Türkiye'ye yaptırım ters teper! AB'nin elinde koz kalmadı

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz krizi tırmanmaya devam ediyor. Dünya da tüm gözlerini bu bölgeye çevirdi. Alman ve Amerikan basının önde gelen gazeteleri, bu konuyu ele aldı. Alman Tagesspiegel'da, AB'nin Türkiye'ye olası yaptırımlarının ters tepeceği yorumunda bulunurken, New York Times ise, AB'nin Türkiye'ye karşı elinde kozu kalmadığını belirterek kriz için "Taht Oyunları" başlığını attı.

Türkiye'ye yaptırım ters teper! AB'nin elinde koz kalmadı
Türkiye'ye yaptırım ters teper! AB'nin elinde koz kalmadı
GİRİŞ 31.08.2020 11:16 GÜNCELLEME 31.08.2020 16:12
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Alman Tagesspiegel'da yer alan yorumda, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri nedeniyle yaptırım uygulamasının geri tepeceği yorumunda bulundu. Tagesspiegel'da yer alan haberin detayı şu şekilde: "Yunanistan ile Türkiye arasında uzun süredir uykuda olan sınır anlaşmazlıklarının bilhassa şu anda patlak vermesi, Türkiye siyasetinin yön değiştirmesiyle doğrudan bağlantılı. Ankara'da, AB ve NATO gibi uluslararası ittifaklara daha az önem atfeden ve Türk ulus-devletini merkeze koyan bir anlayış galip geldi. Hükümete yakın bir Türk gazetesi, Yunanistan ile Türkiye arasındaki farkı şöyle tasvir ediyor: Türkiye kendi ekonomik, demografik ve askeri gücüne güvenirken Atina ise AB ortaklarından kendisini korumasını istiyormuş. Yaşananlar karşısında Avrupa'nın Ankara'ya yaptırım uygulaması ihtimali artıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda uzlaşıya hazır olduğu şeklinde değerlendirilebilecek hiçbir hamlede bulunmuyor. Bugünün şartlarına bakıldığında, olası AB yaptırımlarının yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye'nin geri adım atmaktansa meydan okuyacağını öngörmek mümkün. Akdeniz'de gerilim tırmanmaya henüz başlamış olabilir."

 

NYT: AB'NİN ELİNDE KOZ KALMADI

 

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından New York Times ise, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim ile ilgili bir baş yazı yayınladı. NY Times'ın yayın kurulu tarafından kaleme alınan makalede, "Akdeniz'de Yeni Taht Oyunları" başlığı kullanılırken, "İki NATO müttefiki Yunanistan ve Türkiye yeni ve tehlikeli bir krizin fitilini ateşledi ve hem bölgedeki hem de uzaktaki ülkeleri içine çekti. Bu taht oyunlarında sadece Almanya'nın arabuluculuk yaparak herkesi sakinleştirmesi mümkün gibi görülüyor" yorumu yapıldı.

Türkiye, Yunanistan ve Rum Kesimi arasındaki ilişkinin bir kördüğüm halini aldığını vurgulayan NY Times yayın kurulu, Almanya'nın bu sorunu çözmede başarılı olabileceğini yazdı. Yazıda, "Eskiden olsa ABD, iki NATO müttefiki arasına girerek sorunu çözerdi. 1996'da savaşın eşiğinden dönen Yunanistan ve Türkiye'yi durdurmuştu. Fakat Trump, Erdoğan'ı arayarak müzakere etmesini istedi fakat bunun bir etkisi olmadı. Birleşik Krallık da AB'den ayrıldığı için devreden çıktı. Şu an AB'nin Türkiye karşısında müzakere edebileceği bir kozu da yok" denildi.

KAYNAK: DW, BBC
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Türkoğlutürk 2 ay önce Şikayet Et
  avrupaya üye olmak bizim için son demek heryönüyle ileri değil geri düşeriz AB üyeliğini tavsiye etmem
  Cevapla
 • Gürsel 2 ay önce Şikayet Et
  Bu Fransa ya haddini bildirirsek yunanistan kendine gelir
  Cevapla
 • min 2 ay önce Şikayet Et
  AB ve yunanla tüm sorunları masaya getirin çözüm isteyin. Bu açıdan fırsat. ABye girmeyelim. İyi birşey olsa İngiltere çıkmazdı. Kendi paramız olmalı kendi paramızı basma ayrıcalığı önemli. Avroya geçmek çok tehlikeli.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Reisin de dediği gibi, topunuz gelin..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Milli füzenin seri üretimi başladı
NATO'da Türkiye'ye karşı hain plan! Almanya ve Fransa bir oldu...