AB ülkesi, Meclis'te Kral'a kazan kaldırdı: Yönetim şeklimizi değiştirelim

İspanya’da kraliyet ailesi hakkında ortaya çıkan skandallar nedeni ile yönetim biçimi tartışmaları baş gösterdi. Başbakan Yardımcısı Pablo Iglesias, ülkenin monarşi yerine cumhuriyet ile yönetilmesi gerektiğini ifade etti.

AB ülkesi, Meclis'te Kral'a kazan kaldırdı: Yönetim şeklimizi değiştirelim
AB ülkesi, Meclis'te Kral'a kazan kaldırdı: Yönetim şeklimizi değiştirelim
GİRİŞ 19.09.2020 23:18 GÜNCELLEME 19.09.2020 23:45
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

İspanya koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidas Podemos partisinin lideri ve Başbakan Yardımcısı Pablo Iglesias yaptığı açıklamada, partisinin yeni yol haritasını duyurdu. Iglesias, ülkenin yönetim biçimini eleştirerek, İspanya’nın artık monarşi yerine cumhuriyet ile yönetilmesi gerektiğini savundu. Yeni bir cumhuriyet kurabileceklerini aktaran Iglesias, bu görevin kendi partisine ait olduğunu açıkladı. Başbakan Yardımcısı, İspanyol demokrasisini cumhuriyetçi bir ufka doğru ilerletmenin partisinin temel görevi olduğunu vurgularken, kraliyet ailesinden içinde bulunduğu krizi anlamasını istedi.

"KRİZİN ÜSTESİNDEN GELME SENARYOSU BU"

Iglesias, İspanya'nın cumhuriyete dayalı bir yönetim biçimini masaya yatıracak cesarete sahip olduğunu öne sürdü. Monarşinin artık en dinamik iş sektörlerini ve yeni iş fırsatlarını temsil etmediğini belirten Başbakan Yardımcısı, “İspanya çoğulculuğu ve çeşitliliği üzerine inşa edilmiş daha federal, konfederal bir devlet modeline sahip olmalı. İspanya’nın yaşadığı krizin üstesinden gelme senaryosu budur” ifadelerini kullandı. Iglesias, “İspanya'da giderek daha az insan özellikle de gençler 21’nci yüzyılda devlet başkanlarının kim olması gerektiğine karar veremeyeceklerine inanıyorlar. Herhangi bir vatandaş gibi adalete cevap vermek zorunda olmadıklarını düşünüyorlar” dedi.

İspanya eski Kralı Juan Carlos

ESKİ KRAL BAE’YE YERLEŞTİ

Eski Kral Juan Carlos’un geçtiğimiz ay ortaya çıkan yolsuzluk skandalına atıfta bulunan Başbakan Yardımcısı, Carlos’un İspanya’yı terk ederek BAE’ye yerleştiğini dile getirdi. Partisinin Anayasa reformunu desteklemek için yeterli parlamento çoğunluğuna sahip olmadığını ifade eden Iglesias, “Politikada işler değişebilir. Gücümüz her şeyin değişebileceğini gösterir. İmkansız görünen hedefler bazen göründüğünden daha hızlı gerçek olur" dedi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • TÜRKİYE 2071 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye için güçlü avrupa tehlikelidir.batmış,bitmiş,çürümüş iflas etmiş bir avrupa daha hayırlıdır.Almanyanın kimya endüstrisi,otomotiv,ilaç endüstrisi lazım.yani beyini lazım.mesala yunan bitmişmi hayır.kıbrıs rumu bitmişmi?hayır.fakat türkiye bitirir.savaşmadan nasılmı?yunan ve kıbrıs rumun tek geçim kaynağı denizcilik gemi taşımacılığı.bunun %90 boğazlardan geçiyor.möntrö anlaşmasının 2.ve 6. maddesine göre Türkiye kısıtlayabilir.buda bu ülkelerin iflası anlamına gelir.
  Cevapla
 • TRT World'e Destek 1 ay önce Şikayet Et
  Kendileri siyonist medyayı kullanarak Halifeliği ve sultanlık sistemini kötü göstererek İslam dünyasını param parça edip Müslümanları başsız bıraktılar. Ama kendilerinde hala krallık kraliçelik sistemi devam ediyor..
  Cevapla
 • selcuk 1 ay önce Şikayet Et
  avrupa ülkelerinden ingiltere, ispanya, belcika, hollanda, isvec, monaco, liechtenstein hala krallik veya beylikle yönetiliyor
  Cevapla
 • asdads 1 ay önce Şikayet Et
  danimarka,norweç. vs
  Cevapla
 • kral 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupada çok kral var. Hangi birini indirceniz. En iyisi birleşip tek ülke olun Bi tane kral seçin.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Sıkar ispanya yahudi olmayan bütün kırallıklar yıkıldı sadece yahudi olanlar kaldı. Kaçan kıralınız neden BAE uerleşti oranın emiride yahudide ondandır. Sizin kıraliyet ailenizde yahudi olmasa çoktan dikdatör yaftasıyla tarihe gömülmüş olurdu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savaşta Ermenistan dağıldı: Güney cephesi çöktü! Azerbaycanlı milli kahraman şehit düştü
'Sudan'ın ABD'ye gönderdiği rüşveti Prens Selman ödedi'