Libya'da son dakika gelişmesi: Petrol blokajı kaldırıldı

Libya'daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Libya'nın petrol blokajını şartlar karşılığında kaldırmayı kabul ettiği bildirildi.

Libya'da son dakika gelişmesi: Petrol blokajı kaldırıldı
Libya'da son dakika gelişmesi: Petrol blokajı kaldırıldı
GİRİŞ 18.09.2020 17:35 GÜNCELLEME 18.09.2020 17:36
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Doğudaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, yaklaşık 200 gündür petrol üretimine uygulanan blokajı kaldırdığını duyurdu.

 

 

AFP haber ajansının haberine göre, televizyonda yayınlanan konuşmasında Hafter, “Gelirlerin adil bir şekilde dağıtılması ve bunların terörizmi desteklemek amacıyla kullanılmayacağını garanti etmek şartıyla petrol üretimine ve ihracatına devam etmeye karar verdik.” dedi.

Açıklamanın ardından ülkede dolar kuru Libya dinarı karşısında 6.60 seviyesinden 5.85 seviyesine kadar geriledi.

 

 

Sputnik'in aktardığına göre, duyuru, geçen hafta ‘Hafter'in kalelerinden biri’ sayılan Bingazi ve diğer şehirlerde yapılan yolsuzluk, elektrik kesintileri ve petrol ve nakit kıtlığı protestolarının ardından geldi.

Libya'nın petrol rezervlerinin yüzde 80'inden fazlasına ev sahipliği yapan doğu bölgelerini kontrol altında tutan Hafter, 17 Ocak'tan bu yana liman ve tesisleri kapalı tutuyordu.

Ülkede petrolün çıkartılması, işlenmesi, dağıtılması ve ihracatından sorumlu Ulusal Petrol Kurumu, geçen hafta yaptığı açıklamada, liman ve petrol sahalarının kapalı kalmasının 208 günlük bilançosunun 8 milyar 221 milyon dolar olduğunu duyurmuştu.

2014'ten bu yana iç savaşın sürdüğü Libya'da, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile ülkenin doğusunda Halife Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LNA) ve onu destekleyen Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi arasında iktidar mücadelesi sürüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • yilmaz 2 ay önce Şikayet Et
  Kadaffi Varken Libya Dünyanın En Huzurlu Ülkesi iken Şimdi Ne Halde Ceheneme Çevirdiler Uyan Ey Arap Halklari Satilmis idarecilerinize Güvenmeyin ALLAH Mazlumun Yardımcısıdır Kahru Perisan Eyle su Zalimleri ve Destekçileri yarap Amin
  Cevapla
 • admin 2 ay önce Şikayet Et
  bizde sabuna yıllardır hacı şakır dedik
  Cevapla
 • Fatih 2 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı bankası dedik
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Tüm bu gelişmeler Batının ve Rusya’nın ne kadar alçak, eşkiya ve hırsız olduğunun ispatıdır..
  Cevapla
 • fuat 2 ay önce Şikayet Et
  bu libya ile suriye de barış uzak görünüyor koltuk savaşı dış güclerin çıkar savaşı
  Cevapla
 • alp 2 ay önce Şikayet Et
  sarrac istifa edecekmiş yerine gelen türkiyeye karşı nasıl olacak
  Cevapla
 • Ferruh 2 ay önce Şikayet Et
  istifa falan etmeyecek meraklanmayın. bu siyasi bir oyun
  Cevapla
 • YILDIRAY 2 ay önce Şikayet Et
  Bunun cevabını kestirmek güç değil aslında. Batı baskısı ile istifa etti ve gelen ile aramız Sarrac gibi de olmayacak. Şunu söyleyebilirim geri dönmemiz uzak bi zmn degil. Keşke aksini düşünebilseydim. Bunu en son Afrika da baska bir ülkenin darbesi ve bize mesafesiyle tecrübe etmiştik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
7 soruda Türkiye'ye gelecek Kovid-19 aşısı!
Başkan Erdoğan CSO konser salonu açılışında konuştu