezegenler arası seyahat edebileceği ortaya çıktı

Radyasyona ve diğer çevresel tehditlere karşı çok yüksek dirence sahip bir bakterinin, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) dışında 3 yıl boyunca yaşadığı ve Mars'a yapılacak bir yolculuğa dayanabileceği bildirildi.

Bakterilerin gezegenler arası seyahat edebileceği ortaya çıktı
Bakterilerin gezegenler arası seyahat edebileceği ortaya çıktı
GİRİŞ 26.08.2020 16:19 GÜNCELLEME 26.08.2020 16:21
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Mikropların bir gezegenden diğerine taşınarak yaşamı başlatabileceklerine ilişkin teoriyi test etmek amacıyla tasarlanan Japon Tanpopo misyonu çerçevesinde, alüminyum levhalar içinde kurutulmuş Deinococcus bakterisi topakları, UUİ'nın dışındaki panellere yerleştirildi. 

 

 

Çeşitli kalınlıklarda Deinococcus topakları koyulan levhalardan 1, 2 ve 3 yıl sonra veri toplandı ve bakterinin ne kadar dayandığı test edildi. 

KISMEN HAYATTA KALDI

 

 

Uzmanlar, 0,5 milimetreden daha büyük topaklar halindeki bakterilerin DNA hasarıyla kısmen hayatta kaldığını gözlemledi. 

Bilim insanları, ayrıntıları "Frontiers in Microbiology" dergisinde yayımlanan çalışma için "bulguların, birkaç yıl içinde mikropların gezegenler arası transferinin olasılığını desteklediği" değerlendirmesi yaptı. 

"Bakterilerin Conan"ı olarak anılan Deinococcus'un, soğuğa, sıvı kaybına ve aside karşı dayanıklı olduğu belirtiliyor. 

Guinness Dünya Rekorları Kitabı'nda yaşamın ışığa en dayanıklı formu olarak anılan Deinococcus bakterisinin bir insanı öldürebilecek radyasyonun 3 bin katına direnç gösterdiği ifade ediliyor. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
mars
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Kemal 1 yıl önce Şikayet Et
    Daha önceleri NASA'da grip olan bir bilim insanı hapşurmuş ve gribal zerrecikler uzaya mekik le beraber çıkmış ay yörüngesinde dolaşmış ve dünya ya dönmüştü. Yapılan kontrollerde grip mikrobunun halen canlı olduğunu görünce çok şaşırmışlar radyasyon dan etkilenmediğini görmüşlerdi. Bu yapılan ilk deney bir kaza sonucu olmuştu.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yüz binlerce memuru ilgilendiriyor! Sözleşmeliye kadro geliyor
Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer'den üniversite ve liseye hazırlanan öğrencilere müjde