ABD'de polis baskınında öldürülen siyahi kadın için 12 milyon dolar ödenecek

ABD'nin Kentucky eyaletinde siyahi Amerikalı Breonna Taylor'ın martta evine giren polis tarafından öldürülmesinden dolayı ailesine 12 milyon dolar tazminat ödeneceği bildirildi.

ABD'de polis baskınında öldürülen siyahi kadın için 12 milyon dolar ödenecek
ABD'de polis baskınında öldürülen siyahi kadın için 12 milyon dolar ödenecek
GİRİŞ 16.09.2020 02:38 GÜNCELLEME 16.09.2020 03:02
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Louisville Belediye Başkanı Greg Fischer, bugün yaptığı açıklamada, Taylor'ın ailesine, yapılan bir anlaşmanın parçası olarak 12 milyon dolar ödeyeceklerini, ayrıca, polis uygulamalarını yeniden düzenleyeceklerini duyurdu.

Fischer, Taylor'un annesi Tamika Palmer'a atıfta bulunarak, "Bayan Palmer'ın acısını hayal bile edemiyorum ve Breonna'nın ölümü için çok çok üzgünüm." dedi.  Belediye Başkanı, ailesine yapılan ödeme ile Taylor'ın ölümüne karışan polislerle ilgili cezai soruşturmanın bağlantısı olmadığını vurguladı.

''SİYAH BİR KADIN İÇİN ÖDENEN EN BÜYÜK MEBLAĞ''

Basın açıklamasında hazır bulunan Taylor'un ailesinin avukatı Ben Crump, "Breonna Taylor'ın ölümünün örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz." dedi.

Crump, şehir yönetiminin vermeyi taahhüt ettiği 12 milyon doların, ''polis tarafından öldürülen siyahi bir kadın için bugüne kadar ödenen en büyük meblağ'' olduğunu vurguladı.

Breonna Taylor'ın annesi Tamika Palmer ise kızının gece yarısı evinde vurularak öldürülmesi hadisesine karışan polislerin mutlaka ceza alması gerektiğini belirterek, "Bugün Breonna için tam adalet sağlamanın başlangıcı olması dolayısı ile çok önemli bir gün." ifadesini kullandı.

TAYLOR'IN ÖLÜMÜ

26 yaşındaki acil tıp teknisyeni siyahi Amerikalı Breonna Taylor, martta polisin evine yaptığı baskında yatak odasında vurularak hayatını kaybetmişti. 

Taylor'ın ölümü, Floyd'un gözaltına alınırken öldürülmesinin ardından tüm ülkede ırkçılığı ve polis şiddetini kınayan protestoların yayılmasıyla yeniden gündeme gelmiş, Louisville'deki protestoların odağı olmuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
abd tazminat
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Mavi Vatan 4 ay önce Şikayet Et
    abd de hiçbir siyahinin can güvenliği yok, ıtkçılık devlet politikası . hergün canlı yayında siyahileri öldürüyorlar, nedense siyahilerin gıkı çıkmıyor...
    Cevapla
  • Murat 4 ay önce Şikayet Et
    Bu Amerikalı polisler hem korkak hem de sütü bozuk....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İşte 2020-2021 devre arası biten transferler
Son dakika: İstanbul'da trafik durdu! Yüzde 80'e çıktı