Macron, Doğu Akdeniz ülkelerini Türkiye'ye karşı harekete geçiriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aralarında Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın da olduğu 6 Akdeniz ülkesini Türkiye'yi tartışmak için Korsika Adası'nda toplayacak.

Macron, Doğu Akdeniz ülkelerini Türkiye'ye karşı harekete geçiriyor
Macron, Doğu Akdeniz ülkelerini Türkiye'ye karşı harekete geçiriyor
GİRİŞ 08.09.2020 15:47 GÜNCELLEME 08.09.2020 15:48
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aralarında Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın da olduğu 6 Akdeniz ülkesini Türkiye'yi tartışmak için Korsika Adası'nda toplayacak. Macron'un, Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu'nda Türkiye ve Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliği ele alacağı duyuruldu. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada Perşembe günü Fransa'nın Korsika Adası'nda düzenlenecek olan Forum'a Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Malta, Güney Kıbrıs ve Yunanistan katılacak ve toplantının ana gündem maddesi ise "Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerde uzlaşının geliştirilmesi" olacak. Fransa hükümeti, forumda öncelikli olarak Akdeniz'de yaşanan sorunların tartışılacağını ve MED7 olarak bilinen ülkelerin bölgedeki işbirliği dinamiği için fikir alışverişinde bulunacağını aktardı. Fransa hükümeti yaptığı açıklamada "Forumdaki görüşmeler Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimler bağlamında Avrupa Konseyi'nin Türkiye ile ilişkiler konusunda 24-25 Eylül tarihlerinde alacağı kararların belirlenmesi hususuna da yardımcı olacaktır" ifadelerini kullandı. Macron'un Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim hususunda Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile de özel bir görüşme yapacağı belirtildi. Toplantıda Türkiye'nin dışında. Avrupa'daki önemli sorunlar olan Avrupa'yı kurtarma planı, iklim, Brexit ve göç gibi konularında tartışılması bekleniyor.

 
KAYNAK: YENİ AKİT GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Ronin 1 yıl önce Şikayet Et
  Fransa denen aşağılık sömürge zihniyetinin Doğu Akdeniz de bir karış kıyısı mı var?
  Cevapla
 • sarp 1 yıl önce Şikayet Et
  Irak taki oyunu bozan burada da birşeyler yapar ellaaamm....
  Cevapla
 • bağımsız 1 yıl önce Şikayet Et
  macoron senin iyi bir derse ihtiyacın var bu dersi biz verebiliriz gelll....
  Cevapla
 • m.can 1 yıl önce Şikayet Et
  sen git Fransayı tartış şov yapacağım diye başkasının işine burnunu sokma
  Cevapla
 • Misafir 80 1 yıl önce Şikayet Et
  Akdeniz'de dansöz birdi şimdi iki oldu biri Yunan biride Fransa bakalım oyunun sonunda dansöz e para yapıştıran olacakmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böyle hazımsızlık görülmedi: Selçuk Bayraktar'a eğitim verdiğimiz için utanıyorum
Başkan Erdoğan Menderes'in memleketi Aydın'da konuştu: Yutkunuyoruz